Pánské prsteny

Pánské prsteny

Prsteny už dávno nejsou jen doménou žen. Stále více mužů si tento šperk oblíbilo a nosí ho. Prsteny totiž nejsou jen dekorativní, mohou mít také jiný účel – například antistresový prsten, který se protáčí, když si s ním hrajete, mohou použít ti muži, kteří v případě nervozity mají tendence dělat některé jiné, nepěkné pohyby (prohrabovat si vlasy, kousat si nehty, a podobně). Takový prsten může pak zachránit dojem, který daný muž udělá třeba na pracovním pohovoru.

Jak se liší dámské a pánské prsteny?

Obecně bychom mohli říci, že pánské prsteny jsou méně zdobné. Tak tomu v minulosti skutečně bylo, nicméně dnes už i pánské prsteny mohou obsahovat drahé kameny a vůbec nemusí vypadat jednoduše. Různé drahokamy se v souvislosti s pánskými prsteny stávají velice populární volbou. Neshodují se se vkusem každého muže, takže pokud prsten kupujete jako dárek, volte raději jednodušší prsteny (pokud však dotyčného dobře znáte, můžete zariskovat). Pánské prsteny taktéž bývají o něco tlustší, než dámské – avšak v dnešní době už můžete najít i velice tenké pánské prsteny, takže ani to neplatí. Dostupné jsou unisex prsteny, které mohou nosit jak ženy, tak také muži.

Pánské prsteny

Jak vybrat pánský prsten?

Sortiment pánských prstenů je v současné době velice rozšířený, takže svůj výběr můžete provádět na základě různých kritérií.

Jednotlivá kritéria si popíšeme níže a pokusíme se pomoci vám s výběrem. Vždy je ale potřeba přihlédnout k samostatné osobnosti člověka, který prsten bude nosit. U mužů platí, že pokud dříve prsteny nenosili, budou nejprve chtít spíše něco jednoduchého a tradičnějšího. S každým dalším prstenem můžete být odvážnější.

Podle materiálu

Právě materiál byl v minulosti jednou z nejvíce přizpůsobitelných vlastností pánských prstenů, výběr byl stále poměrně omezený.

Naštěstí tomu tak již není. Moderní možnosti, ze kterých můžete vybírat, jsou tyto: platina, stříbro, zlato, chirurgická ocel a další. Výběr materiálu závisí na vkusu muže, který bude prsten nosit. Pokud ale chcete vybrat prsten jako dárek, vyberte materiál, který nemůže nic pokazit: platina. Tento materiál je vzácný, díky čemuž je prsten výjimečný, ale je také velmi odolný, což znamená, že vydrží. Rovněž platinová barva se perfektně hodí ke každému šatníku.

Pánské prsteny stříbrné

Stříbro je jedním z nejoblíbenějších materiálů pro pánské prsteny. Stříbrný prsten na sebe příliš neupozorňuje, je vkusný a snadno jej začleníte do jakéhokoli stylu. Stříbro však vyžaduje pravidelné leštění, takže je nejlepší pro muže, kterým nevadí trochu údržby.

Pánské prsteny z chirurgické oceli

Chirurgická ocel je velice moderním materiálem, který se skvěle hodí právě pro pánské prsteny. Důvodem je to, že jsou velice podobné stříbrným prstenům, jsou ale cenově dostupnější. Oproti stříbru má chirurgická ocel ještě jednu výhodu: je tvrdší a tudíž odolnější. Neopotřebovávají se snadno, nemění barvu, nekorodují.

Pánské prsteny zlaté

Zlaté prsteny nejsou příliš častou volbou pro pánské prsteny, protože už na sebe poměrně dost upozorňují. Muži jej volí většinou v souvislosti se snubními prsteny. Nicméně není zlato jako zlato. Existuje hned několik druhů zlatých prstenů:

  • Bílé zlato: na první pohled bychom řekli, že se jedná o stříbro, nicméně jedná se o zlato, které je pokovované na povrchu. Po letech nošení se může stát, že zlatá barva začne prokukovat, nicméně lesk stříbrné barvy je zachován po delší dobu, než je tomu u stříbrných prstenů. Podobně jako stříbrné prsteny můžete i tyto snadno spárovat s jakýmkoli oblečením.
  • Růžové zlato: Růžové zlato je slitina vyrobená ze žlutého zlata a mědi, což jí dodává teplý odstín. Jedná se o velmi jedinečnou barvu a dosud byl doménou žen. Poslední dobou ale stoupá také obliba růžového zlata u mužů, protože v poslední době se upouští od zažitých zvyklostí, že „růžová je pro holky“. Dnes už například spousta mužů nosí růžové košile a trička. S koupí prstenu z růžového zlata trochu riskujete, ujistěte se, že muž, který bude tento prsten nosit, je spokojený s růžovými tóny.
  • Černé zlato: Černé zlato obsahuje rhodium, což způsobuje, že zlato vypadá černě. A protože mnoho mužů miluje černou a ve svých šatnících mají tmavší barvy, je to skvělá volba pro pánské prsteny.

Pánské prsteny platinové

Platina má stříbrný odstín, ale je plná lesku.

Je také velmi trvanlivý materiál a přináší atmosféru sofistikovanosti, což z něj činí velmi vyhledávaný materiál pro pánské prsteny. Hodí se pro muže pracující v kanceláři, ale třeba i v dílně.

Podle ceny

Cena je jedním z velice důležitých kritérií. Prsten totiž můžete koupit v různých cenových relacích – od několika stokorun až klidně po statisíce. A každý z nás má před koupí určitou představu o tom, kolik by chtěl utratit. Prsten je módní doplněk, může to ale být také ukazatel mužské osobnosti a vyjadřovat různé postoje. Podle ceny dělíme pánské prsteny na luxusní, středně drahé a levné.

Pánské prsteny

Luxusní pánské prsteny

Luxusní pánské prsteny mohou být produktem známých návrhářů a/nebo obsahovat různé drahé kameny. Existuje velké spektrum pánských prstenů s drahokamy.

Některé mají odvážné a nápadné drahokamy, zatímco jiné mají velmi jemné řasy kamenů. Ten by mohl vyhovovat mužům, kteří mají rádi zajímavé věci, ale ne příliš okázalé. A jaké drahokamy můžeme na pánských prstenech najít:

  • Diamanty: Tyto kamínky nikdy neomrzí. Diamanty jsou elegantní, sofistikované a jejich jasně bílý odstín můžete sladit s jakýmkoli druhem oblečení. Jedná se o velice tradiční kameny, které se do šperků používají, což z nich činí velmi dobrou volbu. Jsou prostě takovou jistotou.
  • Ametyst: Ametyst představuje jasnost a odvahu – dvě věci, které mnozí muži touží mít. Ametyst je tmavě fialový kámen, což je barva královské hodnosti a šlechty, což z ní dělá oblíbenou volbu pro muže, kteří se pyšní tím, kým jsou.
  • Akvamarín: Akvamarín představuje věrnost, odvahu a přátelství, což z něj činí skvělou volbu pro muže, kteří sdílejí tyto hodnoty. Jméno tohoto kamenu je odvozen od mořských vod – protože má přesně takovou barvu.
  • Černý diamant: Černé diamanty jsou odvážné, ale jsou také elegantní a sofistikované. Díky tomu jsou prsteny s těmito drahokamy velmi populární u moderních mužů, protože jsou plné všestrannosti.
  • Peridot: Peridot alias olivín představuje sílu a vliv, díky čemuž je ideální pro muže, kteří mají podobné vlastnosti: ctižádostivost, vůli a důvěru.

Středně drahé prsteny

Jedná se o takovou zlatou střední cestu. Chcete, aby vaše prsteny něco vydržely, hned se neošoupaly a kamínky se z nich nevyloupaly. V takovém případě zvolte prsteny, které se nachází ve střední cenové relaci. Mohou obsahovat kamínky, které ale nepatří mezi drahokamy, ale napodobují je – klasicky jsou to zirkony. To ale neznamená, že prsteny vypadají levně – běžným okem zirkon od diamantu nerozpoznáte. Až časem se může stát, že se zirkony zakalí.

Pánské prsteny levné

Ani levné prsteny nemusí vypadat špatně. Již do tří set korun můžete koupit nádherné prsteny, které vydrží dlouho krásné – ne však tak dlouho, jako prsteny vyšších cenových relací. Levné pánské prsteny doporučujeme pro ty muže, kteří s prsteny právě začínají. Mohou si tak rozmyslet, jestli budou prsteny nosit či ne – a když ne, tak to zas taková škoda nebude, jestliže prsten skončí doma v zásuvce.

Pánské prsteny silikonové

Prsteny nemusí být jen kovové!

Spousta z nás již zná klasické silikonové náramky na ruce, avšak silikonové prsteny zatím až tak známé nejsou. Přitom nemusí vypadat vůbec špatně! Mohou mít různou barvu a z prstu nekloužou tak snadno, jako prsteny kovové. Silikonové prsteny mohou být jen klasické kroužky, nebo také mohou mít nejrůznější tvary. Můžete je snadno měnit podle příležitostí a měnit je v závislosti na barvě vašeho oblečení. Jako výhodu silikonového prstenu můžeme uvést taktéž to, že přizpůsobují svůj tvar vašemu prstu, takže vám nebudou vadit, ani vás tlačit.

Podle šířky

Pánské prsteny jsou obecně širší. Ale i tak se jejich šířka v rámci jejich rozsahu liší. Dobrým způsobem, jak vybrat správnou šířku, je podívat se na velikost mužových rukou. Není tomu tak vždy, ale obecně silnější prsteny vypadají lépe na větších rukách a tenčí prsteny vypadají lépe na menších rukách.

Podle značky

Existují také pánové, kteří dávají přednost značkám. Takové poznáte především podle toho, že nosí značkové oblečení a také doplňky. Kromě toho, že platíte za samotné materiály použité na prstenu, musíte počítat také s tím, že si zaplatíte i za značku. Ze značek, které jsou na českém trhu dostupné v souvislosti s pánskými prsteny, jmenujme tyto:

Pánský prsten Versace

Jedná se o jednu z nejznámějších módních světových značek. Známá je zejména v souvislosti s oblečením, ale pánské prsteny této značky jsou stále více oblíbené také v České republice.

Pánské prsteny Diesel

Diesel je typickou značkou pro moderní muže. Proto také prsteny z dílen této značky jsou skvělou volbou pro stylové muže.

Pánské prsteny Guess

Také módní značka Guess přichází s vlastními pánskými šperky, včetně prstenů. Jsou velice osobité.

Pánské prsteny Calvin Klein

Jednou z nejvýraznějších módních značek je také Calvin Klein. Ve své nabídce má spousty stylových pánských prstenů.

Pánské prsteny

Podle tvaru

Prsteny nemusí mít jen tvar klasického kroužku. Podle stylu muže se můžete rozhodnout koupit i méně tradiční prsteny různých tvarů. Mezi ně patří například tyto:

Pánské prsteny Lebka

Tento pánský prsten se hodí zejména pro drsné muže, kteří chtějí ukázat, že nepatří mezi něžné muže. Prsten ve tvaru lebky na sebe velice upozorňuje, proto jej často nosí velice silné osobnosti. Nehodí se pro každého muže – a ani k jakémukoli šatníku.

Pečetní prsten chirurgická ocel

Pečetní prsten vyjadřuje jedinečnou osobnost muže, který se nebojí nosit výrazný prsten. Materiál z chirurgické oceli vyjadřuje odolnost. Můžete si nechat vyrobit svou vlastní pečeť, což může znamenat, že nikdo nebude mít stejný prsten!

Hladké nebo ryté

Prsteny samozřejmě mohou být také zcela hladké. Ale i jen drobná rytina může z obyčejného prstenu vytvořit něco jedinečného. Rýhy různých tvarů a hloubky jsou tím nejkrásnějším, co může prsteny ozdobit.

Pánské prsteny z filmu

Kdo by neznal prsten všech prstenů? Jeden prsten vládne všem: jeden jim všem káže: jeden všechny přivede: do temnoty sváže. Ano, i tento prsten můžete koupit pro fanouška filmu Pán prstenů.

Pánské prsteny s otvírákem

Existují také funkční prsteny, které jsou speciálně tvarované tak, že poslouží jako otvírák na lahvové pivo. Skvěle se hodí pro muže, kteří s sebou neradi nosí otvírák a neumí (nebo nemají možnost) otevřít pivo o něco jiného.

Podle stylu

Styl může být tím nejtěžším, co při výběru pánského prstenu musíte zvážit. Styl je totiž parametr, který je nejvíce závislý na vkusu muže. Ale i zde existuje určité zjednodušení při rozhodování, a to je to, zda muž nosí i jiné šperky. Na muže, který je zvyklý nosit šperky, můžete vybírat větší prsteny nebo prsteny, které mají výraznější okraje. Muži, kteří nenosí žádné šperky, by naopak mohli upřednostňovat prsten, který je mimořádně pohodlný, například ten, který má zaoblené hrany.

Jak změřit velikost prstenu

Pánské prsteny se vyskytují obvykle ve velikostech od 60 do 63. Existují ale samozřejmě i prsteny větších i menších velikostí. Pokud kupujete prsten přes internet, máte dostupných mnohem více prstenů, než když navštívíte kamenný obchod, taktéž můžete porovnávat ceny prstenů, ALE! Změřit velikost prstu musíte sami. Pokud byste šli do kamenného obchodu, s měřením vám pomůže obsluha. Ke změření velikosti můžete použít některou z následujících metod:

Měřící proužek

Měřící proužek je vlastně silnější papírový proužek, který by neměl být širší než 2 až 3 mm a delší než 10 cm. Při měření je potřeba měřící proužek na prstu pořádně utáhnout, protože pak byste si mohli objednat příliš velký prsten. Naměřený obvod vašeho prstu si zaznamenejte tužkou přímo na měřící proužek.

Zvažte také šířku kloubů

Někteří muži, zejména ti štíhlejší, mohou mít tenké prsty, ale poněkud silnější klouby. V takovém případě je potřeba myslet na to, že prsten musíte být schopni dostat přes kloub, tudíž číslo prstenu by mělo být vyšší, než to, které jste naměřili v obvodu svého prstu.

Velikost podle prstenu

Pokud již muž vlastní prsten, který mu dobře sedí, je situace o něco snadnější. Stačí si změřit průměr prstenu (pokud si již velikost prstenu nepamatujete) a pomocí tohoto průměru pak stačí dohledat v tabulce příslušnou velikost prstenu.

Služby v kamenném obchodě

Můžete se také obrátit na klenotnictví ve svém okolí. Můžete předstírat zájem o nějaký prsten, a obsluha vám ochotně změří velikost vašeho prstu. Kdo ví, třeba si vyberete přímo v klenotnictví!

Podobné příspěvky