Alkohol jako investice

Zde najdete nejlepší investiční lahve
Alkohol provází lidstvo snad odjakživa. Pamatuje se na něj už v Chammurapiho zákoníku. Je ovšem nejenom cenným prostředkem k osobní relaxaci a zábavě, ale také vynikající investicí. Nezná recesi a mezi sběrateli napříč staletími jeho obliba rozhodně neklesá – spíše naopak.

Moderní ekonomické prostředí vyžaduje co největší diverzifikaci portfolia.

Moderní ekonomické prostředí investicím přeje. Aby však šlo o podnik po všech stránkách bezpečný, vyžaduje velkou diverzifikaci portfolia. Zlato by mělo zaujímat 5-15 %, spořící účty taktéž. O něco větší podíl pak připadá akciím (o různé rizikovosti). A čím vyplnit zbývající investiční prostor? Lahev jedinečné investiční whisky, koňaku nebo archivního vína může být v tomto ohledu opravdu skvělou volbou.

Investice do alkoholu má svá pravidla

Nejvyšší míra návratnosti se pojí k unikátním edicím alkoholu.

Ovšem jako každá investice má i ta „alkoholová“ své nezbytné zákonitosti, jimiž se musí řídit. A jaké to jsou? Stačí si zapamatovat tu jednu a hlavní – poptávka musí být mnohem větší než nabídka. Jinak budou vaše zisky minimální nebo dokonce záporné a skončíte ve ztrátě.

V žádném případě tak nenakupujte alkohol dostupný v běžném obchodě. Ten se hodí na přímou spotřebu a nikoli na uložení financí. Nejvyšší míru návratnosti lze očekávat především u unikátních a jednorázových edic. A nezáleží na tom, zda se jedná o vína, whisky či whiskey anebo třeba brandy. Nejlepší producenti ve svém oboru s tím počítají a dodávají každý rok na trh jen určitý a samozřejmě trvale omezený počet lahví daného ročníku drahého alkoholu. Už to vám do určité míry může naznačit žádoucím směr, jímž by se vaše investice měla ubírat. Vybírejte však pečlivě.

TIP
Pamatujte si, že čím méně lahví se na trh dostane, tím pro vás samozřejmě lépe.

Co ovlivňuje cenu drahého alkoholu

Těmi hlavními faktory jsou: aktuální poptávka trhu a historie daného výrobce.

Vyložme si karty na stůl – tím hlavním faktorem, který určuje cenu alkoholu, do kterého je vhodné investovat, není kvalita surovin ani použitá technologie (byť samozřejmě v konečném součtu hrají velmi významnou roli), ale aktuální poptávka trhu a historie daného výrobce. Vždy je lepší sázet na značky s příběhem než na neprověřené nováčky

Mohlo by vás také zajímat:

Pokud s investicemi do alkoholu začínáte, pak rovněž sázejte na ověřenou zemi původu. Vyhněte se tak například vínům, která nepochází z Francie nebo whisky, pálené mimo Skotsko a Irsko. Na experimenty bude čas teprve ve chvíli, kdy se tzv. rozkoukáte. I zkušenější investoři však musí být při posuzování nestandardních výrobců opatrní

TIP
Chcete malý tip? V posledních letech se na horní příčky oblíbenosti dere kupříkladu japonská whisky anebo rumy z Guatemaly. Ještě však chvíli potrvá, než se takříkajíc vytřídí zrno od plev.

Whisky jako sázka na jistotu

Poptávka na trhu s whisky totiž setrvale roste již 10 let.

Chcete si pořídit svou úplně první lahev investičního alkoholu? Pak by to měla být pokud možno whisky. Alkoholový boom a poptávka na trhu s whisky totiž setrvale roste již 10 let a rozhodně to nevypadá na to, že by měl v nejbližších letech jakkoliv polevit.

O tom vás přesvědčí i index Rare Whisky Apex 1000. Lze ho najít na internetu a bývá aktualizován bez výjimky každý měsíc. A co vlastně sleduje? Najdete na něm pečlivě zmapovaný vývoj hodnoty 1 000 nejvyhledávanějších lahví skotské whisky. Dodejme ještě, že jde o ty jednosladové, které lze zároveň doporučit i jako skvělou investici.

TIP
Při výběru alkoholu do vaší sbírky můžete využít rovněž služby specialistů. Bohužel však nebývají nijak levné. Dobře tedy zvažte, zda se vám vyplatí.

Tipy na nejlepší investiční alkohol českého trhu

Likér D’Amalfi Limoncello Supreme je k dostání za stěží uvěřitelných 44 milionů dolarů!

S nejdražším alkoholem vhodným pro investici je pevně spjatý i jeho obal. To vám potvrdí i ten úplně nejdražší na světě, kterým je likér D’Amalfi Limoncello Supreme, který se na burzách prodává (pokud se náhodou objeví) za stěží uvěřitelných 44 milionů dolarů! Největší hodnotu tohoto nápoje ovšem tvoří láhev. Je totiž výjimečná ve vícero ohledech

Tak především ji navrhlo studio Stuart Hughes. Na svém hrdle nese hned tři diamanty o hmotnosti 13,5 karátu. To ovšem není všechno, ve spodní části najdete ještě jeden diamant, a to o hmotnosti přibližně 18,5 karátu. Ovšem i obsah rozhodně stojí za to. Jemná chuť tohoto likéru byla obohacena o citrusové oleje výjimečné kvality. V tomto případě jde však i tak nepochybně spíše o investici do zlata a diamantů než do alkoholu. Na co se tedy zaměřit, abyste se něčemu podobnému vyhnuli? Máme pro vás několik tipů, při jejichž nákupu rozhodně nešlápnete vedle.

  • METAXA AEN Cask No. 2 Despina 0,7l 43,5%
  • Rémy Martin Louis XIII. Prestige 1,5l 40%
  • Rémy Martin Louis XIII. Time Collection 0,7l 40%
  • Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E.
  • Glenglassaugh Single Cask 50y 1965 0,7l 40,1%

METAXA AEN Cask No. 2 Despina 0,7l 43,5%

Design lahve je inspirován nekonečnem. Jde o AEN, což lze z řečtiny přeložit jako „navždy.“

Věděli jste, že za rozšířením tohoto oblíbeného nápoje stojí žena? Tento nápoj sice v roce 1888 objevil Spiros Metaxa a pojmenoval ho po sobě, ovšem když v roce 1909 zemřel, postarala se o jeho rozšíření jeho manželka Despina. Měla tak velký obchodní talent, že se stala první ženou zasedající v Řecké obchodní komoře. Při této příležitosti se sluší připomenout, že ženy dostaly v této zemi volební právo až v 50. letech.

A její odkaz je tu uchováván dodnes. Jmenuje se po ní totiž jeden ze sudů první várky, jež byly zakoupeny při založení značky v Pireu. A právě jeho obsah byl po 130 letech od založení proměněn v unikátní edici METAXA AEN Cask No. 2 Despina 0,7l 43,5%. Receptura pochází od pátého METAXA Mastera Constantinose Raptise. A jaké chuťové nuance v této Metaxe najdete?

Vlastnosti METAXA AEN Cask No. 2 Despina 0,7l 43,5%

Barva: tmavý mahagon

Vůně: divoké květiny a aroma kvalitních doutníků

Chuť: sušené ovoce, lanýže a dub

Dochuť: opravdu dlouhá, plná a kořeněná

Obsah alkoholu: 43,5 %

A aby toho nebylo málo, METAXA AEN Cask No. 2 Despina 0,7l 43,5% je uložena v křišťálovém dekantéru, který před vlivem okolí chrání kožená kazeta. Design lahve je inspirován nekonečnem. Jde o AEN, což lze z řečtiny přeložit jako „navždy.“ A je samozřejmostí, že každý dekantér z této unikátní sběratelské edice je také označen svým vlastním unikátním číslem.

TIP
Do oběhu se dostalo pouze 130 lahví (dekantérů).

Rémy Martin Louis XIII. Prestige 1,5l 40%

Vyrábí se přímo ve známé vinařské oblasti Champagne.

Raději byste investovali do nějakého kvalitního koňaku? Pak se zaměřte na společnost Rémy Martin z Francie. Právě její experti se na výrobu kvalitních koňaků zaměřují už dlouhou řadu let. A nejde o jen tak ledajaké produkty. Vyrábějí se totiž přímo ve známé vinařské oblasti Champagne, autenticita je tedy zaručena.

Na výrobu Rémy Martin Louis XIII. Prestige 1,5l 40% byly tedy použity výhradně opravdu kvalitní suroviny. Dodnes je pak tato značka jednoznačným ukazatelem kvality a inspirativní hvězdou ve své kategorii.

Ovšem na tomto druhu koňaku je unikátní i jeho lahev. Už od roku 1936 se totiž prodává výhradně v karafách z křišťálu, které vychází z historického vzoru, jedna taková byla totiž nalezena v roce 1850 přímo na místě legendární bitvy u města Cognac, která se odehrála v 16. století.

Vlastnosti Rémy Martin Louis XIII. Prestige 1,5l 40%

Barva: světlý mahagon

Vůně: květiny, ovoce a koření (muškátový oříšek)

Chuť: ovoce, santálové dřevo a med

Dochuť: dlouhá a plná

Obsah alkoholu: 40 %

TIP
Navíc je samozřejmě každá karafa Rémy Martin Louis XIII. Prestige 1,5l 40% uložena v luxusní kazetě.

Rémy Martin Louis XIII. Time Collection 0,7l 40%

Křišťálová karafa je vyrobena podle původního designu Paul-Émile Rémy Martina.

Nechte se pozvat na cestu časem – a to doslova V této lahvi se totiž ukrývá více než 1200 archivních koňaků o stáří 40 až sto let. Výsledkem je absolutní chuťová dokonalost a harmonie. Jde doslova o jedno století výroby koňaků ukryté v jedné jediné lahvi. A to opět od osvědčeného výrobce Rémy Martin.

I tentokrát jde o alkohol uchovávaný v unikátní lahvi. Jde o opravdu luxusně vypadající křišťálovou karafu, vyrobenou podle původního designu Paul-Émile Rémy Martin. Ten pochází z roku 1874 a lahev jako taková má tak osobité kouzlo, že se Rémy Martin Louis XIII. Time Collection 0,7l 40% zcela jistě stane ozdobou vaší sbírky.

Vlastnosti Rémy Martin Louis XIII. Time Collection 0,7l 40%

Barva: světlý mahagon

Vůně: ovoce a květiny, jemné tóny marcipánu, oříšků a medu

Chuť: ovoce a pomerančové květy, vinné hrozny a koření

Dochuť: dlouhá a plná

Obsah alkoholu: 40 %

TIP
Broušená karafa připomíná elegancí a styl pařížských salonů v minulém století. I to dělá z Rémy Martin Louis XIII. Time Collection 0,7l 40% opravdu jedinečný investiční kousek.

Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E.

K dokonalému výsledku také jistě napomohly padesátileté zkušenosti master blendera Yanna Filliouxe.

A máme tu další výjimečný koňak, ke kterému se váže opravdu unikátní historie. Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E. vznikl při opravdu příležitosti, a to konkrétně při 250. výročí značky Hennessy. Charakterizuje ho pomalé stárnutím eaux-de-vie. Pyšní se bylinným až kořenitým aroma i nádhernou lahví.

I nejmladší eau-de-vie v Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E. je stará minimálně 15 let. A k dokonalému výsledku také jistě napomohly padesátileté zkušenosti master blendera Yanna Filliouxe. To vše dalo vzniknout opravdu unikátní lahvi do vaší sbírky.

Vlastnosti Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E.

Barva: jantar

Vůně: bylinky a koření

Chuť: hořký pomeranč, muškátový oříšek, lékořice a šafrán

Dochuť: plná dlouhá

Obsah alkoholu: 40 %

Neví se přesně, kolik lahví tohoto koňaku koluje po světě. I když víme, že na počátku stálo 250 sudů po 250 litrech, něco si zcela jistě vybrala andělská daň. Jde však rozhodně o limitovanou edici, do které se vyplatí investovat.

TIP
Hennessy H250 Prestige 1l 40% GB L.E. Vás v tomto ohledu určitě nezklame.

Glenglassaugh Single Cask 50y 1965 0,7l 40,1%

Pochází přímo ze Skotské vysočiny (Highland) a zrála v sudech 50 let.

A máme tu konečně nefalšovanou pravou skotskou whisky. Jde o Single Malt whisky, připravenou tedy jen za pomoci jednoho ječného sladu. Pochází přímo ze Skotské vysočiny (Highland) a potěší vás svou opravdu lahodnou a vyváženou chutí. Aby ne, když všechny její komponenty zrály v sudech 50 let.

Vlastnosti Glenglassaugh Single Cask 50y 1965 0,7l 40,1%

Barva: tmavě zlatá

Vůně: bylinky, ovoce a koření

Chuť: vanilka a bylinky

Dochuť: plná dlouhá

Obsah alkoholu: 40,1 %

Najdeme ji i na výše zmíněném indexu Rare Whisky Apex 1000. Glenglassaugh Single Cask 50y 1965 0,7l 40,1% je tedy rozhodně skvělou investicí a jednoznačnou sázkou na jistotu. Ve vaší sbírce bude rozhodně zaujímat čestné místo.

Hledáte spolehlivou investici v dobách vysoké inflace, která tradiční komodity značně znehodnocuje? Limitované investiční edice alkoholu jsou opravdu skvělým tipem.

Podobné příspěvky