Nejlepší giny

Nejlepší giny

Milujete kouzlo kvalitních alkoholických nápojů? Pak by vám rozhodně neměly uniknou giny. Mezi sběrateli patří k těm nejvyhledávanějším a za ty nejlepší se platí mnohdy až neuvěřitelné částky.

Seznámit se s tímto alkoholovým odvětvím není nijak těžké. Giny totiž nabízejí tak pestrou paletu možností, že si z ní vybere opravdu každý. A pak se už stačí se svou oblíbenou sklenkou jen usadit do luxusního křesílka a vychutnat si na patře i na jazyku jedinečnou chuť i vůni.

Co vlastně pijete, když si vychutnáváte gin

Pokud se totiž ptáte, ve kterém roce byl vynalezen gin, pak vám to řekneme zcela přesně – 1650.

Když se řekne whisky, máme všichni jasno – Irsko nebo USA (podle toho, jakému druhu a pravopisu dáváte přednost). Rum zase jasně voní Karibikem, byť dnes můžete dobré rumy najít po celém světě. Víno mnohým symbolizuje slasti sladkého Španělska a šampaňské je pak zcela jednoznačně francouzské. Ale co právě takový gin? Pokud s ginologií teprve začínáte, seznamte se s těmi nejdůležitějšími fakty.

Spojujeme si ho totiž především se Spojeným královstvím. A to už poměrně dlouhou dobu. Pokud se totiž ptáte, ve kterém roce byl vynalezen gin, pak vám to řekneme zcela přesně – 1650. A známe dokonce i jméno jeho vynálezce. Byl jím Dr. Sylvio, i když by bylo asi na místě uvést tu jeho pravé jméno Dr. Fanciscus de La Boie. Jak asi podle jména tušíme, nežil ve Británii. Ve skutečnosti šlo o nizozemského lékaře. A jak se tedy tento muž dostal až k pálení ginu?

Nejlepší giny

TIP
Nešlo o volnočasový koníček, jak si mnozí mylně myslí. Naopak. Tento skvělý lékař se snažil najít močopudnou úlevu pro své pacienty, trpící nepříjemným onemocněním ledvin. Jeho tajným receptem se nakonec stala obilná pálenka, smíšená s výtahem z jalovcových bobulí. A první gin byl tehdy na světě. Jmenoval se ovšem zcela jinak – Genever, což neznamená nic jiného než jalovec.

Kde se vlastně v ginu vzala britská stopa

A v roce 1831 přišel na svět London Dry Gin – dodnes nejpopulárnější nápoj v této skupině.

To však stále ještě nevysvětluje, proč se tento nápoj stal tak populárním právě ve Velké Británii. V Nizozemsku jej totiž objevili britští vojáci. Dopřávali si ho před bitvou a brzy mu neřekli jinak než „holandská kuráž.“

A jak asi lze očekávat, tenhle oblíbený nápoj si odnesli rovněž do své domoviny. Ale upřímně řečeno – nebyl to úplně recept, který by oslovil i běžného konzumenta alkoholických nápojů. A právě tady přišla ke slovu pověstná vynalézavost Britů, jimž se postupně povedlo přizpůsobit si tohle dobré pití přesně ke svým chutím.

 

A v roce 1831 přišel na svět London Dry Gin – dodnes nejpopulárnější nápoj v této skupině. A od té doby se historii ginu začala psát opravdu naplno.

Jaké druhy ginů rozlišujeme

Jak se od sebe jednotlivé druhy liší a co byste o nich měli vědět? Prozradíme vám to.

Neznamená to však, že by se na Genever zcela zapomnělo, ani to, že London Dry Gin je jedinou možnou volbou pro milovníky kvalitního pití. Ve skutečnosti mají dnes giny kategorie hned tři:

  • London Dry Gin
  • Plymouth gin
  • Destilovaný gin
Jak se od sebe jednotlivé druhy liší a co byste o nich měli vědět před tím, než zabrousíte do vod nejlepších ginů na našem trhu? To vám s radostí prozradíme na následujících řádcích.

 

London Dry Gin – tradice, která i dnes dokáže zaujmout

O příběhu této tekuté lahůdky jsme už mluvili. Ovšem pokud jste získali dojem, že jde o název, nějaké značky, pak se pletete. A dokonce nelze ani poznat, kde byl tento gin vyroben. V metropoli Anglie to totiž rozhodně být nemusí. Ve skutečnosti jde o název celé kategorie. A jaké má charakteristiky? Především obsahuje jen základní přírodní ingredience – bez jakýchkoli dochucovadel a dalších příměsí. Obsah alkoholu musí být zároveň vyšší než 37,5 %. Není příliš vhodný pro osoby, kteří se s pestrým světem ginů teprve seznamují. I když někomu může učarovat právě jeho jednoduchost a výrazná chuť.

Tanqueray Rangpur 0,7l 41,3%

Jedičný Tanqueray Rangpur 0,7l 41,3%

Tanqueray Rangpur 1l 41,3%

Jedičný Tanqueray Rangpur 1l 41,3%

Tanqueray Malacca Gin 1l 40%

Jedičný Tanqueray Malacca Gin 1l 40%

Tanqueray Old Tom 1l 47,3%

Jedičný Tanqueray Old Tom 1l 47,3%

Tanqueray Gin Traditional 1l 47,3%

Jedičný Tanqueray Gin Traditional 1l 47,3%

Tanqueray Flor de Sevilla 0,7l 41,3%

Jedičný Tanqueray Flor de Sevilla 0,7l 41,3%

Plymouth gin – jemnější varianta klasické verze

Zatímco londýnský gin je spíše suchý a výrazný, v Plymouthu zdejší destiléři vytvořili jeho jemnější a méně přímočarou variantu. Při přípravě bývá používán nejenom jalovec, ale také mnohé jiné dřevité byliny, což tomuto ginu dodává mnohem zajímavější a ne tak ostře vyhraněnou chuť. Je zemitější a po některých stránkách výraznější než jeho londýnský příbuzný.

Destilovaný gin si zamilují všichni milovníci pestrosti

V zásadě jeho destilace do puntíku podobá ginu plymouthskému. Ovšem zatímco ten je po vyzrání pečlivě zabalen do lahví, destilovaný gin čeká ještě závěrečné dochucování. Mohou do něj být přidány esence dalších bylin, květin nebo třeba kávy. Fantazii se meze nekladou. Vždy však musí mít svůj základ v destilaci, během níž dochází ke zpracování příslušných bylin. Jen minimum ochucujících složek by mělo být přidáváno ke ginu až v samém závěru.

TIP
Pokud tomu tak není, pak si místo kvalitního ginu kupujete mnohem spíše levnou vodku, ochucenou až na závěr „něčím zajímavým.“ Pozor tedy při výběru.

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat ten nejlepší gin – tipy na ověřené favority

O všech ginech vám také prozradíme nějaké ty zajímavosti a tipy.

Stručný náhled do světa ginů máme za sebou a zbývá tedy poslední důležitá otázka – jak si vybrat ten skutečně kvalitní a po všech stránkách hodný uznání? Rozhodli jsme se vám pomoci a sestavili tento žebříček deseti nejzajímavějších ginů, jež jsou na našem trhu k mání. Snažili jsme najít ten nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou tak, aby si v našem výběru našel svého favorita opravdu každý. O všech ginech vám také prozradíme nějaké ty zajímavosti a tipy.

Nejlepší giny

A co jsme si pro vás připravili?

Jak vidíte, jde o velmi pestře navrženou desítku. Uvedené pořadí pak rozhodně nelze chápat jako klasické bodové členění od jedné do desíti. Ve skutečnosti neuděláte chybu v žádném případě. O každém ginu vám prozradíme množství užitečných detailů a pomůžete vám tak s výběrem toho skutečně nejlepšího. Vyzkoušejte a uvidíte.

10 nejlepších ginů našeho trhu, které rozhodně stojí za to zkusit

Opihr Oriental Spiced Gin

Vlastenec s bohatým a výrazným srdcem.

Na první pohled vás zaujme jeho nápadité balení, jemuž dominuje červená. I když si naoko hraje na vlastence, ve skutečnosti najdete v jeho složení množství exotických složek.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 42,5%

Své jméno dostal podle bájné země Opihru, o níž se dodnes přesně neví, kde asi ležela. Přetékala však všemožným bohatstvím. S trochou nadsázky by se pak dalo říct, že se gin samotný inspiroval trasou a výrobky hedvábné stezky. Vyniká plnou vůní a opravdu bohatou chutí.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Opihr Oriental Spiced Gin:
malajský pepř cubeba (kubebový pepř), perský černý citrón, kmín a grepovou kůru z Turecka, germánský kořen anděliky, indický pepř, španělskou pomerančovou kůru, kardamom, zázvor a černý pepř původem z daleké Indie a také voňavý italský jalovec a koriandr až z Maroka.

Tanqueray No. Ten

Charakteristickou zelenou lahev v obchodech zaručeně nepřehlédnete.

A máme tu dalšího britského vlastence. Jde o ultraprémiovou kvalitu s jemnou chutí odkazující na jemné tóny citrusů. Jeho historie sahá až do roku 1830.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 47,3%

Styl: Traditional

Stáčí se do lahví typického vzhledu, stále ještě opatřených rodinnou pečetí. A zamiloval si ho mimo jiné i slavný Frank Sinatra.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Tanqueray No. Ten:
čerstvé citrusy (grapefruit, pomeranč, limety), ručně sbírané bylinky a samozřejmě také pečlivě přebrané bobulky jalovce.

Malfy Gin Rosa

I když se pyšní růžovou barvou, rozhodně není vhodný jen pro ženy.

Tento nevšedně vyhlížející zázrak představuje spojení mezi typicky italskou rafinovaností v podobě kvalitního jalovce a vyhlášenými grapefruity až se Sicílie. Právě v něm tyto dvě unikátní ingredience spojily své síly, aby vám přinesly opravdu jen to nejlepší.

Místo původu: Itálie

Obsah alkoholu: 41%

Je vhodný pro přípravu koktejlů i k popíjení jenom tak. Vyrábí se v lihovaru nedaleko Turína a destiluje se ve velkých měděných kotlích. Kromě grapefruitu obsahuje i další růžové složky – například rebarboru. Nese také známku původu G.Q.D.I. (Gin di Qualita Distillato in Italia).

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Malfy Gin Rosa:
italský jalovec, sicilské grepy z Amalfi (pro větší efekt macerované v jemném obilném destilátu) a rebarboru.

Gin Mare

V názvu má moře a připomene vám ho i jeho obal.

Má opravdu nevšední chuťový profil a lze ho kombinovat prakticky s čímkoli. Jde doslova o splněný sen všech barmanů.

Místo původu: Španělsko

Obsah alkoholu: 42,7%

Není nijak výrazně sladký. Vlastně spíše naopak – reflektuje zkrátka chutě Středomoří tak, jak si jen obvykle představujeme. Své místo najde kupříkladu i v netradičních barmanských variacích, jež používají kupříkladu stále oblíbenější šťávu z rajčat.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Gin Mare:
bylinky, citrusy, olivy s tóny trávy a rajčat.

Beefeater Gin Traditional

Tradiční krasavec patří mezi nejoblíbenější giny světa.

Chcete-li začít absolutní klasikou, na kterou nedá dopustit snad žádný znalec ginů, bude to právě tahle značka. Pít budete gin v londýnském stylu s několika bonusy.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 40%

Styl: Traditional

Beefeater je vlastně lidové označení pro členy stráže Tower of London. Proč se tak označuje není jisté. Ale to naštěstí vůbec nevadí. Ginový Beefeater vás navíc zaujme svou pikantní chutí s náznakem sladkosti a skvěle se hodí jak k samostatnému popíjení, tak i do nejrůznějších drinků. Svůj úspěch staví na devíti pečlivě vybraných ingrediencích.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Beefeater Gin Traditional:
 jalovec, citronovou a pomerančová kůru, semena koriandru, zázvor, mandle, kosatcový kořen, šalvěj, lékořice a kořen anděliky.

Gordon´s Premium Pink gin

Další růžový krasavec, který neudělá ostudu žádnému milovníkovi ginu.

Jde o sladký jemnější gin, vhodný zejména pro kombinování s tonikem. Vhodný pro všechny, kdo s giny teprve začínají a samozřejmě také po příslušnice něžného pohlaví. Hlavní roli tu totiž hraje jemnost.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 37,5 %

Ale nenechte se mýlit. Rozhodně nejde o pití jen pro dámy. Zejména v klasickém spojení Gin & Tonic si ho zamiluje opravdu každý. Vyrábí se ve stylu londýnských ginů a o sladkou tečku se postará zralé ovoce.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Gordon´s Premium Pink gin:
jalovec, maliny, červený rybíz.

Monkey 47 Gin Traditional

Německo a Indie se v tomto báječném ginu snoubí přímo jedinečně.

Co se stane, když dáte dohromady to nejlepší z přírody německého Schwarzwaldu a exotické Indie? Ano, vznikne vám právě Monkey 47 Gin Traditional. A rozhodně stojí za to.

Místo původu: Německo

Obsah alkoholu: 47%

Styl: Traditional

Za tímhle unikátem stojí Black Forest Distillers. Tvoří ho celkem 47 pečlivě vyladěných ingrediencí. Ty jsou jako první upravovány šetrnou macerací a následně na ně čeká odpočinek v tradičních hliněných nádobách. A pyšnit se může i zlatým oceněním World Spirits Award.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Monkey 47 Gin Traditional :
jalovec, citrusy, květiny, pepř a pomelo.

Nejlepší giny

King of Soho London

Klasika, kterou rozhodně musíte mít.

Učaruje vám svou netradičně vyvedenou lahví i nápaditou chutí.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 42%

Jde o velmi tradiční gin, který si s velikány v oboru opravdu v ničem nezadá. Hodí se jak pro samostatnou konzumaci, tak i jako součást drinků.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu King of Soho London:
Voda, obilný destilát, extrakty z botanicals

Bombay Sapphire Gin

Oslnivě modrý klenot do vaší sbírky.

Máte chuť na něco exotického? Vyzkoušejte Bombay Sapphire Gin. Zalahodí chuťovým pohárkům mužů i žen a to v jakékoli společnosti.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 40%

Styl: Traditional

Snoubí v sobě pečlivé vybrané bylinky z celého světa. Skvěle se hodí zejména do míchaných drinků, ale užít si ho můžete i jenom tak.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Bombay Sapphire Gin:
 jalovec, skořice Cassia, kosatcový kořen, pepř Cubeb, grains of paradise, andělika, mandle, citronová kůra a lékořice.

Hendrick’s Gin

Nestárnoucí klasika pro všechny milovníky tradice.

I ten, kdo se jinak v ginech vůbec nevyzná už jistě o této značce slyšel. A rozhodně jde o sázku na jistotu.

Místo původu: Velká Británie

Obsah alkoholu: 41,4%

Je infuzovaný růžemi a okurkou, což se může jevit jako zvláštní kombinace, ale ve skutečnosti jde o doslova geniální spojení. Hodí se jak pro samostatnou konzumaci, tak i do drinků.

Jaké suroviny najdeme v základu ginu Hendrick's Gin:
jalovec, citrusové ovoce, květiny, okurka.

Tak co říkáte? Vybrali jste si nebo se ještě musíte trochu rozhodovat? Pak zapátrejte po recenzích. Ty vám jistě pomohou vybrat si skutečný TOP produkt přesně pro vás.

Podobné příspěvky