Průvodce k typům motocyklů pro začátečníky

Typy motorek průvodce pro začátečníky

Rozhodli jste se koupit si první motocykl. Pokud bychom museli hádat, byli jste v obchodním zastoupení, abyste vyzkoušeli několik motocyklů a prozkoumali internet a podívali se na to, co je k dispozici od každého výrobce. Množství motocyklů dostupných na trhu je ohromující. I když máte základní představu o tom, pro co chcete motocykl použít, existuje řada typů, které dokáží tuto práci zvládnout. Zde je náš průvodce typy motorek.

Průvodce k typům motorek pro začátečníky

Pokud jste na motocyklu několik sezón, můžete být připraveni vyměnit nebo vylepšit svůj motocykl na větší motor nebo jiné typy motorek. Zde je přehled různých typů motocyklů a solidní doporučení pro každý z nich:

Typy motorek přehled:

·         Standard

·         Cruiser

·         Sportovní motocykly

·         Cestovní motocykly

·         Sportovní cestovní motocykly

·         Dual Sport

·         Skútr

·         Moped

·         Terénní motocykl

Typy motorek podle konstrukce a použití

– Standard

Standardní typ motocyklu je běžným favoritem, protože má jednoduchý design a je vhodný pro všechny účely. Má varianty od 125 ccm do 1 000 ccm a může být vybaven zavazadly, cisternovým vakem, druhým sedadlem a je dobrým prvním a všestranným motocyklem pro jízdu. Za normálních okolností v předu není příliš velká kapotáž, pokud ji vůbec má. Ergonomie je docela neutrální, protože není nakloněna dopředu ani dozadu. Výška sedadla je obvykle v kratším až středním rozsahu a obvykle se na ně vejde pohodlně téměř každý. Doporučujeme podívat se na Yamaha SR400 pro dobrý všestranný městský motocykl.

TIP
Pro začátečníka to není příliš velké, ale pro zkušeného jezdce to není příliš malé.

– Cruiser

Cruiser, také přezdívaný chopper, byl navržen pro dlouhé projížďky. Obvykle má o něco nižší výšku sedadla, což z něj dělá dobrý „cestovní“ motocykl. Velikosti motoru se opět velmi liší od malých motorů až k motorům o velikosti 1000 ccm nebo více v závislosti na značce. Když si představíte chopper může být Harley-Davidson první značkou, která vás napadne. Doporučujeme prohlédnout si H-D Low Rider jako dobrý příklad chopperu. Jedná se o motocykl s nízkým záběrem, který může ujet spoustu kilometrů a má spoustu příslušenství, aby se z něj stal skvělý motocykl pro rychlý výlet nebo dobrý víkend na silnici.

Průvodce k typům motocyklů pro začátečníky

– Sportovní motocykly

Sportovní motocykl je určen pro rychlost a obratnost s ergonomií sedadla naklánějícího se dopředu. Jedním z největších rozdílů u motocyklů Sport je jejich hmotnost. Obvykle jsou jedním z lehčích motocyklů vyrobených z hliníku a lehčích materiálů, aby se zvýšila manévrovatelnost ze strany na stranu. Výška sedadla je obvykle na horním konci, aby bylo možné motocykl naklonit. Kratší jezdci mohou být na špičkách s vyšší výškou sedadla. Suzuki je považován za zakladatele tohoto typu motocyklu v 80. letech se sestavou GSXR.

TIP
I přesto, že dnes existuje pro Suzuki silná konkurence, doporučujeme prohlédnout si model Suzuki GSXR600 jako dobrý motocykl pro tento typ. Má dostatek výkonu a s přidaným příslušenstvím se může stát pohodlným (rozumným) víkendovým sportovním motocyklem.

– Cestovní motocykly

Cestovní motocykl je obvykle větší než většina ostatních motocyklů a měl by mít vybavení pro běžné výlety. Nabízejí velké množství úložiště s jednoduchou ergonomií, která vám umožní jezdit hodiny vkuse. Budou mít největší kapotáže, aby během jízdy zablokovali vítr a nepříznivé počasí. Velikosti motoru jsou obvykle velké, aby byly schopny udržet rychlost na dálnici a uvést velké množství dalšího vybavení a zvláštního oblečení. První motocykl, na který si ve spojení se slovem cestovní vzpomenete, je nejspíše Honda Goldwing. Obvykle je vidíte s 100 000 km na počítadle kilometrů a současný majitel může být původním majitelem s některými velkými příběhy, které vyprávějí o tom „jednou, když…“ Zdá se, že vydrží navždy a mohou být skvělé pro jednoduchý výlet.

– Sportovní cestovní motocykly

Motocykly Sport Touring jsou solidním mixem mezi Sportem a Touringem, jak název napovídá. Obvykle jsou vyšší ve výšce sedadla než normální cestovní motocykly a mají lepší možnosti pro zavazadla než sportovní motocykly pro přepravu dalšího vybavení na delších cestách. Kombinují oba styly dobře a se správným vybavením to dokážou mezi rychlými výlety s přáteli nebo některými delšími cestami, o nichž jste přemýšleli. Velikosti motoru jsou obvykle v polovině rozsahu. Stačí použít svůj nejlepší úsudek o tom, jakou velikost potřebujete, aby nejlépe vyhovoval vašemu stylu jízdy. Kawasaki je dobrý motocykl Sport Touring v modelu Concours14 ABS. Ta uveze hodně vybavení.

TIP
Velikost motoru je o něco větší pro větší výkon při jízdě po dálnici přes celou zemi.

Průvodce k typům motocyklů pro začátečníky

 – Dual Sport (také známý jako Dual Purpose nebo Adventure Sport)

Motorky Dual Sports mají mít schopnost vjet kamkoli a dělat cokoli. Přináší silniční vlastnosti světel a houkačky, ale mají agresivnější off-road odpružení a možné knobby off-road pneumatiky. Výška sedadla je obecně o něco vyšší, aby se jezdec mohl orientovat mimo vyšlapané cesty. Obvykle mají omezené možnosti úložného prostoru od autorizovaného prodejce, ale mohou být vybaveny řadou dalších tašek. KTM 1090 Adventure R kombinuje schopnosti v terénu se sportovním vzhledem a pocitem, který dokáže cokoli. Má vyšší výšku sedadla, ale nemá moc síly, aby z něj udělala hrst pro víkendovou jízdu. Pokud se chcete vydat na dlouhou projížďku, můžete to udělat také.– Skútr

Někteří mohou argumentovat, že skútr není skutečný motocykl. Skútry se nejlépe hodí pro metropolitní oblast. Jsou lehké a nízké, což jim usnadňuje navigaci ulicemi města. Přicházejí v různých velikostech, od 50 ccm do 500 ccm a budou mít dostatek energie, aby vám umožnily dojíždět do práce nebo na zábavné noci ve městě. Nabízejí menší kapotáž s omezeným úložným prostorem pro několik věcí. Honda Ruckus je oblíbenou volbou pro skútr, který má dobrou sestavu příslušenství.

– Moped

Někteří se možná ptají, zda by Moped měl být také nazýván skútr nebo považován za subkategorii skútrů, ale to by bylo nepřesné, jelikož moped je technicky jiným motocyklem. Moped má lehčí rám založený na stylu kola a menší motor (50 ccm nebo méně) nebo dokonce elektrický motor místo motoru. Nabízejí minimální až žádné skladování a také omezené nebo žádné kapotáže, které blokují vítr a počasí. Většina hlavních značek motocyklů nenabízí pravý moped, takže se podívejte na některé z importovaných značek, jako je TaoTao, které nabízejí jednoduchý moped.

TIP
TaoTao vyrábí Titan 50 (pro 50 ccm), který má trochu úložného prostoru a kapotáže jako volitelné.

– Terénní motocykl

Mají vyšší výšky sedadel a vysoké zavěšení, které zvládne několik hrbolků podél cesty. Obvykle nebudou mít žádná světla ani směrová světla. Kawasaki dělá dobrou sestavu pro terénní motocykly. KLX110 nabízí čtyřstupňovou převodovku s designem bez spojky.

Rifle na motorku

Rifle na motorku

Hledáte co nejpohodlnější oblečení pro každodenní ježdění na motorce, ale přitom byste už po několika metrech jen neradi brzdili doslova vlastní kůží? Rifle na motorku prošly během několika posledních let pozoruhodným vývojem. Ukážeme vám, jak se v nich vyznat a po kterých sáhnout.

Povinná výbava na motorku

Povinná výbava motocyklu

Pro každého majitele motocyklu je důležité vědět, jaká je povinná výbava motocyklu. Bez této výbavy byste mohli být pokutováni a dokonce by vám mohlo být zakázáno jet na vašem motocyklu. Povinná výbava motocyklu zahrnuje pouze dvě věci: reflexní vestu a lékárničku a řídí  vyhláškou číslo 341/2014 Sbírky, která byla novelizována v roce 2018. V minulosti…

Detailing

Detailing

Detailing Mezi automobilovými nadšenci jde o termín skloňovaný ve stále větší míře. Chcete mít ještě krásnější a čistější auto než bylo v okamžiku, kdy sjelo z výrobního pásu? Pak půjde o službu přesně pro vás. Dokonalá čistota a lesk v každém detailu, žádné pozlátko ale skutečně hloubkový proces, který neponechává stranou zhola nic. To je…

jízda na motorce se spolujezdec

Jízda na motorce se spolujezdcem

Jízda na motorce se spolujezdcem může být velmi zábavná a příjemná zároveň. Nicméně, je důležité si uvědomit, že jízda na motorce se spolujezdcem je zcela odlišná od jízdy na motorce samotné. Je třeba dodržovat určitá pravidla a zákony, aby byla jízda bezpečná pro oba účastníky. V tomto článku se podíváme na několik tipů, jak zajistit…

Další články k tématu motorky

Po přečtení toho všeho možná budete přemýšlet o tom, kolik možností pro motocykly existuje. Každá značka má něco v každém z hlavních typů, a dokonce i v těch, které mají, mají různé nabídky, které pokrývají různé velikosti motorů a celkové velikosti motocyklů. Pokud nehledáte konkrétní značku, vytáhněte pero a poznámkový blok a napište, k čemu hodláte motocykl použít. Jakmile to víte, můžete začít se začít orientovat v tom, co vám vyhovuje nejlépe, a také si prohlédnout, jaké bezpečnostní prvky jsou pro každý model k dispozici.

Podobné příspěvky