Detailing

Detailing

Detailing

Mezi automobilovými nadšenci jde o termín skloňovaný ve stále větší míře. Chcete mít ještě krásnější a čistější auto než bylo v okamžiku, kdy sjelo z výrobního pásu? Pak půjde o službu přesně pro vás. Dokonalá čistota a lesk v každém detailu, žádné pozlátko ale skutečně hloubkový proces, který neponechává stranou zhola nic. To je detailing.

Detailing se týká exteriéru i interiéru vozu. Zahrnuje přesně stanovené kroky a postupy navazující na sebe přesně tak, aby byl finální výsledek skutečně optimální v každém ohledu.

Detailing v Ostravě nabízí pestré menu

 Nejde jen o VIP nabídku pražských salónů, díky úspěšně předávanému know-how se centrem profesionálního detailingu stala právě Ostrava.  Nabídka služeb je velmi široká, akceptovány jsou nejnovější trendy a postupy, a navíc je vše přizpůsobováno na míru konkrétnímu vozu. A jak taková péče o váš automobil v podání ostravských expertů vypadá?

Detailing

Detailing, to není jen „o něco lepší mytí“

Několika slovy bychom mohli detailing definovat jako skutečně pečlivě provedené čištění, leštění a ochranu všech částí vozu za pomoci specializovaných nástrojů a výrobků, s nimiž se při běžné automatické či ruční údržbě běžně nesetkáte.

V žádném případě nejde o hrubé práce jako je oprava karoserie nebo její lakování, byť lehké obnovovací kosmetické práce bývají zpravidla vítané. Jde zejména o:

  • přelakování malých defektů
  • mokré broušení laku
Použité postupy závisí stejnou měrou na míře poškození vozidla i na zkušenostech najatého detailera. V ČR zatím nejde o příliš rozšířenou službu, takže se rozhodně vyplatí pátrat po ověřených profesionálech s dostatečnými referencemi.

Kde se vlastně vzal detailing?

I když to tak nevypadá, nejde o novinku posledních několika let. Naopak, váš vůz svěříte osvědčenému postupu, využívanému zejména v autosalonech a při předváděcích akcích. Nejde jen o dokonalou čistotu a lesk, auto vypadá lépe a navíc perfektně vyniknou všechny jeho křivky.

Ještě donedávna šlo navíc o postup běžný lidem nedostupný, a to nejenom co do vysoké ceny. Jakmile však jednou získané know-how uniklo, nemohlo jeho expanzi už nic zastavit.

Měli byste vědět:
I když se jeho nabídka stále rozšiřuje, nesmíme zapomínat na to, že skutečných profesionálů na detailing pracujících na vysoké úrovni, je zatím mezi autoexperty poměrně málo.

Detailing v Ostravě začíná exteriéry

A na co se připravit, když svěříte svůj vůz odborníkům na detailing? Především na trochu delší čekací dobu.
Jeden jediný detailer bude na kompletní vyčištění a vyleštění vašeho vozu potřebovat 1-2 dny, souhra profesionálně sladěného týmu pak redukuje potřebný čas na pouhé hodiny. Vše začíná umytím exteriéru a dekontaminací laku. Už tady zjistíte, že rozhodně nejde jen o pouhé opláchnutí hadicí a vodou.  Základním kamenem úspěchu je tzv. napěnění.  Vždyť už ze samotné výroby není lak na karoserii zcela dokonalý a na kvalitě mu nepřidávají ani opakované kolize na parkovištích či v běžném provozu. Hustá pěna je nanesena na celý povrch vozidla a její struktura a konzistence pečlivě obalí každou částečku špíny a minimalizuje riziko poškrábání laku jejich prostřednictvím.

Zajímavost:
Vše je pojištěno navíc systémem dvou věder, z nichž jedno je vždy naplněno čistou vodou na opláchnutí nanášecí rukavice a dalších čistících pomůcek, a druhé obsahuje samotnou pěnu. Na rozrušení vrstev odolné špíny v okolí oken, světel, přední masky nebo SPZ značek poslouží měkký kartáč nebo štětec. Teprve když je všechna nečistota obalena pěnou, dojde k prvnímu opláchnutí.

Detailing

Chcete kvalitu? Sledujte postup mytí

Celý postup mytí může zabrat v závislosti na velikosti a znečištění vozu i jednu až dvě hodiny. Začíná se vždy u podvozku, kde je nános špíny největší. Existují dokonce specializované kartáče na odstranění zapečeného brzdového prachu ze všech částí kol. Právě ony mohou lak automobilu nejvíce poškodit, a proto musí být odplaveny jako první.

Detailing nepohrdne ani speciální hlínou

Tento proces si však vyžádá mnohem více času i úsilí, což samozřejmě navýší i cenu celého detailingu.

Zajímalo vás někdy, co se skrývá pod anglickým označením clay, vyskytujícím se na obalu specializované detailingové autokosmetiky? Jde o unikátní automobilovou hlínu čistící lak, používanou ve společnosti maziva, jež tvoří pro clay kluznou vrstvu. Tento proces odstraňuje veškeré povrchové znečištění mnohem dokonaleji než běžné čištění. Právě díky tomuto zdánlivě podružnému detailu je při detailingu dosahováno takových kvalit leštění a obnovy autolaku.

Správně provedené leštění odstraní lehké škrábance, ale i oxidaci, šmouhy od sluníčka a další povrchové nedokonalosti.  Nejlepších výsledků bývá dosahováno díky použití rotační nebo excentrické leštičky , ale vyloučeno není ani ruční leštění prováděné za pomoci speciálních detailingových produktů.

Víc než jeden stupeň leštění

Kvalitní leštění s důrazem na detailing může zabrat několik hodin, ale i dní. Počítá se při něm například s použitím několika různých druhů past s odlišnými stupni abraze. Začíná se samozřejmě těmi nejvíce brusnými, jemné produkty pro finální zaleštění pak mají své místo v závěru procesu.

Opravdu špičkoví detaileři pak bezprostředně po leštění laku aplikují na jeho povrch přípravek, který napomáhá rychlejší a jednodušší aplikaci vosku, který navíc ke svěřenému povrchu mnohem lépe přilne. Pro ochranu a vyšší lesk jsou nejvhodnější  přírodní vosky vysoké kvality (karnauby) nebo syntetické polymerové sealanty . A opět nezůstává jen u jedné vrstvy. Opakovaná aplikace vosku přispívá k lepší ochraně a optimální trvanlivosti výsledného lesku.

Profesionální detailing voskem nekončí

Jakmile je maximální lesk zabezpečen, přijdou na řadu další exteriérové části vozidla. Okna budou vyleštěna a získají novou ochrannou vrstvu, a to stejné platí i pro všechny chromové a kovové díly. Ale zapomínat nesmíme ani na plast, vinyl a samotné gumy. Ty lze ošetřit tak, že jejich původní barva získá na živosti a navíc se budou moci pochlubit lepší ochranou proti vnějším vlivům, zejména zimním posypovým solím a UV záření.

Od pneumatik až po motor

Vyleštěny a navoskovány mohou být všechny součásti brzdového systému.  Řemeny i kotouče získají skvělý vzhled, a navíc i dodatečnou ochranu.  Stejně precizně vyčištěný, vyleštěný a naimpregnovaný je i motor a jeho okolí. Svou zásluhu na tom má celá škála čistících prostředků od oživovačů barvy, před hrubší kartáče až po jemné štětce.

Jak vypadá detailing zaměřený na interiér

Uběhlo několik hodin, ba možná i dní a exteriér vozu se může pochlubit lepšími estetickými parametry než v okamžiku, kdy jeho čtyři kola sjela z výrobního pásu. Aby však nešlo jen o pozlátko prvního pohledu, oslňující pouhým (byť dokonalým) leskem, musí být detailing zakončen také vyčištěním interiéru.

To je vždy pečlivé a časově téměř stejně náročné jako detailing exteriéru. Očištěna musí být doslova každá oblast a to včetně například otvorů určených pro ventilaci vzduchu nebo nejrůznějších spínačů a vypínačů. O dokonalou čistotu se stará celá řada čistících prostředků, zejména pak:

  • široká škála kartáčků všech velikostí a hrubostí
  • několik velikostí tamponů a utěrek z mikrovláken
Právě tato dokonalá kombinace se postará o odstranění i těch nejmenších částeček prachu i z těch nejnepřístupnějších oblastí. Samozřejmostí je také vyčištění čalounění, kožených částí ale i bezpečnostních pásů.

Proč dopřát vašemu autu profesionální detailing v Ostravě?

Detailing totiž rozhodně není jen jakési lepší lepší umytí interiéru a exteriéru a rozhodně vám nenabídne stejný efekt jako nákup drahých šamponů a vosků a jejich aplikace za pomoci utěrek a kartáčů z mikrovláken.
Existuje několik důvodů, proč svěřit svůj vůz rukám profesionála. Tím prvním je rozhodně reprezentace. Pokud potřebujete perfektně vyšperkovaný vůz například pro firemní akci, významnou rodinnou událost, jako je svatba nebo křtiny či třeba sraz milovníků silničních kol, rozhodně vám přijde vhod.

Stejně důležitý je vzhled vozu i při jeho zamýšleném prodeji.  Cena zaplacená za detailing se vám tak prakticky okamžitě vrátí . Na takto vyšperkované auto rozhodně nebudete mít problém najít kupce.

Ale detailing vozu si můžete dopřát i jen tak. Prodlužuje totiž životnost karoserie až o několik let (i samotný lak bude výrazně odolnější vůči menším i větším škrábancům). A navíc vyšší cenu zaplatíte jen napoprvé, následná pokračovací údržba je již mnohem levnější. A navíc se nebudete muset potýkat s nepříjemnými následky nepříznivého počasí a dalších vnějších vlivů.

Detailing pracuje s přesně stanovenými postupy a procesy, z nichž mnohé vyžadují i velkou dávku zručnosti a smyslu pro detail. V domácích podmínkách a bez odborného know-how srovnatelných výsledků dosáhnout nelze. Najděte si proto svého odborníka na detailing v Ostravě.

Nebo ještě lépe celý tým odborníků. Vždyť ani lékaři se navzájem nemohou zastoupit a psycholog rozhodně neodvede na operačním sále stejně kvalitní práci jako profesionálně vyškolený chirurg. Vsaďte na týmovou spolupráci specializované firmy s komplexními službami ve všech ohledech a dopřejte si skutečně odborný detailing se vším všudy. Určitě nebudete litovat.

Podobné příspěvky