Akrapovič

Akrapovič výfuk na moto

Když už na konci osmdesátých let slovinský motocyklový závodník Igor Akrapovič nemohl dále snášet nekvalitní výrobky nabízené závodníkům ve východním bloku. A když končil se svou kariérou, rozhodl se založit firmu vlastní, nesoucí jeho jméno. Tato společnost, sídlící blízko vesnice Ivančna Gorica a vyrábějící výfuky k motorkám a vozům, se na motorkářském poli poprvé představila v roce 1990 a dnes se již jedná o špičku v oboru. V roce 1994 nabídla své služby závodníkům a od té doby měla zaručený růst.

Nyní zaměstnává okolo tisíce pracovníků a spolupracuje s velkým množstvím motocyklových a automobilových týmů po celém světě, získala si je totiž užíváním nejnovějších technologií a materiálů (podnik disponuje také svou vlastní slévárnou titanu). Důkazem budiž číslo více než sta světových šampionů, kteří výfukové systémy Akrapovič na moto využili.

Rozdělení výfuků Akrapovič

Firma vyrábí výfukové systémy jak pro motocykly, tak pro automobily. Co se týče motorek, může se pyšnit partnery, jakými jsou Honda, Yamaha či Suzuki a mnoha dalšími. Ve vozovém parku některých závodníků bychom našli sady Akrapovič na vozech značek Aston Martin, Audi, BMW atd.

Akrapovič

Měli byste vědět:
V továrně se projekty dělí na dva typy – prvním z nich jsou tzv. aftermarketové produkty, tudíž výfukové komplety nebo koncovky, které si běžný zákazník kupuje. Ve druhé variantě výrobního procesu jsou plány a návrhy prodiskutovávány přímo s partnery, přičemž jsou jednotlivé systémy vyvíjeny přímo podle jejich specifických potřeb.

Proč laděný výfuk Akrapovič?

Pokud bychom měli uvést praktické srovnání – nová Yamaha R6 je při výjezdu z továrny o šest kilogramů těžší, než když se běžný výfukový systém nahradí tím z řady Evolution Line od firmy Akrapovič. S rostoucí hmotností se navíc snižuje životnost daného stroje, a proto se častokrát koupě výfuku jeví jako ekonomicky výhodný krok do budoucna.

Možná se stále ptáte, proč investovat právě do téhle značky. Pojďme si to shrnout, neboť odpověď je nasnadě – jedná se jednoduše o jednu z nejlepších, ne-li nejlepší značku výfukových systémů na moto, jaké jsou momentálně na trhu k dostání. Díky užití a kombinaci materiálů, jakými jsou kvalitní nerezová ocel, karbon a titan, motorka disponuje minimální hmotností – což je se jeví jako jeden z nejčastějších důvodů pro koupi laděného výfuku. 

Dalším z častých argumentů, podporujících pořízení si Akrapoviče, je „zesportovnění“ zvuku výfuku motorky. Díky speciálním přístrojům, ale také vlastním uším, zvukoví inženýři hodnotí frekvence tónu, které motorka vydává a pomocí přenesení do 3D grafů se snaží zaručit co nejlepší zvukový potenciál. Možnost nasazování a vytahování zvukového tlumiče je jistě jednou z dalších výhod pro ničím nerušenou jízdu. A dále samozřejmě i kvůli vzhledu výrobků, který téměř žádné zkušené oko neurazí.

Jedinou nevýhodou této značky prakticky zůstává fakt, že díky velké poptávce, ale zároveň nedostatečnému personálu a pracovní síly se cena většiny výrobků pohybuje v méně „dostupných“ končinách, zvlášť pokud jde o běžné zákazníky.

Výfuky Akrapovič na motorku

Výfuky pro motorky vyrábí společnost v celé škále variant.

Bolt-on/Slip-on Line

Tato řada najde své místo především u zákazníků hledajících změnu vzhledu a zvuku. Její princip spočívá ve výměně koncovek – ve variantě bolt-on se jedná o pouhou přírubu, ve slip-on lze nalézt i propojovací trubku. Díky specifickému tvaru na každý typ motorky také zvyšuje potenciál výkonu a bonusem zůstává také nízká váha – díky titanu a karbonu se pohybuje v rozmezí 1,6 – 2,4 kg.

Racing Line

Jak už název napovídá, jedná se o řadu supersportovní, nicméně lze ji užít také na motocykly cestovní. Záštitu pro nebývale vysoký výkon a kroutící moment tvoří opět materiál, ale také systém svařování. Kónické přechody svodů a přechodové trubky mezi svody jednotlivých válců zaručují každému sportovnímu jezdci navýšení výkonu právě při vysokých otáčkách. Systémy váží od 4,8 do 5,4 kg.

Evolution Line

Jestli se Akrapovič něčím může pyšnit, je to právě tato řada. Jejímu vývoji se věnují týmy profesionálů z řad závodních týmů. Design i výkon zaručeny, svody jsou tvarovány použitím tzv. Hydroformingu, nebo, chcete-li, vodního lisu. Touto metodou je umožněno za pomoci vysokého tlaku trubku vytvarovat přesně podle formy. Váha je snížena na nejnižší možné minimum (3,3 – 4,2 kg) díky kombinaci titanu a karbonu. Sen pro každého puntičkáře.

Akrapovič

Street Legal Line Akrapovič

Kvůli hlukovým normám platným v EU vznikla tato série. Je upravena speciálně pro silniční provoz motorek, od ostatních výfuků se však liší pouze homolagací zajištěnou extrahovatelnou ucpávkou v koncovce výfuku.

SP Series Akrapovič

Pokud hledáte ideální poměr kvalita/cena, našli jste ho. Na rozdíl od dražších kusů se liší použitím nerez oceli v koncovkách. Většina kusů je hlukově upravena pro silniční provoz v Evropské Unii, jak zmíněno u řady Street Legal Line. Úspora váhy a zvýšení výkonu vaší motorky však zůstává zárukou.

Pro off-road, stejně jako pro silniční stroje, existují řady tři:

  • Slip-on
  • Racing Line
  • Evolution Line
První z nich disponuje zmíněnou vyjímatelnou ucpávkou, snadnou montáží a poměrem cena/výkon. Druhá pak výkonovým nárůstem srovnatelným s tím u řady Evolution Line a bezvadnou těsností celého systému. Třetí, stejně jako u silničního typu, je tím nejlepším, co můžete svému motocyklu dopřát – nekompromisní redukce váhy a užití nejkvalitnějších materiálů.

Koncovky na moto Akrapovič

Výfuky Akrapovič na moto se vyrábí jak na silniční, tak na off-road motorky a skútry. Pro většinu používá obaly vyrobené právě z vlastního titanu, což neustále otevírá nové možnosti pro tvary a celkový vývoj efektivity. Výše zmíněná nerezová ocel a super lehké karbonové vlákno také hrají roli při zvýšení výkonnosti.

Měli byste vědět:
Nejčastější koncovkou je typ slip-on , vyráběný z titanu se dvěma výstupy. Obsahuje již tolikrát zmiňované homologační ucpávky pro zmírnění hluku, karbonový tepelný kryt, karbonové víčko a titanovou propojovací trubici.

Akrapovič na Heuréce

Nejlevnější bývají koncovky jednodušší (s jedním otvorem, menší a kratší), či ty na skútry.

Na Heuréce můžete najít širokou škálu možností, kde si vysněnou koncovku či celou výfukovou sadu koupit. Dle hodnocení zákazníků nejzodpovědnějšími volbami pro místo koupě zůstávají obchody doplnkynamotorku.cz a yshop.cz. Oba zpravidla nabízejí výrobky v cenovém rozpětí 10 – 50 tis. Kč. Obecně by se dalo říci, že opravdu kvalitní koncovku značky Akrapovič se vším všudy na sportovní motorku pořídíte přibližně za dvacet tisíc korun. Pro opravdu závodní motorky a sofistikovanější výfukové systémy se bavíme o ceně zhruba čtyřiceti tisíc.

Další články k tématu motorky

Šťastnou cestu!

Podobné příspěvky