Investiční alkohol

Investiční alkohol

Pátráte po zajímavých možnostech zhodnocení svých finančních prostředků? Kromě zlata či nemovitostí jsou dnes velmi populární i jiné alternativní způsoby. Hodně se mluví například o stavebnicích LEGO, ovšem pro skutečné znalce je mnohem vhodnější investiční alkohol.

Investice do alkoholu

Nepodléhá tolik nejnovějším trendům jako jiné komodity. A limitované edice, stáčené například do ručně foukaných nebo jinak unikátních lahví, budou mít svoji hodnotu i ve chvíli, kdy jejich obsah vypijete. U Lega stačí pouhé pomačkání krabice a hodnota vaší investice poletí rapidně dolů.

Zhodnocení financí, které vás bude bavit

Při nákupu investičního alkoholu se samozřejmě nevyhnete pečlivému zhodnocení trhu. Ovšem objevovat tajemství luxusních nápojů bývá velmi vzrušující. Za mnoha limitovaným edicemi totiž stojí nějaký zajímavý příběh. Poslední stáčení slavného distillery managera? Speciální edice pro slavnou filmovou nebo třeba hudební hvězdu? Oslava státního svátku, dobročinná aukce – příkladů je zkrátka mnoho a snadno si tak vyberete příběh, který je vám osobně sympatický a později ho dokážete řádně „prodat.“

Zatímco třeba u ceny tolik doporučovaného zlata se musíte řídit zejména děním ve světě, investiční alkohol vás donutí prozkoumat každého výrobce opravdu do posledního detailu. Očekávají se velké změny v managementu? Snižuje se nebo naopak zvyšuje poslední dobou produkce? Nedojde ke změně receptury? To vše je důležité.

Není výjimkou, že investoři nakupují drahý alkohol spíše pro své potomky než pro sebe, ale není to samozřejmě pravidlem. Železná zásoba na důchod se také hodí.

Navíc jde o investici dlouhodobou bez větších nároků. Kvalitní alkohol není na skladování nijak náročný. Kvalitní whisky můžete mít klidně uloženou v krabici na dně šatní skříně nebo pod stolem v pracovně. Navíc není tak nápadná jako třeba zlatá cihla. Trvanlivost alkoholu se počítá na desítky let, někdy se dokonce tvrdí, že je neomezená. A investiční alkohol získává na hodnotě opravdu každým uplynulým rokem.

Investiční alkohol – jak a do čeho investovat

V zásadě lze k investicím doporučit tři druhy alkoholu:

  • whisky
  • rum
  • koňak
Všechny se vyznačují dlouhou trvanlivostí a ve světě patří mezi oblíbené. Někdy je k investování doporučen i gin, ten však nelze bez úhony skladovat příliš dlouho, takže tady s dlouhodobým zhodnocováním počítat nelze. Navíc nejlepší giny jsou náročnější na správný způsob uložení.

Pojďme si teď projít jednotlivé druhy pěkně po jednom a ukázat si, do čeho se investovat vyplatí a do čeho naopak ne.

Koňak alias opravdu drahý alkohol

V každém případě jde o exkluzivní záležitost. Když se řekne koňak, vybaví se nám bohaté vily a pracovny skutečných magnátů. Musí však jít o ten pravý, pocházející z Francie, konkrétně z okolí města Cognac. Vždy se používají speciální odrůdy vinné révy (např. Folle Blanche nebo Ugni Blanc) a pyšnit se mohou i standardizovaným označením

A jak se v nabízených typech vyznat? Pomoci by vám měla tato malá nápověda:

  • VP (Very Special) – jde o koňak, který zrál nejméně 2 roky.
  • VSOP (Very Superior Old Pale) – mluvíme o době zrání 4 roky.
  • XO (Extra Old) – skutečně luxusní destilát, jenž zrál alespoň 10 let.

Cena investičních koňaků začíná poměrně nízko. Limitované edice nebo výrobky zajímavých lokálních značek můžete zakoupit už okolo 10 000 Kč.

Zhodnocení investiční alkohol

Rum jako investiční alkohol

Ten pravý se vyrábí vždy z cukrové třtiny nebo melasy. Jen ten se postupem času skutečně zhodnotí, o nejrůznějších náhražkách to bohužel neplatí. A také není pravda, že skutečně hodnotné lahve pocházejí pouze z Kuby. I když tento ostrov bezpochyby představuje rumovou velmoc, tak velmi zajímavý alkohol se pálí i na Martiniku, Panamě nebo třeba na Jamajce. A vyplatí se sledovat i situaci v jiných zemích, v poslední době je k vidění množství startupů, z nichž mnohé mají opravdový potenciál.Rumy dělíme do tří skupin podle barvy – tmavé, světlé a jantarové. Další věc, kterou si u rumů musíte ujasnit, jsou pojmy single malt a blend.

  • single malt – jednodruhový nápoj
  • blend – nápoj vniklý smícháním více druhů rumů
A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na rumy ochucené, ty však bývají v investiční kategorii vidět spíše zřídka.

I u rumů se lze setkat s výše zmíněným označením XO alias Extra Old. Jde o destiláty, které delší dobu zrály v sudech, použitých zpravidla předtím pro výrobu jiného alkoholu. Získávají tak jedinečné aroma i chuťové podtóny.

Dictador 2 Masters Glenfarclas 1972

A jak si poradit s investicí do rumu? Věřte nebo ne, ani tady nejsou prvotní náklady příliš vysoké. Pokud s investicemi teprve začínáte a chcete se učit, bude vám na rozjezd stačit i něco okolo 1 500 Kč. Vždy je totiž lepší koupit jednu dražší lahev než několik levnějších. A toto pravidlo platí u všech investici do alkoholu, rozhodně ne jenom u rumů.

Věděli jste, že:
To, jak dlouho rum zrál, je obvykle patrné už z jeho názvu.

Luxusní alkoholické nápoje – whisky a její hodnota

Příliš nezáleží na tom, zda mluvíme o whisky z Irska a Skotska nebo o whiskey z USA. K mání jsou dokonce i velmi pozoruhodné značky z Japonska a dalších zemí. Stačí se rozhlédnout po trhu a u menších obchodníků. Zboží ze supermarketu rozhodně nedoporučujeme, což je opět univerzální pravidlo pro všechen investiční alkohol.

A jak poznat whisky či whiskey, do které je vhodné investovat? Tady je klíčové stáří. Alespoň 12 let je minimum, kterým byste se měli řídit, mladší produkci ani nekupujte. Opět je k dostání:

  • single malt – jednosladová whisky
  • blended – míchaná whisky

A pokud se ptáte na cenu, měla by vám na dobrou investiční lahev s dlouhodobým potenciálem stačit asi tisícikoruna.

Game Of Thrones lahve

Speciální vodka a další zajímavosti

A kam dál? Jestliže je vaším šálkem čaje třeba vodka, klidně se poohlédněte po ní. Cenu má nakupovat do vícekrát destilovanou od známého nebo naopak čistě lokálního výrobce. Pátrejte po limitovaných sériích – stačí i unikátní obal. Investice do běžného alkoholu se vám nevyplatí. Čas od času sice výrobce změní lahev, takže ty starší modely určitou hodnotu nabývají, rozhodně však nejde i nic výrazného.

Náš tip:
U piva se pak vyplatí investovat spíše do lahví, stejně jako u vína. Musíte si dávat dobrý pozor na správné podmínky skladování, hodnotu však mají i samotné lahve. Byla by tedy škoda se jich zbavovat.

Limitovaná edice alkohol aneb několik tipů pro nákup

A čím vším se limitované edice alkoholu mohou inspirovat? Možná budete překvapeni. Tady je několik zajímavých tipů, které byste při zakládání své sbírky opravdu neměli přehlédnout.

Vodka Imperial Collection Faberge Ei Pearl and Emerald 0,7l 40% GB – investiční lahev, investiční alkohol

Vodka Imperial Collection Faberge Ei Pearl and Emerald 0,7l 40% GB Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Vodka Imperial Collection Faberge Ei Pearl and Emerald 0,7l 40% GB Vodka Imperial Collection Faberge Ei Pearl and Emerald 0,7l 40% GB Investice do značky Ladoga Group se vyplatí….

Glenfarclas 30y 0,7l 43% – investiční lahev, investiční alkohol

Glenfarclas 30y 0,7l 43% Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Glenfarclas 30y 0,7l 43% Glenfarclas 30y 0,7l 43% Investice do značky Glenfarclas se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou edice alkoholu značky Glenfarclas. Čemuž odpovídá cena 12999 Kč této investiční lahve od…

Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45% – investiční lahev, investiční alkohol

Investujte do značky alkoholu Appleton Estate. Na našem trhu je tato lahev pouze v limitované edici. Něco málo informací o lahvi Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45% : Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45%  Pozor jedná se o velmi  limitované edice alkoholu značky Appleton Estate Čemuž odpovída cena 10999 Kč této investiční lahve od světoznáme…

Cognac Carafe L.Gourmel XO 3l 40% GB – investiční lahev, investiční alkohol

Cognac Carafe L.Gourmel XO 3l 40% GB Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Cognac Carafe L.Gourmel XO 3l 40% GB Cognac Carafe L.Gourmel XO 3l 40% GB Investice do značky Leopold Gourmel se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou edice alkoholu značky…

Brugal Papa Andres 0,7l 40% GB L.E. / Rok lahvování 2018 – investiční lahev, investiční alkohol

Brugal Papa Andres 0,7l 40% GB L.E. / Rok lahvování 2018 Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Brugal Papa Andres 0,7l 40% GB L.E. / Rok lahvování 2018 Brugal Papa Andres 0,7l 40% GB L.E. / Rok lahvování 2018 Investice do značky Brugal se vyplatí. 👉…

Kopke Colheita DAY 1940 0,75l 20% GB – investiční lahev, investiční alkohol

Kopke Colheita DAY 1940 0,75l 20% GB Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Kopke Colheita DAY 1940 0,75l 20% GB Dopřejte si luxusní portské, které chutná po koření a citrusech. Kopke Colheita DAY 1940 0,75l 20% GB je parádní také jako přepychový dárek Investice do značky…

Skotská whisky Game Of Thrones 8×0,7l

Máte svůj oblíbený rod Západozemí? Uvědomujete si, že tento seriál ještě má potenciál? Pak by se vám mohla zalíbit speciální limitované edice skotské whisky Game Of Thrones 8×0,7l. Unikátní dárkové balení alkoholu potěší milovníky esteticky i fantasy fenoménu. A Skotsko je také zárukou vyvážené chuti a plného aroma.

Ron Zacapa Centenario Aniversario 30y 0,7l 40%

Když guatemalský rum, tak rozhodně Zacapa. Unikátní tropické klima zvyšuje odpar vody a tím koncentruje veškeré aromatické a chuťové látky v mnohem menším množství tekutiny, než je tomu u jiných rumů. Ron Zacapa Centenario Aniversario 30y 0,7l 40% byl na trh uveden při příležitosti 30. výročí uvedení rumu Zacapa 23 na trh. Zrál opravdu 30 let a zakoupíte ho v luxusní krabičce se dvěma skleničkami. Patří mezi jantarové rumy s harmonickou chutí.

Laphroaig 27y 0,7l 41,7%

Tenhle krasavec z roku 2017 patří také mezi skotské whisky. Jde o single malt, který zrál parádních 27 let. Dále se Laphroaig 27y 0,7l 41,7% může chlubit i nádherným obalem a průzračně medovou barvou. Nenechte si ho ujít.

Kde a jak investiční alkohol prodat

Ale nákupem toho správného destilátu vaše úsilí o správné zhodnocení financí nekončí. Musíte pečlivě sledovat situaci na trhu a udělat si představu o tom, kde můžete svou lahev v případě potřeby prodat. Při nákupu se vždy snažte o co nejnižší cenu (nebojte se porovnávat i nabídky zahraničních obchodů), ovšem vždy nakupujte pouze od ověřeného prodejce. Padělky alkoholu jsou dnes bohužel velmi časté – vždyť často stačí jen lehce pozměnit etiketu! U starších lahví dávejte pozor na jejich vzhled – pokud vypadají příliš nově, raději z obchodu vycouvejte. A u opravdu luxusních kousků vždy chtějte ověřený certifikát původu.

A jak je to s následným prodejem? Především si počkejte. Nikdy neprodávejte lahev pod cenou. Jde vám přece o zisk, i když počítaný v řádu let.

Věděli jste, že:
Nejdražší whisky na světě je aktuálně THE MACALLAN FINE & RARE 60 YEAR OLD 42.6 ABV 1926. Jedna láhev byla v aukci prodána za jen těžkou uvěřitelných 1 452 000 liber, což je v přepočtu na české koruny asi 42 880 600 Kč. Tomu se říká investice, že? A i když vaše ambice těchto výšin nedosahují, nevadí.

Další články k tématu alkohol

Platí také, že vyššího zhodnocení dosáhnete na specializovaných burzách a internetových stránkách. Obyčejné bazary se příliš nevyplatí, skutečně speciální kousky je pak vhodné umístit do aukce. Myslete však na to, že aukční síň si často vezme 10-20 % ceny – a nezáleží na tom, zda vsadíte na tu českou či zahraniční. Investiční alkohol je zkrátka opravdová věda, ale jakmile se v něm trochu zorientujete, můžete po letech dosáhnout opravdu zajímavých výsledků. Vstupní investice jsou navíc také příznivé, tak proč to nevyzkoušet?

Podobné příspěvky