Nejlepší rumy

Nejlepší rumy

Nejlepší rumy mají mezi milovníky alkoholového opojení své nezastupitelné místo. Můžeme si je vychutnávat, degustovat jejich vůni i chuť a poznat jejich prostřednictvím doslova všechny části světa. Tradice rumů už totiž zdaleka neroste jen na Kubě. A jaké jsou ty nejlepší rumy, které jsou na našem trhu k mání? Pokusili jsme se pro vás sestavit přehledný a zajímavý žebříček top 8 rumů.

Určení nejlepších rumů je značně individuální, řídili jsme se proto zkušenostmi a zejména chuťovými buňkami naší redakce.

Čím více nabízených možností máme, tím hůře se v nich orientujeme. A právě proto jsme se rozhodli vybrat pro vás osm nejzajímavějších kandidátů, kteří podle nás mezi nejlepší rumy světa rozhodně patří. Seženete je na našem trhu (což byla velmi důležitá podmínka) a jsou také poměrně cenově dostupné. Nechceme vám doporučovat sběratelské lahve za desítky tisíc, které si stejně plně vychutnáte jen stěží. A jací kandidáti se do našeho výběru dostali? Pro začátek jsme je pro vás seřadili podle doby zrání:

Bylo těžké vybrat od každé značky jen jednoho zástupce, přestože favoritů jsme měli více. Ovšem snažili jsme se povídat na zoubek i nejrůznějším kategorií. Tak že v našem přehledu najdeme jak spiced rumy, tak i dark, plain nebo golden. A nechybí samozřejmě ani pestrá směs zemí. Máte radí rumy venezuelské, kubánské, guatemalské nebo třeba barbadoské? Pak si určitě přijdete na své.

Když se řekne rum…

Dělení rumů je poměrně složitou záležitostí, podle druhu je však může rozdělit do tří kategorií: tmavé, zlaté a bílé.

Než se však podíváme na naše konkrétní favority, pojďme si o rumech ještě něco málo prozradit. On totiž není rum jako rum. Každá země má pravidla pro výrobu trochu jiná. A zatímco některé produkty lze za rumy považovat jen stěží (například náš známý Tuzemský rum, u něhož se o změnu názvu zasadila EU), jinde jsou rozdíly spíše kosmetické.

Přesto ti největší znalci okamžitě poznají, v jaké zemi byl rum vyroben. Každé místo má totiž své specifické podmínky. Zatímco pro Venezuelu jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, Seychelské rumy se zase vyrábějí jen z jedné odrůdy třtiny, rostoucí na Mahé. Mnoho lidí nedá dopustit zejména na rumy z karibské oblasti, jež považují za maximálně autentické, ovšem není to pravidlem.

Nejlepší rumy

A jaké je základní dělní rumů? Není to úplně jednoduché, ale pro úplné začátečníky lze doporučit kategorizaci:

 • tmavé
 • zlaté
 • bílé

Tmavé rumy vás okouzlí zejména svou barvou a sytou chutí. V jejich chutí převládá melasa, a patří sem samozřejmě i kousky silně kořeněné, umožnující maximální míru individuality. Nejlépe uděláte, pokud si je dopřejte jen tak, podávané při pokojové teplotě a upíjené po malých doušcích.

Zlaté rumy jsou nejznámější. Pokud si nalijeme do skleničky rum, hledáme podvědomě právě zlaté odlesky. Ty alkohol získá, pokud je mu dopřáno zrání v sudech z dubu. I zlaté rumy se hodí skvěle k samostatné konzumaci, ovšem zachutnat vám mohou i míchané nápoje.

Bílé rumy jsou nejméně výraznou kategorií. Barvu mají spíše mdlou, což je předurčuje zejména jako součást míchaných nápojů. Tam však mnohdy dokáží úplné divy.

Nejlepší rumy pro vaše příjemně strávené chvíle

Ale pojďme se už přenést od „nudných“ úvodů přímo k hlavnímu problému dnešního dne. Jaké rumy jsou nejlepší? Odkud pocházejí, jak chutnají a jaké nabídnout procento alkoholu? Pojďme se na ně opět podívat při řazení, beroucí v úvahu zejména jejich stáří. Těšit se však můžete i na další parametry.

Ron Zacapa Centenario 23y

Tedy alespoň nejstarší z rumů, které jsme do našeho hodnocení vybrali. Na světě samozřejmě existují mnohem starší kousky. Asi nejstarší rum na světě se pak vyrábí na Barbadosu. Jde o Mount Gay a jeho produkce běží už roku 1703, což z něj zároveň dělá i nejstarší nepřetržitě vyráběný alkohol na naší planetě.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Guatemala Styl rumu: Dark Obsah alkoholu: 40% Doba zrání: 23 let

I když patří Guatemala mezi nejchudší země na světě Rumy tu umí skvělé. Tradice jejich výroby se v této středoamerické zemi pohybuje okolo sto let. Nejznámější značkou je právě Zacapa, jež dostala své jemno podle jedné guatemalské oblasti. Z Guatemaly však pochází i Malteco nebo Ron Botran.

A jak je na tom Ron Zacapa Centenario 23y? Potěší vás především jeho dlouhá doba zrání. Jeho chuť zasahuje zejména do karamelova. Co do způsobu degustace patří mezi ty jednodušší, své si na něm totiž najdou i méně trénované chuťové pohárky.

Jde o rum, zrající ve velké nadmořské výšce – okolo 2 000 metrů. Právě řídký vzduch a sudy po bourbonu a sherry mu zajišťují jeho jedinečné aroma a částečně i chuť. Spolu s karamelem v něm snadno rozeznáte i tóny kávy, vanilky nebo ořechů.

TIP
Podávejte s ledem, Ron Zacapa Centenario 23y tak chutná nejlépe.

Plantation 20th Anniversary XO 20y

I tato země může navázat na opravdu dlouhou rumovou historii. A to dokonce ještě delší než v Guatemale. Posuďte sami. Angličané tento ostrov dobyli v roce 1625 a už o 30 let později odtud odváželi okolo 8 tisíc tun cukrové třtiny ročně. První destilérií v oblasti a vůbec na světě byla již zmíněná palírna „Mount Gay“. A i když vyrostly v minulosti na ostrově podobných objektů desítky, dnes tu najdeme pouze čtyři.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Barbados Styl rumu: Golden Obsah alkoholu: 40% Doba zrání: 20 let

Prostřednictvím Plantation 20th Anniversary XO 20y vám chceme představit absolutní špičku toho, co je z této oblasti k dostání. Ovšem stále ještě v té rozumné cenové kategorii Je výjimečný – to prozradí už jeho dárkové balení. Ale abychom byli přesní, nevzniká jen na Barbadosu. Svůj podíl na tom má i Francie.

První roky svého života totiž tenhle krasavec stráví v Karibiku v sudech po bourbonu, pak dostane „občanku“, takže ho po cca 15 letech převezou do francouzské oblasti Cognac, kde si ještě pár let poleží právě v sudech od legendárního koňaku. A teprve potom je připraven na cestu do našich barů. Ve své podstatě je tedy zcela jedinečný a nabízí opravdu neopakovatelný chuťový zážitek, takže se mezi nejlepší rumy docela určitě řadí.

A na co se těšit? Vanilka, med a tropické ovoce – to jsou tři chuťové odstíny, které mu dominují. Někdo je pak schopen identifikovat ti čokoládu, skořici anebo i méně exotickou, ovšem o to lahodnější třešeň.

TIP
„Jeden z top rumů ever. Doporučuji znalcům i začátečníkům,“ říká jeden ze spokojených hlasů na Heuréce. A my se můžeme jen přidat.

 

El Dorado 15y

I když leží Guyana v Jižní Americe, co do kulturní a politické historie si ji spojujeme spíše s Karibikem. Cukrová třtina se tu pěstuje od 17. století a to v takové kvalitě, že se z ní vyráběl legendární Royal Navy Rum, o něco později známý také jako Pusser’s Rum. Ve 20. století byly pak všechny místní destilérky spojeny pod jednu jedinou značku Demedara Distillers Ltd. a její vlajkovou lodí je právě El Dorado.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Guyana Styl rumu: Dark Obsah alkoholu: 43% Doba zrání: 15 let

Na první pohled vás potěší zejména svou robustní a opravdu pěkně vypadající lahví. Není divu, jde o kousek, který má na svém kontě už celou řadu ocenění, a to především od  International Wine & Spirit Competition. Tvoří ho směs rumů, které k dokonalosti dovedlo zrání v sudech po bourbonu vysoké kvality. Chuť je velmi bohatá a plná. I necvičený jazyk v ní rozezná jemné tóny banánu a cedru, ovšem při dalším ochutnání se rozvine i příjemná příměs kávy nebo vanilky. A potěší i nádherné aroma.

Ale nenechte se mýlit uváděným stářím, některé ze složek tohoto rumu zrály na tom správném místě i 25 let!

TIP
I ten guyanský patron vám nejlépe zachutná jen tak, nejlépe nalitý na několik kostek ledu.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Hledáte nejbohatší paletu rumů v jihoamerické oblasti? Pak by vás měla zaujmout právě Venezuela. I tady se rumy vyrábí už od 16. století – tedy od doby, kdy u jejích břehů poprvé přistáli Španělé Ale nejde jen o rozmanitost, ve hře je i vysoká kvalita. Minimální doba zrání rumů je tu zákonem stanovena na dva roky, ovšem ty nejlepší kousky nabídnou mnohem více. K předním značkám patří Diplomatico, ale pominout bychom neměli ani značky Santa Teresa, Ocumare, Arakú nebo Pampero.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Venezuela Styl rumu: Dark Obsah alkoholu: 40% Doba zrání: 12 let

Koneckonců, nejznámější Diplomatico asi nemusíme blíže přestavovat. Bez nadsázky o něm lze říct, že mezi znalci je považován téměř bez výjimky za nejlepší venezuelský rum. To však neznamená, že by byl určen jen vyškoleným jazýčkům. Naopak.

I necvičené chuťové pohárky v něm rozeznají špetku vanilky, zázvoru, karamelu a kokosu – svou tropickou podstatu zkrátka a dobře nezapře. Jeho chuť je velmi plná, s převažujícími sladkými tóny. Na první ochutnání obvykle převažuje čokoláda a med, ale objevit můžete i příchuť pomeranče nebo skořice. A opravdoví fajnšmekři v něm rozpoznají i závan dubové nebo tabákové vůně.

TIP
„Skvělý odrazový můstek do světa rumu. Nesmí doma chybět.“ Další hodnocení z Heureka.cz, se kterým se můžeme jen a jen ztotožnit.

Mount Gay XO

O barbadoských rumech jsme tu už krátce mluvili, takže jsme si nemohli nechat ujít příležitost představit vám právě legendární Mount Gay XO, vhodný pro všechny, kteří se snaží do světa exkluzivních rumů teprve proniknout.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Barbados Styl rumu: Plain Obsah alkoholu: 43% Doba zrání: 8 let

Hledáte skutečný klenot karibské oblasti? Mount Gay je podle všeho nejstarší známá značka rumu na naší planetě. A co vám nabídne Mount Gay XO? Nádherné luxusní balení vás zaujme už na první pohled. A ukrývá se v něm opravdu jemná a po všech stránkách vyvážená chuť. Aby ne, když celému procesu vévodí  přístroj alembik, který bývá označován také jako „pot still“. Jde o pomocníka určeného pro výrobu rumů, které pro svou dokonalost potřebují opravdu dlouhé zrání.

A co chuť? Té vévodí rozhodně zralé banány a vanilka. Hned v závěsu se přihlásí hořká káva a čokoláda a pokud budete v degustaci pokračovat, odhalíte i nádech příjemného perníkového koření.

TIP
Doporučujeme ho pít samotný a určitě s ničím nemíchat. A ačkoliv bývá zařazován do kategorie sušší rum, velmi pravděpodobně vám bude připadat spíše příjemně nasládlý.

Havana Club 7y

Když se řekne kubánské rumy, je Havana Club jasnou asociací. A komu za tuto skutečnost vděčíme? Možná vás to překvapí, ale emigrantovi. Bask José Arechabal emigroval na tento ostrov v roce 1878 a v jeho severní části založil palírnu La Vizcaya. V roce 1935 se pak tento podnik proslavil právě pod tou dnes nejznámější značkou. A když jsme u Kuby, nesmíme zapomenout ani na Bacardi.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Kuba Styl rumu: Golden Obsah alkoholu: 40% Doba zrání: 7 let

Jde o jeden z nejlepších kousků v této oblasti. A jeho cena je navíc velmi příznivá, takže je dostupný opravdu každému. Zakládáte si svůj domácí minibar a chcete, aby měl už od začátku úroveň? Vsaďte právě na Havana Club 7y.

Jak už jeho název napovídá, zraje krásných sedm let. Potěší také nádhernou barvou, připomínající ze všeho nejvíce jantar. Vůně dřeva a vanilky vás okouzlí, stejně jako jeho jemná chuť. Užijete si ho, i když s rumy nemáte doposud prakticky žádné zkušenosti.

TIP
Jednotlivé chuťové i aromatické tóny vyniknou výhradně při konzumaci samostatně.

Capitan Bucanero Elixir Dominicano 7y

Ne, dominikánské rumy nejsou tak slavné jako třeba ty kubánské, ovšem je to opravdu škoda. Najdete tu jemné i opravdu tmavé a chuťově výrazné kousky v mnoha chuťových kombinacích Perfektní jsou zejména tmavé rumy, které Dominikánci opravdu umí. Ze značek bychom kromě Bucanero mohli jmenovat také Vizcaya Rum, Siboney Reserva, Brugal 1888 nebo Ron Barcelo.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Dominikánská republika Styl rumu: Dark Obsah alkoholu: 34% Doba zrání: 7 let

Skvělá chuť, přívětivá cena – tak bychom, mohl ve zkratce Capitan Bucanero Elixir Dominicano 7y charakterizovat. Z Dominikánců bývá řazen mezi nejlepší, tedy alespoň na specifickém evropském trhu. Potěší nízkým obsahem alkoholu a univerzálností Na své si tak přijdou i méně zkušení milovníci alkoholu, stejně jako ti, kteří dávají přednost spíše chuti míchaných nápojů.

Co však dostanete, když si ho vychutnáte samostatně? Zraje v sudech z bílého dubu, což se na jeho jedinečném aroma rozhodně výrazně podepisuje. A v chuti zase narazíte na exotické ovoce. Chutná jak mužům, tak i ženám

TIP
„Výborný lahodný rum, příjemné chuti po rozinkách, vyrobený ze třtinového cukru, má krásnou barvu i chuť, stojí za to ho ochutnat,“ Heureka.cz.

Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.

Znáte rumy z oblasti Trinidad a Tobago? Tohle souostroví leží jen 11 km od severovýchodního pobřeží Venezuely. Pěstujete se tu zejména cukrová třtina, a to právě kvůli rumu. Přímořské klima má totiž na zrání opravdu dobrý vliv. Kromě značky Kraken lze doporučit i Cane, Caroni či Angostura.

Zjistěte víc

Vizitka:
Země: Trinidad a Tobago Styl: Dark, Spiced Obsah alkoholu: 40% Doba zrání: 1-3 let

Jde o kousek, oblíbený zejména v USA, ovšem je skvělé, že tato značka začíná pronikat i k nám. Nenechte se odradit krátkou dobou zrání. Do značné míry ho vyvažují několik týdnů macerované byliny a koření, které tomuhle rumu dodávají opravdu jedinečnou a nezaměnitelnou chuť.

Ale nelekněte se jeho tmavé barvy, určitě mezi nejlepší rumy patří. I když se může někdy pohybovat až do inkoustova, jde o základní poznávací značku tohoto rumu. A kromě delikátní chuti a jemného aroma vás zaujme také perfektně vypracovanou lahví.

TIP
„Je to lehce nasládlý rum se skvělou chutí koření, melasy karamelu a vanilky a je z něj cítit že je opravdu kvalitní,“ Heureka.cz.

Jak si najít ten nejlepší rum

Nechce se vám příliš číst nebo si rádi rumy vybíráte podle jednoduchých parametrů? Pak právě pro vás jsme sestavili tuhle přehlednou tabulku. Stačí se jen podívat, na jakou kategorii těchto destilátů máte zrovna chuť a vzápětí si vybrat vhodného kandidáta.

Stáří
 • nad 15 let – Ron Zacapa Centenario 23y, El Dorado 15y, Plantation 20th Anniversary XO
 • pod 15 let – Capitan Bucanero Elixir Dominicano7y, Diplomatico Reserva Exclusiva 12y, Mount Gay XO, Havana Club 7y, Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.
Obsah alkoholu
 • 40 % a více – Diplomatico Reserva Exclusiva 12y, Mount Gay XO, Ron Zacapa Centenario 23y, Havana Club 7y, El Dorado 15y, Plantation 20th Anniversary XO, Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.
 • méně než 40 % – Capitan Bucanero Elixir Dominicano7y
Země původu
 • Dominikánská republika – Capitan Bucanero Elixir Dominicano7y
 • Venezuela – Diplomatico Reserva Exclusiva 12y
 • Barbados – Mount Gay XO, Plantation 20th Anniversary XO
 • Trinidad a Tobago – Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.
 • Guatemala – Ron Zacapa Centenario 23y
 • Kuba – Havana Club 7y
 • Guyana – El Dorado 15y
Styl
 • Spiced – Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.
 • Dark – Capitan Bucanero Elixir Dominicano7y, Diplomatico Reserva Exclusiva 12y, Ron Zacapa Centenario 23y, El Dorado 15y, Kraken Black Spiced Unknown Deep L.E.
 • Plain – Mount Gay XO
 • Golden – Havana Club 7y, Plantation 20th Anniversary XO

 

Další tip na výborné rumy Dictador

Dictador Episodio 1 Sherry Cask 16y 2005 0,7l 44% / Rok lahvování 2021

Dictador Episodio 1 Sherry Cask 16y 2005 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 to je nejlepší rum a dárek. Něco málo informací o lahvi Dictador Episodio 1 Sherry Cask 16y 2005 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 Dictador Episodio 1 Sherry Cask 16y 2005 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 Každý rum má svá specifika….

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 21y 2000 0,7l 43% / Rok lahvování 2021

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 21y 2000 0,7l 43% / Rok lahvování 2021 to je nejlepší rum a dárek. Něco málo informací o lahvi Dictador Episodio 1 American Oak Cask 21y 2000 0,7l 43% / Rok lahvování 2021 Dictador Episodio 1 American Oak Cask 21y 2000 0,7l 43% / Rok lahvování 2021 Každý rum…

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 16y 2005 0,7l 50% / Rok lahvování 2021

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 16y 2005 0,7l 50% / Rok lahvování 2021 to je nejlepší rum a dárek. Něco málo informací o lahvi Dictador Episodio 1 American Oak Cask 16y 2005 0,7l 50% / Rok lahvování 2021 Dictador Episodio 1 American Oak Cask 16y 2005 0,7l 50% / Rok lahvování 2021 Každý rum…

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 1999 0,7l 43% L.E.

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 1999 0,7l 43% L.E. to je nejlepší rum a dárek. Něco málo informací o lahvi Dictador Episodio 1 American Oak Cask 1999 0,7l 43% L.E. Dictador Episodio 1 American Oak Cask 1999 0,7l 43% L.E. Každý rum má svá specifika. Značka Dictador má jedinečnou chuť a vůni a možná…

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 25y 1996 0,7l 44% / Rok lahvování 2021

Dictador Episodio 1 American Oak Cask 25y 1996 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 to je nejlepší rum a dárek. Něco málo informací o lahvi Dictador Episodio 1 American Oak Cask 25y 1996 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 Dictador Episodio 1 American Oak Cask 25y 1996 0,7l 44% / Rok lahvování 2021 Každý rum…

 

A co říci závěrem? Určit ty nejlepší rumy není vždycky jednoduché. Ovšem doufáme, že s naším průvodcem se vám to podaří. S některým z našich tipů určitě nešlápnete vedle. A teď už zbývá si svůj vybraný kousek jen náležitě vychutnat.

Podobné příspěvky