Mazací plán Castrol

Mazací plán Castrol

Vlastníte automobil nebo motocykl? Pak jistě víte, jak důležitý je v jejich případě mazací plán Castrol. Kdo maže, ten jede, jak se říká. Ale určitě vám nebude stačit libovolný olej z benzinky.

Každý typ vozidla má totiž i svůj optimální motorový olej. Jednotlivé druhy se od sebe liší viskozitou a samozřejmě i příslušnými normami. V ideálním případě najdete vše potřebné v servisní příručce vozidla. Ovšem pokud ji nemáte, případně byste rádi vsadili na nejvyšší kvalitu (jež mnohdy nebyla v době výroby vašeho motorového pomocníka ani na trhu), pak určitě neváhejte prozkoumat katalog příslušné značky motorových olejů, případně se na optimální produkt poptejte u odborníků. A jaké oleje jsou u nás dostupné? Vybrali jsme ty nejčastější a nejoblíbenější značky.

Mazací plán

Mazací plán Castrol

I když název této značky vyvolává v českých podmínkách spíše úsměv, jde o jednoho z nejznámějších světových výrobců motorových olejů a obdobného příslušenství, v současnosti pevně ukotveného pod odborným vedením britského BP. Vždyť historie značky Castrol se začala psát už v roce 1899. A nedodává jen sortiment pro osobní a nákladní automobily. Skvěle promaže i sportovní speciály nebo kolovou techniku (zemědělskou, lesní apod.).

Mazací plán Castrol

Vybírat můžete jak z rozsáhlé kolekce motorových olejů, tak i dalších průmyslových kapalin (převodové oleje, hydraulické oleje apod.). A i když se Castrol snaží věnovat zejména inovacím, určitě se nemusíte při nákupu spoléhat jen na výrobky, určené nejnovějším modelům. O tom svědčí i oblíbená série Castrol Retro, dodávají mazivo pro veterány.

Ať už vlastníte vůz z druhé poloviny 20. století nebo supermoderní technologickou novinku, z široké nabídky viskozit od značky Castrol si určitě vyberete. A příklady? Vlastníte-li starší vůz sportovního ražení, vsaďte na Castrol GTX. Majitelům vozů, jež se každoročně mohou pyšnit vyšším nájezdem kilometrů, jsou určeny olej Castrol Magnetec. A Castrol Edge zase patří k absolutní špičce, určené pro všechna moderní vozidla.

 

Chcete se inspirovat? Vsaďte na jeden z pěti aktuálně nejoblíbenějších mazacích olejů Castrol. Jde o:

 • Castrol Magnatec 5W-40 C3
 • Castrol Magnatec STOP/START A5 5W-30
 • Castrol Edge Titanium 5W-30 LL
 • Castrol Edge Titanium 5W-30 C3
 • Castrol Edge Titanium 5W-40 Turbo Diesel

 

Mazací plán Total

Vyhovuje požadavkům na optimální provoz vašeho vozu značka Total? Bez obav na ni vsaďte. Jde o profesionála s tradicí od roku 1924 a to s francouzským šarmem. Dnes jde ovšem již o celosvětově působící společnost, jež má v zemi baget a baretů už „jen „ své sídlo.

Mazací plán Total

Dnes také patří mezi největší zpracovatele ropy vůbec. A rozhodně nevyrábí jen motorové oleje. Z její produkce seženete také maziva, paliva i plyn. Pro zajímavost, paliva Total můžete pořídit na více než 1 700 bezinkách, rozesetých po celé zeměkouli (přičemž působí již ve 150 státech).

Pro běžné použití (tedy výrobky, určené pro veřejnost) jsou určeny především motorové oleje řady Total Quartz. Jsou k dostání hned ve třech provedeních: minerální, částečně syntetické a zcela syntetické. A obdobně jsou na tom i oleje převodové, průmyslové, letecké a další. A pokud se poohlížíte také po značce ELF, měli byste vědět, že právě firma Total je jejím vlastníkem.

Tipy pro inspiraci aneb nejoblíbenější mazací oleje Total:

 • TOTAL QUARTZ ENERGY 9000 5W-40
 • TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W-30
 • TOTAL Transmission GEAR 8 75W-80

 

Mazací plán Liqui moly

Německé vozy si zpravidla žádají německé oleje. I proto je tu značka Liqui moly – největší německý výrobce motorových olejů, aditiv, automobilové kosmetiky apod. V jejím sortimentu naleznete více než 4 000 výrobků, určených pro opravdu široké spektrum uživatelů.

Mazací plán Liqui moly

Značka Liqui moly byla založena před více než 150 lety a dnes pro výrobu a vývoj mazacích motorových olejů využívá bohaté zázemí svých vlastních laboratoří a zkušeného týmu odborníků. Jejich výrobky jsou k dostání nejenom v Německu, ale i ve více než 100 dalších zemích. Vyberou si majitelé sportovních vozů, SUV, ale i velkých rodinných modelů nebo dodávek.

Mezi nejoblíbenější nabízené druhy olejů patří:

 • Liqui moly Special Tec
 • Liqui moly Leichtlauf
 • Liqui moly Synthoil

 

Mazací plán Shell

Vybíráte ten nejlepší olej dle aktuálně platných předpisů od značky Shell? Pak si pořizujete produkt jedné z nejvýraznějších a nejsilnějších nadnárodních společností, působících v této oblasti již od roku 1907. Její charakteristické logo s mušlí sídlí v USA a patří ke značce, plným názvem označované jako Royal Dutch Shell, přičemž samotná Shell je dceřinná společnost, sídlící v Norsku.

Mazací plán Shell

Shell výrobky z ropy pouze nevyrábí, zabývá se také těžbou této cenné fosilní suroviny a jen v USA zaměstnává více než 22 000 lidí. Mimochodem, charakteristické logo dospělo do finální podoby v roce 1971 a dnes jde o jeden z nejtypičtějších a nejznámějších firemních symbolů světa.

Pokud se zaměříme na motorové oleje, pak k těm nejznámějším řadám patří SHELL HELIX (osobní automobily) a SHELL RIMULA (nákladní automobily). Pro motorkáře jsou určeny oleje SHELL Advance, a nesmíme zapomenout ani na SHELL SPIRAX (oblíbené převodové oleje) a SHELL TELLUS (hydraulické oleje).

A jak poznat, že nakupujete u specialistů? Stačí se podívat na další zákazníky společnosti SHELL. Patří mezi ně například i letecké společnosti nebo oblíbená stáj Formule 1. Oba přitom sází na maximální spolehlivost a širokou nabídku vhodných produktů, z nichž si lze snadno vybrat ten optimální. I proto vyrábí společnost SHELL i maziva a další produkty ze zemního plynu.

A na jaké produkty vsadit? K těm nejoblíbenějším patří určitě:

 

 • Shell HELIX HX8 ECT 5W-30
 • Shell HELIX HX7 10W-40
 • Shell HELIX ULTRA Professional AV-L 0W-30
 • Shell HELIX HX8 5W-40

 

Mazací plán Valvoline

Valvoline je americkou specialistkou a nepřekvapí tedy, že se její produkty nejvíce používají právě v USA. Nabídne vám tradici od roku 1866, což ji řadí mezi nejstarší petrochemické společnosti na světě.

Mazací plán Valvoline

Její výrobky jsou dostupné ve více než 140 zemích světa včetně ČR. A pokud se zaměříme právě na motorové oleje, zjistíme, že mezi jejich nejvíce oceňované vlastnosti patří zejména vysoká čistota, splňující kritéria i těch nejpřísnějších norem. Mají tak specifické a unikátní vlastnosti, že dokáží předejít i nepříjemnému hromadění karbonu uvnitř motorů.

Mezi nejoblíbenější řady patří určitě Valvoline DURABLEND či Valvoline MAXLIFE a krom motorových olejů seženete od Valvoline i veškeré další nezbytné provozní kapaliny pro automobily. Jejich vysokou kvalitu si určitě zamilujete i vy. Najdete tu výrobky vhodné pro běžné ježdění, ale i ty, odpovídající požadavkům často namáhaných sportovních a dokonce i závodních vozů.

A na jaké motorové oleje od Valvoline vsadit? Inspirujte se těmi nejoblíbenějšími mezi motoristy:

 • Valvoline Durablend 4T 10W-40
 • Valvoline Max Life 10W-40
 • Valvoline Max Life Synthetic 5W-40
 • Valvoline VR1 Racing 10W-60

 

Mazací plán Mobil

První syntetický olej opustil výrobní linku společnosti ExxonMobil (známější pod zkráceným označením Mobil) v roce 1974. Dnes již svůj sortiment značně rozšířila, takže vedle 100 % syntetických olejů můžete svůj automobil či motocykl promazat i částečně syntetickým olejem.

Mazací plán Mobil

I když jde o poměrně mladou petrochemickou společnost, rychle si vydobyla své stálé místo na trhu díky důrazu na vysokou kvalitu nabízených produktů. O tom svědčí i fakt, že ji řada výrobců automobilů používá jako tzv. prvonáplň do automobilů, mířících k zákazníkům. Jmenovat můžeme např. Porsche, Bentley, Nissan, Toyotu, Mercedes-Benz, Chevrolet apod.

A charakteristický červeno-modrý nápis Mobil si určitě pamatujete i ze závodů Formule 1. Právě kvalitní maziva od značky Mobil jsou jedním z důležitých faktorů, kterým vděčí za své úspěchy stáje Williams, McLaren, Benetton, Lotus, Red Bull Racing či Toro Rosso. Mobil ovšem vyrábí i oleje převodové a samozřejmě celou řadou produktů, určených pro náročné použití v průmyslových oblastech.

A nejoblíbenější produkty? Je jich celá řada. Namátkou proto vyberme:

 • Mobil 1 ESP Formula 0W-30
 • Mobil Super 3000 Formula V 5W-30
 • Mobil Super 3000 XE 5W-30 C3
 • Mobil Super 3000 X1 5W-40

 

Mazací plán Mogul

Máte rádi výrobce mazacích olejů s dlouholetou tradicí? Pak si značku Mogul bez uzardění na seznam svých oblíbenců zapište. Vždyť první oleje Mogul spatřily světlo světa již v roce 1927. A co je ještě lepší – jde o ryze českou značku, pocházející z kolínských závodů firmy PARAMO. Při jejich výrobě se využívají výhradně vysoce kvalitní základové oleje, vylepšené a zušlechtěné mnoha prověřenými přísadami.

Mazací plán Mogul

Oleje Mogul jsou určeny zejména pro lehké a osobní užitkové vozy, ovšem nechybí ani sortiment pro závodní automobily. Stačí zamířit do vhodných produktových řad. Majitele rodinných vozů potěší výrobky Mogul Extreme prémiové kvality, pro závodní použití jsou určeny oleje Mogul Racing, nákladní vozy pak ve svých útrobách nesou Mogul Diesel. A nesmíme zapomenout ani na širokou řadu převodovkových olejů, jež jsou k dostání pod názvy Mogul Trans a Mogul Syntrans.

Všechny mazací oleje od Mogul zajistí vašemu vozu plnohodnotnou ochranu motoru, a to i při tom nejvyšším zatížení. Není tedy divu, že se s oblibou uplatňují i u mnoha sportovních modelů.

 

Chcete se při výběru inspirovat tím nejlepším, co značka Mogul doposud vytvořila? Pak bez obav vsaďte například na oleje:

 • Mogul EXTREME 5W-30 LFIII
 • Mogul EXTREME PD 5W-40
 • Mogul DIESEL L-SAPS 10W-40
 • Mogul RACING 5W-40
 • Mogul RACING 5W-30

 

Mazací plán Elf

Dalšími francouzskými specialisty na motorové oleje jsou i odborníci od značky ELF. Jde o společnost, k níž si první zákazníci našli cestu už v roce 1966. Ale nejde jen o světového výrobce maziv a dalšího příslušenství pro automobily. Velkou roli měla i v oblasti těžebního ropného průmyslu a prodeje paliv jako takového.

Mazací plán Elf

Může se pyšnit širokým know-how v oblasti motorových olejů. A to díky tomu, že společnost ELF jako taková vznikla sloučením hned několika podobně orientovaných firem. Mezi nejznámější produktové řady patří určitě ELF Evolution – mazací oleje s inovovaným složením, určené pro osobní automobily. Hned v závěsu za nimi jsou i převodové oleje ELF Tranself.

O kvalitě značky hovoří i to, že na konci 20. století významně vstoupila i do sportovního odvětví, a to zejména do závodů Formule 1, kde ideálními mazivy vybavovala vozy značky Renault. Mezi její největší úspěchy patří úplně první 100 % syntetický olej, určený právě pro sportovní využití.

Bohužel se jí nevyhnuly četné skandály a další nepříjemnosti, což v roce 1994 vedlo k její kompletní transformaci. Od roku 2003 kvůli tomu patří pod neméně známou petrochemickou společnost TOTAL. Společně tvoří čtvrtého největšího giganta v této oblasti. A vy můžete těžit z opravdu bohaté základny neustále inovovaných produktů.

A jaký olej Elf vybrat? Inspirujte se například těmito:

 • ELF Evolution 700 STI 10W-40
 • ELF Evolution FULL-TECH FE 5W-30
 • ELF TRANSELF NFP 75W-80

 

Mazací plán Motul

I když oleje a maziva pro motocykly a automobily tvoří jen malou část kvalitních petrochemických výrobků od značky MOTUL Motor Oil s.a, přesto patří k těm nejznámějším. Už od roku 1853 působí značka Motul v USA, přičemž do Evropy se dostala „až“ v letech 1932-1933.

Mazací plán Motul

Dnes jde o francouzskou značku, 100 % nezávislou, jež se specializuje právě na nejrůznější oleje a maziva. Klade důraz zejména na syntetické oleje, určené pro běžné i sportovní využití. Na své si přijdou majitelé automobilů i motocyklů.

Ovšem mazací plán Motul najdeme i u jachet, sněžných skútrů, zemědělských strojů či v lehkém i těžkém průmyslu.

 

Vyberte si ideální olej pro svoje vozidlo a nebojte se sáhnout po inspiraci do nejprodávanějších produktů:

 

 • Motul 8100, X-CESS
 • Motul 8100, X-CLEAN
 • Motul 4100
 • Motul SPECIFIC

 

Mazací plán Texaco

Značka Texaco s více než stoletou historií je dnes neodmyslitelně spjata zejména se značkou Chevrolet. Koneckonců – patří právě k jedné z největších petrochemických společností světa – Chevron Texaco Corporation.

Mazací plán Texaco

Její doménou je vývoj a výroba nejnovějších petrochemických výrobků. Snaží se o vysoký stupeň standardizace, což v konečném důsledku snižuje ceny těchto olejů a dalších provozních kapalin, takže si vysokou kvalitu mohou dopřát i běžní spotřebitelé.

Jak už název napovídá, kořeny této společnosti musíme hledat v USA. A nabízí velmi široký okruh výrobků, určených pro všechny typy vozidel.

 

Sáhnout můžete například po:

 • TEXACO MOTOR OIL SAE 20W-50
 • TEXACO CAPELLA HFC 55
 • TEXACO DELO GOLD ULTRA E SAE 15W-40
 • TEXACO DELO SYN-AMT XDT SAE 75W-90
 • TEXACO HDAX 7200 LOW ASH GAS ENGINE OIL 40

 

Ať už vás zaujala jakákoliv značka, nezapomeňte na to, že výběr motorového oleje je podřízen typu vašeho vozidla, četnosti jeho využití a mnoha dalším faktorům. Neváhejte tedy požádat o pomoc při výběru konkrétního produktu na slovo vzatého odborníka. Můžete tak životnost motoru svého automobilu či motocyklu výrazně prodloužit.

 

 

Podobné příspěvky