Kotvičník zemní

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní, známý také pod latinským názvem Tribulus terrestris, je známou léčivou rostlinou, vyskytující se hned na několika kontinentech. Užívá se již po mnoho staletí a to zejména ke zvýšení odolnosti a podpoře libida a imunitního systému. Dnes je kotvičník známý zejména jako tzv. testosteron booster, tedy doplněk, který zvyšuje množství tohoto hormonu v mužském organismu. Podívejte se na jeho účinky, vedlejší efekty i doporučené dávkování.

Kotvičník se uplatňoval při léčbě neplodnosti, později i jako zajímavé médium pro kulturisty.

Pokud se vydáme po stopách lidového léčitelství, pak byl kotvičník v samých počátcích své historie používán zejména k léčbě neplodnosti. Nabízel se jako účinná pomoc párům, které nemohly mít děti.

Poté přišla na scénu i kulturistika, která hledala účinný způsob, jak zvýšit žádoucí hladinu testosteronu v mužském organismu, a tím samozřejmě i podpořit vývoj svalové hmoty. Právě proto najdete na obalech produktů obsahujících kotvičník údaj o tom, že obsahuje 60 nebo 90% saponinů. Jde o steroidní saponiny, což jsou hlavní účinné látky této bylinky

TIP:
Jejich hlavní účinnou složkou protodioscin, který vykazuje vlastnosti, sloužící k podpoře vylučování sloučenin dusíku do organismu. Právě ty působí v topořivých tělískách penisu, což má pozitivní vliv na kvalitu a sílu erekce.

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní a jeho vliv na hladinu testosteronu

Ale zpět k testosteronu. Množství studií na toto téma stále probíhá. Ovšem jiné už skončily. A to ty, které se zabývají právě vylučováním oxidu dusného do organismu. Je prokázáno, že kotvičník podporuje sekreci tohoto plynu do tkání. Právě proto po přírodních doplňcích stravy s ním sahají mimo jiné i atleti, bažící po silnější a delší výdrži.

Kromě toho také samozřejmě oxid dusný podporuje erekci a zvyšuje libido. Rovněž také přispívá k regeneraci organismu a zlepšuje kvalitu spánku. A to už je docela slušný seznam vlastností na tak malou rostlinu, že?

TIP:
Prozatím platí, že suplementace touto bylinkou nebude detekována dopingovým testem,aktuálně je tedy pro využití ve sportu bez výhrad povolen.

Stojí užívání kotvičníku za to?

Kotvičník doporučujeme jen v případě, že máte stálého sexuálního partnera.

Po staletí se kotvičník používá u mužů pro řešení problémů s erekcí. Je tedy prakticky jisté, že nám může pomoci efektivně získat ztracené sebevědomí. A jak se tedy rozhodnout v otázce jeho užívání? Záleží na účelu, který sledujete. Podpora sexuálního libida určitě stojí za to.

Uživatelé, kteří vsadili na kotvičník, si ze všeho nejdříve všímají zvýšené sexuální touhy. Nedoporučujeme proto užívat tribulus v případě, že aktuálně nemáte stálého partnera. Zvýšené libido, které není možné nijak vybít, se totiž může velmi rychleji proměnit v nežádoucí stav frustrace.

Ale přípravky pro podporu erekce nejsou jedinou skupinou, v nichž můžeme kotvičník zemní najít. Hojně se vyskytuje i v těch, podporujících imunitní systém, nervy a srdce. Takže i když neexistují žádné studie, které by jednoznačně potvrdily, že kotvičník pozitivním způsobem zvyšuje hladinu testosteronu v našem organismu, může nám přinést jiné výhody. Je jisté, že naše tělo pozitivně ovlivňuje. A je i bezpečný, viz výše zmíněné antidopingové kontroly.

Kotvičník zemní

Vedlejší účinky kotvičníku

Pokud používáte kotvičník pro sportovní účely, pamatujte na to, že pravděpodobným vedlejším účinkem bude i zvýšené libido. V příliš velkých dávkách pak jde přímo o jed, takže byste to s jeho užitím určitě neměli přehánět.

Kotvičník zemní – dávkování

A kolik této bylinky denně užívat? Při jeho doplňování, určeném pro vyšší sportovní výkony se doporučené dávky čistého extraktu z kotvičníku pohybují přibližně okolo hodnoty 2 až 3 gramy denně. Ovšem v případě terapeutického doplňování za jiným účelem mohou být tyto dávky zvýšeny až 6 gramů. Máme samozřejmě na mysli pouze 60 a 90% extrakty kotvičníku, standardizované na přítomnost saponinů. Najdeme je pod nejrůznějšími označeními – například Testo Booster, Testo (X) Pack nebo Tribulon.

Ne vždy je však nutné užívat Tribulus terrestris v takovémto množství. Pouhé povzbuzení libida si obvykle žádá mnohem méně a rozhodně tak nehrozí žádné vedlejší účinky v případě předávkování.

Tribulus terrestris – shrnutí

Kotvičník je všeobecně velmi bezpečný doplněk stravy, účinný při podpoře vašich sportovních výkonů i při nízkém libidu. Účinně dokáže zbrojit také proti problémům s erekcí, a navíc zlepšuje také imunitní systém. A abychom nezapomněli, prokazatelně také zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v těle.

V jakých přípravcích kotvičník zemní najdeme

Působení kotvičníku na organismus je velmi komplexní a tak není divu, že ho najdeme v mnoha populárních přípravcích, určených primárně pro muže. Jde například o Primulus a Proerecta.

Primulus a jeho účinky

Primulus obsahuje hned 150 mg kotvičníku zemního v jedné tabletě.

Co do množství předčí kotvičník jen pískavice řecké seno (175,3 mg). Podle výrobce se stará v uvedeném množství zejména o pozvolné a přirozené zvyšování hladiny testosteronu, péči o onemocněních prostaty, pomoc při hypertrofii prostaty a také podporuje žádoucí a plynulou látkovou výměnu v metabolismu.

Ve složení ho doplňuje také Pepřovník černý (5 mg), Hořčík (122,5 mg), Zinek (7,68 mg), Selen (2,75 μg), Vitamin C (50 mg), Vitamin B6 ( 1 mg), Vitamin B7 (30 μg) a Vitamin D3 (25 μg). Zároveň je třeba myslet na to, že jde o množství dostupné v jedné tabletě, ovšem výrobce doporučuje každý den užít hned dvě. Využitelnost kotvičníku se tedy násobí.

Primulus se může pyšnit opravdu komplexním složení. Látky, které obsahuje, se starají také například o:

 • podporu imunitního systému
 • ochranu organismu před stresem
 • regulaci činnosti štítné žlázy
 • příznivé ovlivnění funkcí pohlavního ústrojí
 • tvorbu a obnovu svalové hmoty
 • zdraví vlasů
 • prevenci osteoporózy
 • detoxikaci organismu

TIP:
Navíc jde o ryze český produkt s velmi dobrými referencemi. První účinky se u něj nezřídka objevují už po prvních dvou týdnech používání.

Proerecta a její účinky

Dalším 100 % přírodním přípravkem s obsahem kotvičníku zemního je i Proerecta. V jedné tabletě najdeme hned 300 mg a pro denní užívání nám tedy bohatě stačí jedna. V obdobných přípravcích se kotvičník často užívá zejména pro lepší prokrvení penisu a kvalitnější erekci. Sám o sobě je prý také značně účinným přírodním afrodiziakem.

TIP:
Ve složení Proerecty ho doplňuje i řada dalších užitečných složek:Arginin (250 mg), Citrulin (235 mg), Kakaovník – extrakt z bobů (208 mg), Ženšen – extrakt z kořene (60 mg), Maca – extrakt z kořene (50 mg) a Vitamín E (15 mg). Kromě zlepšení erekce je u uvedených přírodních složek ve hře také pozitivní účinek na libido, zvýšení sexuální výdrže, pozitivní vliv na imunitu a zdraví prostaty apod. Užívání je snadné a lze k němu přistoupit v jednorázovém i pravidelném cyklu.

Kotvičník zemní

ProMan Plus a jeho účinky

A jak je na tom další z testosteronových oblíbenců? ProMan Plus sice kotvičník zemní neobsahuje, ale to mu na účinností vůbec neubírá. Místo něj nabídne hned 12 dalších dobře zdokumentovaných složek, sloužící pro podporu vitality a energie mužského organismu.

Důležitý je zejména vysoký obsah Magnesia (6187,5 mg) a Extraktu pískavice řeckého sena (1 2100 mg). Doplňuje ho rovněž Extrakt rozchodnice růžové (1 175 mg), Extrakt kořene ženšenu (1 350 mg), Extrakt listu damiany (1 450 mg), Norská rybí moučka (27 mg), Zinek (715 mg), Vitamín B3 (16 mg), Vitamín B (64,2 mg), Selen (55 μg), Vitamín D3 (5 μg) a Vitamín B12 (2,5 μg).

Zejména ženšen je v tradičním čínském léčitelství využíván déle než 4 000 let pro podporu zdraví, energie a samozřejmě vitality – a to nejenom té sexuální. Komplexní složení ProMan Plus vám poslouží i v mnoha dalších ohledech. Účinné složky, jež jsou v něm obsaženy, se mimo jiné starají o:

 • udržení normální hladiny testosteronu
 • normální funkci metabolismu
 • podporu svalové hmoty
 • stimulaci nervového systému
 • prevenci při slabosti a vyčerpání
 • udržení normálních sexuálních funkcí
 • podporu sexuální výkonnosti
 • regeneraci fyzických a mentálních sil

TIP:
Užívají se 1-2 tablety podle požadovaného efektu a recenze zákazníků bývají poměrně příznivé.

Maxulen a jeho účinky

A nesmíme zapomenout ani na náš oblíbený Maxulen. Ani tady kotvičník zemní nenajdeme, což však vůbec nevadí. Plně ho totiž nahrazuje Testofen® (extrakt z pískavice řeckého sena) a to v množství 600 mg na jednu tabletu. A zdatně mu sekunduje také Hořčík (125 mg), Zinek (10 mg) a Vitamín-B6 (1,4 mg).

Testofen dokáže uvolňovat testosteron, jež je bez užitku uložen v těle. Ale může se pyšnit rovněž celo řadou dalších skvělých účinků:

 • podporuje libido a sexuální prožitek
 • snižuje hladinu krevního cukru
 • podporuje růst svalové hmoty
 • pomáhá podporovat metabolismus tuků

TIP:
A pozitivně na vaši sexualitu působí i zinek, hořčík a vitamín B6. Denně stačí užívat jednu tabletu a to nejlépe každý den ve stejnou hodinu. A spolehnout se můžete i na ověřené recenze Maxulenu a jeho uživatelů, jež při pravidelném užívání  obvykle chválí.

Pár slov o kotvičníku na závěr

Kotvičník zemní můžete samozřejmě zakoupit i samostatně. Připravíte se však o výhodu synergického působení dalších složek. Konečné rozhodnutí je tedy jen na vás. My však rozhodně doporučujeme jeho účinek maximálně podpořit dostupnými možnostmi v přípravcích Primulus či Proerecta.

Podobné příspěvky