Skydiving

Skydiving: Moje první zkušenost s tandemovým skokem

Skydiving: Moje první zkušenost s tandemovým skokem

Vždycky jsem přemýšlel, jaké by to bylo létat. Jako dítě jsem předstíral, že jsem letadlo, pták, nebo cokoliv jiného, co létalo. Běhal jsem po zahradě s rukama nataženýma jako letadlo a při tom jsem simuloval divné zvuky motoru. Minulý víkend jsem dostal příležitost proletět se poprvé. A to ne při letu letadlem, nýbrž při seskoku z letadla. Ano, jednalo se o tandemový seskok, který jsem vyzkoušel vůbec poprvé v životě.

Skydiving mě vždy zajímal jako přirozený důsledek mé touhy létat.

Skydiving jsem chtěl vždy někde v hloubi duše vyzkoušet, nicméně zřejmě nikdy jsem plně nevěřil tomu, že k tomu jednoho dne opravdu dojde. Můj přítel ovšem převzal iniciativu za mě a rezervoval pro nás seskok během víkendu v Prostějově. Čas našeho seskoku byl naplánován na 14:00, bohužel jsme neměli podporu přírody a kvůli špatným povětrnostním podmínkám jsme seskok nemohli uskutečnit. Náhradní termín jsme dostali v 10:00 následující sobotu.

Konečně přišel den D. Do Prostějova jsem dorazil kolem 9:30 ráno v naději, že se vrátím s dokončenou misí.

Skydiving

Podepsání potřebné dokumentace

Nejprve jsem se musel přihlásit na recepci.

Jelikož jsem již předem dokončil několik online papírování, což bych všem vřele doporučil, abyste předešli zbytečnému sepisování potřebné dokumentace na místě, bylo to opravdu rychlé. V papírech v podstatě podepisujete, že berete na vědomí všechna rizika spojená se skokem a že tandemový skok provádí na vlastní zodpovědnost. Podepisování těchto papíru se někdy může jevit jako nejtěžší část, ve které riskujete svůj vlastní život, ale online formou to nebylo zase tak náročné.

Při pohledu na oblohu

Když jsem vyšel z recepce, podíval jsem se na oblohu, byla jasná, modrá a slunečná s chladným vánkem. Byl to perfektní den pro seskok. Poděkoval jsem Bohu za tento krásný den a modlil jsem se, aby se počasí před mým skokem nezměnilo.

Snaha nezešílet

Než přijde řada na skok samotný, budete mít čas, který se vám bude jevit jako nekonečný, abyste přemýšleli. Doporučuji, aby se člověk snažil odreagovat a myslel na banální věci z každodenního života jako například, kde půjde v pondělí. Další možností, jak se z čekání na skok nezbláznit, je poslouchání oblíbených písniček, které vás přivedou do dobré nálady.

Testování trpělivosti

Bez ohledu na čas vašeho tandemového seskoku musíte čekat nejméně 3-4 hodiny v závislosti na různých důvodech. Během čekání uvidíte řadu zdařilých skoků, což vám trochu pomůže se uvolnit, nicméně s blížícím se časem vašeho skoku budete stále více nervózní.

Čas se obléci

Jakmile jsem slyšel oznámení naší skupiny, čekal jsem na svého instruktora – Petra, který přišel za pár minut a představil se. Dal mi skokanský oblek, abych si ho oblékl na mé oblečení. Skokanský oblek byl trochu volný, nicméně po utažený popruhů pasoval bezchybně. Můj fotograf Jakub se mnou ještě před skokem natočil rychlý rozhovor, ve kterém se mě zeptal na pár otázek. Zároveň mi dal pokyn, abych se díval do kamery a usmíval, zatímco budeme padat volným pádem.

Dojem
Tentokrát jsem nebyl ani nervózní. Cítil jsem se velmi nadšený, jako bych šel na válečnou frontu zachránit svou zemi.

Lekce parašutismu

Zkřížené paže, hlavu dozadu, kolena ohnutá, skok, potom otevřu padák…

Později mi můj instruktor Petr dal 5minutový výcvik parašutismu – zkřížené paže, hlavu dozadu, kolena ohnutá, skok, potom otevřu padák. Kolena se ohýbají při přistání. Otázky?

Zeptal jsem se ho jen na jednu otázku – „Kolik skoků absolvoval předtím?“ Usmál se a odpověděl: „Už mám za sebou více než 4000 skoků a zatím žiju.“ Pak jsem měl naprostou důvěru ve svého instruktora, jako by se mi nic nemohlo stát.

Skydiving

Vše připraveno k letu

Během 15 minut jsme byli na palubě letadla a chystali jsme se vzlétnout. Když se zavřely dveře letadla, tak jsem si uvědomil, že už není cesty zpět a že skok budu muset opravdu absolvovat! Posedali jsem si na dvě lavice, které směřovaly proti sobě. V mé skupině bylo 9 sólových skokanů a 3 z nás skákali tandem s instruktorem spolu se třemi kameramany. Všichni jsme byli napěchováni na lavičkách se zkříženýma nohama, které směřovaly k sobě navzájem. Při výšce 2 kilometry nad zemí se mě kameraman Jakub zeptal, jak se cítím? Myslel jsem, že to byla taková hloupá otázka, protože každý ví, jaký by byl stav jakéhokoli prvního skokana! Moje srdce bilo rychle a já jsem byl trochu nervózní, snažil se překonat můj strach tím, že jsem se usmíval a díval se z okna. Jakmile jsem viděl všechny sólové skokany vyskočit z letadla, jako by se chystali na párty, byl jsem tím pohledem fascinován. Vypadalo to neskutečně z okna letadla.

Je čas na skok

Ve výšce 3,5 km mě Petr vrazil k otevřeným dveřím. Necítil jsem žádnou úzkost ani napětí. Byl jsem naprosto oproštěn od bolesti, zármutku a starostí. Necítil jsem žádné trápení mysli ani duše. Podíval jsem se na tu nádhernou zemi a byl jsem překvapen, že jsem v sobě cítil naprostý klid. V tu chvíli jsem vlastnil svět. Cítil jsem chladný vzduch na tváři rychlostí vyšší než 200 km/h, jako by mě přivítal.

Šedesátisekundový pád

Prvních pár sekund vypadalo jako rozostření kvůli velkému přetížení. Ale jakmile jsme dosáhli konečné rychlosti, bylo to neuvěřitelné. Nepociťoval jsem, že padám, jako pociťuje například člověk jedoucí na horské dráze. Prvních 60 sekund jsme se přibližovali zemi volným pádem. Během této minuty se k nám přiblížil i fotograf Kuba, se kterým jsme se dokonce zvládli chytit za ruce. Navíc ještě zvládl zachytit pár povedených fotek.

Padák a přistání

Bylo to vzrušující. 

60 sekund po výskoku otevřel Petr padák a najednou se volný pád v pokojné klesání k přistávací zóně. Slyším hlas Petra v uchu, jak uvolňuje mé brýle, rozepíná postroj a ptá se, jestli jsem v pořádku. Stačí říct, že to bylo vzrušující. Petr se mě zeptal, jestli chci na padáku nějaké zatočení, řekl jsem, že rozhodně ano! Pak otočil náš padák 3-4 krát doleva a doprava a byla to zábava! Klesání padákem dolů trvalo asi 7 minut a přistání bylo neuvěřitelně měkké. Páni, tato zkušenost nebyla vůbec takovou, jakou jsem si ji představoval. Vůbec se nejednalo o hororový zážitek, nýbrž o nejlepší okamžik mého života, který nelze slovy popsat.

Dojem
Cítil jsem absolutní svobodu, Skydiving omamuje více než jakákoliv droga dostupná na této planetě!

Tandemová certifikace

Po mém skoku jsem se cítil jako na vrcholu světa. Když bylo po všem, strávil jsem chvíli povídáním s Petrem o seskoku a poděkoval jsem mu za skvělý zážitek. Následně jsem si svlékl všechnu výstroj a vrátil ji.

Díky tandemovému seskoku jsem obdržel první certifikát volného pádu. Můj instruktor Petr mi také dal deník, kde k mému prvnímu skoku napsal poznámky, že to bylo hezké a že jsem odvedl dobrou práci. Také jsem dostal slevové kupóny na můj další skok a nabídku zúčastnit se parašutického výcviku. První skokový kurz se skládá z pozemní školy po dobu asi 6 hodin, po níž student skočí sólově, při čemž ho doprovázejí 2 instruktoři, kteří testují jeho znalosti během volného pádu. Student bude volně padat po dobu asi 45 sekund, během této doby bude dokončit některé úkoly zadané pro skok a pak otevřít padák. Student je zodpovědný za řízení a přistání padáku.

Věřím, že úžasná síla mé první zkušenosti změnila můj pohled na svět. Je to zážitek, který doufám, že podniknu ještě mnohokrát, ale na svůj první seskok rozhodně nikdy nezapomenu.

Pokud jste ještě nezkoušeli seskoky, důrazně vás vyzývám, abyste to alespoň jednou vyzkoušeli. Je to rozhodně nezapomenutelný zážitek, který si budete pamatovat po celý svůj život!

Podobné příspěvky