Průvodce motocyklovými rukavicemi

Průvodce motocyklovými rukavicemi: Typy, funkce, styly a ceny

Porovnání nejlepších motocyklových rukavic – průvodce nákupem

Ještě předtím, než se pustíte do čtení tohoto průvodce, se musíme shodnout na několika výchozích věcech. Vaše ruce jsou velmi důležité, abyste mohli žít plnohodnotný život, proto je důležité své ruce co možná nejlépe chránit. Při jízdě na motocyklu k tomu slouží motocyklové rukavice, které jsou stejně jako helma ochranným prvkem, který by měl každý motorkář používat při každé jízdě.

Druhou věcí, kterou je nutno mít na paměti, je, že ne všechny rukavice vám poskytnou stejnou ochranu, proto byste před koupí vašich rukavice určitě měli strávit průzkumem trhu s moto rukavicemi, abyste zjistili, které budou právě vám vyhovovat úplně nejlépe.

Právě proto jsme pro vás sestavili tuto příručku, ve které se zabýváme následujícím:

  • typy motocyklových rukavic
  • otázky, které byste si měli položit před zakoupením rukavic na motocykly
  • věci, o kterých byste měli při nákupu motocyklových rukavic přemýšlet
  • z čeho jsou moto rukavice vyrobeny
Tato příručka by měla sloužit jako detailní shrnutí otázek, které by si měl každý motorkář před nákupem svých rukavic položit, aby byl se zakoupeným produktem maximálně spokojen. Jak zjistíte z toho průvodce, vzhled není ani zdaleka jedinou věcí, na které záleží. Musíte zvážit i pohodlí, funkčnost, odolnost, ochranu, materiál a mnohem více. Od materiálů použitých při jejich konstrukci až po výzkum a vývoj, který zajišťuje, že rukavice vydrží nárazy při pádu na silnici nebo v terénu.

Různé typy motocyklových rukavic

Ne každé rukavice jsou vhodné pro každý typ jízdy nebo podmínky, proto je důležité porozumět rozdílům a učinit správné rozhodnutí.

Stejně jako cokoli jiného v dnešní době jsou motocyklové rukavice nabízeny v široké škále možností, které se liší, podle stylu jízdy kupujícího anebo podle podmínek, ve kterých budou využívány.

Vždy mějte na paměti, že vaším cílem při výběru rukavic pro jízdu na motocyklu je přizpůsobit rukavice vašemu stylu jízdy a podmínkám, ve kterých jezdíte, a v konečném důsledku bezpečnosti, kterou poskytují pro vaše ruce a prsty v případě nehody.

Je zřejmé, že všichni máme také pevně stanovený rozpočet, který jsme za rukavice ochotni utratit, takže budete muset být připraveni udělat řadu kompromisů. Nyní se tedy pojďme podívat na jednotlivé možnosti, které vám současný trh s moto rukavicemi nabízí.

1. Jízda bez rukavic

Někteří jezdci podceňují důležitost rukavice jako bezpečnostního prvku.

Většina z nich si jejich důležitost uvědomí až po první havárii na motorce, ve které se snaží instinktivně zachytit rukama, což jim bez rukavice způsobí poměrně velká zranění.

Pro ty z vás, kteří jsou stále vůči nutnosti nošení rukavic skeptičtí, měli byste se pokusit běžet plnou rychlostí a spadnout na zem s nataženýma rukama, i při tak, ve srovnání s jízdou na motocyklu, nízké rychlosti budou vaše ruce značně poraněné.

2. Rukavice bez prstů

Díky prstů disponujeme schopností uchopovat a přenášet věci, proto by bylo určitě chybou, pořídit si rukavice, které poskytnout ochranu pouze naší dlani. Rukavice bez prstů poskytují jen malou ochranu a v mnoha případech vyjdou na stejno jako jízda bez rukavic.

TIP na vhodný produkt:
Moto rukavice na chopper W-TEC Black Heart Wipplar – hledáte lehký, bezprstý model, vhodný na motocykly, choppery nebo cruiser? Vsaďte na designérskou značku Black Heart od odborníků z W-TEC. Vypadají skvěle a navíc mají v sobě zabudovány nenápadné panely z pěnového materiálu, které se starají o vaši větší bezpečnost. Nejvíce k oděru dochází na dlani, a proto je právě toto místo vybaveno dvojitou zesílenou vrstvou kůže, jež rukavici celkově zpevní.

Díky tomu je Moto rukavice na chopper W-TEC Black Heart Wipplar skvělou volbou pro všechny milovníky bezpečného pohodlí. K ruce se upíná skrytým zipem. A potěší vás i menší perforace v oblasti palce. Ta pomůže lepšímu odvětrávání, takže vaše ruce uvnitř nikdy nebudou nepříjemně zpocené. A jako bonus vám Moto rukavice na chopper W-TEC Black Heart Wipplar nabídnou také originální grafický motiv a dvojité švy. Jsou téměř celé z pravé kůže (99 %), jen jedno % tvoří polyester.

3. Motokrosové rukavice

Motokrosové rukavice jsou naprosto přijatelnou ochranou vašich rukou. Chrání dlaň, prsty a také zesilují klouby.

Jediným, co se týče ochrany, slabým místem může být vaše zápěstí, jelikož mnoho typů motokrosových rukavic končí u dlaně a vaše zápěstí tak zůstává nekryto, což může být problémem, obzvlášť pokud máte kratší rukávy u vaší motocyklové kombinézy.

TIP na vhodný produkt:
Tato kategorie dokáže být velmi pestrá. Najdeme tu jak docela obyčejné modely, tak i ty, které do dopřávají profesionální závodníci. Dobrým příkladem jsou Motokrosové rukavice SCOTT Assault. Co do technologií je toto vybavení opravdu na špici.

Jejich základem je samozřejmě kvalitní kůže, ale nechybí ani karbonové chrániček které kryjí citlivé klouby. Chlubí se rovněž praktickým přilnavým povrchem, díly němuž se uplatní nejenom jako motokrosové, ale i jako silniční nebo terénní rukavice. Kvalitní drsná kůže, která tvoří Motokrosové rukavice SCOTT Assault, je na dlani překrývaná kvůli vyšší odolnosti i pohodlnějšímu nošení. Kromě kůže tu najdete také děrovanou síťovinu na hřbetu ruky a odolné karbonové vlákno, chránící klouby. A by to bylo ještě lepší – Motokrosové rukavice SCOTT Assault jsou dostupné v mnoha velikostech Od XXS až po XXXL.

4. Rukavice až po zápěstí

Mým nejoblíbenějším typem rukavic, jsou rukavice ve stylu tradičních zimních rukavic, které poskytují ochranu celé vaší ruce a zároveň pokračují i dále po předloktí. Tyto rukavice mají zesílení na kloubech a prstech, jakož i zesílenou kůži na dlani a zápěstí, což zabraňuje roztržení poranění zápěstí v případě pádu.

TIP na vhodný produkt:
Rukavice na motorku WORKER Hunter 15 se hodí pro všechny, kdo si na rukavicích cení zejména maximální pohodlí a nedají dopustit na perfektní stabilitu ruky. I tady hrála prim oři výrobě pravá kůže se zdvojenou vrstvou díky tomu si tyto rukavice poradí i se stabilitou dlaní a prstů během náročných terénních nebo krosových jízd.

Navíc mají Rukavice na motorku WORKER Hunter 15 také bezpečnostní prvek. Jde o reflexní pásky NightVision, které zvýší vaši viditelnost ve tmě a tím i vaši bezpečnost. Na kritických místech se jim pak dostalo i zpevnění vysoce odolnými kevlarovými vlákny. Na zápěstí snadno drží díky stahování na suchý zip. A ochrana kloubů? O tu se stará tvrzený plast, který navíc skvěle vypadá. A aby byly Rukavice na motorku WORKER Hunter 15 skutečně pohodlné, jsou vybaveny i větracími otvory na hřbetu a samozřejmě i protiskluzovou textilií na dlaních

Průvodce motocyklovými rukavicemi

5. Terénní motocyklové rukavice

Tyto motocyklové rukavice jsou často podobné těm „motokrosovým“. Jsou určené pro jezdce na motocyklových stezkách z nezpevněných povrchů. Tyto rukavice jsou téměř vždy vyrobeny z umělých textilií.

Doménou motocyklových rukavic do terénu jsou větracími otvory, prodyšností a lehkost. Druhá věc, která je při jízdě v terénu nesmírně důležitá, je přilnavost nečistot. Na rukavicích do terénu by se totiž neměly držet nečistoty, které by vám mohly ztížit ovládání motocyklu.

TIP na vhodný produkt:
Tyhle krasavice však mnohdy umí i něco navíc. Vrcholem luxusu jsou třeba Kožené vyhřívané lyžařské a moto rukavice Glovii GS5. Tepelný komfort je zaručen i během té nejdelší jízdy, a to díky baterii s opravdu dlouhou výdrží. Vyhřívají nejenom vaši dlaň, ale i oblast prstů. O což se starají výhodně umístěné zářiče tepla. Mají pozitivní vliv nejenom na vaše pohodlí, ale také na krevní oběh.

Neztratíte cit v rukou, a to vám pomůže k ještě bezpečnější jízdě za všech okolností. Za to Kožené vyhřívané lyžařské a moto rukavice Glovii GS5 ručí. Zalíbí se vám i díky své odolnost a mimořádné univerzálnosti. Kožené vyhřívané lyžařské a moto rukavice Glovii GS5 totiž disponují hned třemi ohřívacími módy. Snadno si tak navolíte intenzitu tepla přesně tak, jak aktuálně potřebujete. Dobíjecí lithiová baterie vám podle zvoleného módu poskytne až šest hodin nepřetržitého ohřevu, což je dost dlouho i na opravdu dlouhé trasy. Baterie jsou umístěny v kapse na zip, takže je snadno vyjmete i vložíte. Vše je vyrobeno z přírodní kůže a odolných karbonových vláken.

6. Letní cestovní rukavice

Většina jezdců využívá svůj motocykl pouze během horkých letních dnů na pohodové projížďky.

Pokud se řadíte do této kategorie jezdců, budete potřeba rukavice, ve kterých se vám nebudou potit ruce. Propocené ruce jsou totiž nepohodlné i nebezpečné. Letní cestovní motocyklová rukavice by měly vaše ruce udržet větrané tak, aby nedošlo k jejich propocení.

Hlavním rysem těchto rukavic je tedy větrání. Hledejte motocyklové rukavice, které obsahují průduchy nebo lehké materiály strategicky umístěné v méně zranitelných sekcích ruky, abyste neohrozili bezpečnost. Z hlediska bezpečnosti hledejte rukavice, které mají polstrování a ochranu kolem kloubů a dlaně. Lepší letní rukavice budou využívat kevlar, uhlík anebo tvrdé plasty, aby poskytovaly ochranu v inkriminovaných místech.

TIP na vhodný produkt:
A přesně těmto parametrům vyhovují i Moto rukavice B-STAR Provint. Pyšní se propracovaným střihem i příjemnou prodyšnou podšívkou. Ani to největší horko vás tak zaručeně nezaskočí. Ale nemusíte se bát, i teď chrání vaše klouby mimořádně odolný, i když skrytý protektor, díky němuž je nejvyšší stupeň bezpečí při jízdě zaručen. Tedy alespoň co se vašich rukou týče.

O to se stará i dvojité prošití, díky nemůže se vám rukavice na ruce určitě hned tak nerozpadnou A Moto rukavice B-STAR Provint mají i upínání na suchý zip a další elastické prvky, díky nimž opravdu dokonale přilnou k vaši ruce. A jak bonus se pyšní i speciálními plochami na ukazováčku a palci, díky nimž můžete používat svůj chytrý smartphone bez toho, abyste si rukavice museli pracně sundavat.

7. Motocyklové rukavice na jízdu v zimě

Oproti letním rukavice mají zimní rukavice pochopitelně cíl úplně opačný, a to udržet teplo v okolí vaší ruky. To znamená, že jsou často vyrobeny z tlustší kůže s dodatečnou izolací, která pomůže udržet vaše ruce v teple, ovšem za cenu ztráty mobility a senzitivity vašich rukou, takže se ujistěte, že zimní rukavice, které si vyberete, nebudou příliš limitovat vaši schopnost pohybu prsty, abyste mohli ovládat svůj motocykl.

Můžete také koupit vyhřívané rukavice. Ty ovšem budou znamenat ještě větší ztrátu obratnosti. Pokud ale jezdíte v mrazivých teplotách, měli byste o jejich koupi popřemýšlet, protože omrzlé prsty pro ovladatelnost ještě horší.

TIP na vhodný produkt:
Tady se vám určitě budou hodit Moto rukavice W-TEC Heisman – černá. Měkká a přizpůsobivá kůže, zkombinovaná s odolným softshellem, se postarají o pohodlí i teplo během opravdu studených jízd. O bezpečí zápěstí a kloubů se pak stará tvrdý polyuretanový protektor To všem kombinují Moto rukavice W-TEC Heisman – černá ještě s opravdu propracovaným a precizně vyvedeným střihem.

Což je oblast, v níž jsou obecně zimní rukavice pro motorku spíše na štíru. Mají hned dvě manžety – spodní a vrchní, takže určitě zůstanou pevně sedět na místě. Na všech kritických místech mají pak Moto rukavice W-TEC Heisman – černá odolné dvojité prošití. To je chrání před opotřebováním a zvyšuje i výdrž rukavic. A k tomu všemu jsou tak lehké, že skoro ani nebudete vědět, že je máte na rukou. Pro milovníky komfortu jasná první volba.

Průvodce motocyklovými rukavicemi

8. Motocyklové závodní rukavice

Havárie na motorce během závodu na asfaltu při vysoké rychlosti je pravděpodobně nejhorším scénářem pro jezdce na motocyklu. Proto výrobci závodních rukavic investují velké finance do výzkumu a vývoje, špičkových materiálů a pokročilých ochranných funkcí. Závodní rukavice jsou vždy prodloužené až do poloviny vašeho předloktí, čímž poskytují ochranu vašemu zápěstí.

Závodní rukavice nejsou zdaleka jen o bezpečnosti, protože závody na trati jsou o rychlosti a tomu musí být přizpůsobeny i rukavice. Dalším důležitým prvkem závodních rukavic je chlazení, jelikož ve vysokých rychlostech rozhodně nechcete mít propocené ruce.

TIP na vhodný produkt:
Věnujete se víc, než jen rekreačním jízdám? Pak vám určitě učarují Moto rukavice W-TEC Heralt NF-5301. Gumovaná ochrana kloubů a konečky prstů, opatřené šikovnou silikonovou aplikací – to jsou jejich hlavní výhody. Jsou skvělé jak pro motokros, tak i pro enduro jízdu. Protikluzová část dlaně potěší moderními technologiemi, a oceníte i elastické panely mezi prsty, které vám dovolí maximální volnost pohybu.

Výhodou Moto rukavice W-TEC Heralt NF-5301 je také jejich prodyšnost. Ani při dlouhých jízdách se vám tak dlaně nezapotí. Jedinečný a originální design se pak postará o to, že je na rukou určitě nikdo nepřehlédne. Moto rukavice W-TEC Heralt NF-5301 jsou utvořeny polyesterem, neoprénem, Amarou a silikonem. Na zápěstí se připevňují díky suchému zipu.

6 otázek, které byste si měli položit před zakoupením motocyklových rukavic

V jakým podmínkách a jakým způsobem jezdím na svém motocyklu nejčastěji?

Zdá se to banální, ale je to nesmírně důležitým faktorem, který byste měli zvážit při koupi motocyklových rukavic. Například potřeby jezdce, který svůj motocykl používá na jízdu po městě každý den, jsou velmi odlišné od potřeb někoho, kdo jezdí většinou o víkendech na dlouhé projížďky?

Kolik hodin v průměru jezdíte?

Pokud podnikáte spoustu deseti až dvacetiminutových jízd ve městě, budete potřebovat úplně jiný typ rukavic než někdo, kdo pravidelně podniká tři nebo čtyři hodinové jízdy. Zamyslete se nad tím, jak dlouhé jízdy podnikáte, a investujte do rukavic, které budou odpovídat vašim potřebám. Možná zjistíte, že potřebujete několik párů rukavic, jelikož podnikáte, jak krátké jízdy po městě přes týden, tak dlouhé jízdy s kamarády o víkendech.

Jezdím v mizerném počasí?

Pokud jste typem jezdce, který se nebojí deštivého počasí, pak by se motocyklové rukavice, které chcete, měly jednoznačně umět zvládnout i ty nejnáročnější povětrnostní podmínky a zároveň mít skvělou přilnavost, aby se na nich nezachytávaly nečistoty. Jednou z možností je zakoupit jedny rukavice na jízdu v mizerném počasí a druhé pro jízdu v přívětivějších podmínkách, nebo zakoupit rukavice, které bude dostatečně pohodlné v každém počasí.

Jezdím na silnici anebo v terénu?

Je zřejmé, že pokud jste typ člověka, který o víkendech trhá motokrosové stopy, pravděpodobně budete potřebovat jinou sadu rukavic než ten, kdo jezdí na motorce na dokonale závodní trati. Totéž platí pro farmáře s motorkou v australském vnitrozemí a jezdce na Harley, který brázdí Amerikou.

Jaký je můj styl jízdy? Jezdím agresivně nebo se jen projíždím?

Pokud berete motocykl pouze jako dopravní prostředek, který vás má dostat z bodu A do bodu B, budou pro vás pravděpodobně lepší tradičnější rukavice vyrobené z kůže. Pokud jste agresivní jezdec, který na silnici rád riskuje, pak budete rozhodně potřebovat pevnější rukavice, které mají prvky z kevlaru a uhlíku. Buďte k sobě upřímní ohledně svého stylu jízdy a najděte si vhodné rukavice.

Průvodce motocyklovými rukavicemi

Jaký je můj rozpočet?

Jako u všech jiných výrobku většinou platí, že platíte za kvalitu, proto lze očekávat, že s rostoucí cenou poroste i kvalita produktu.

Pokud jste začínajícím jezdcem nebo máte omezený rozpočet na nákup motocyklového vybavení, pak se opravdu snažte najít rovnováhu mezi bezpečností, pohodlím a náklady.

Nicméně ne vždy platí, že za více peněz dostanete lepší produkt, proto se pojďme nyní podívat na čtyři věci, které byste při nákupu motocyklových rukavic měli mít na paměti.

Čtyři věci, na které byste měli při nákupu motocyklových rukavic myslet

1. Cit v prstech

Zdá se to zřejmé, ale mnoho lidí si kupuje motocyklové rukavice bez řádného přemýšlení a zkoušení, což je zásadní chybou. Proto si v obchodě nezapomeňte nasadit rukavice a vyzkoušet, jaký v nich máte cit v prstech, jestli existuje prostor pro pohyb, jestli nejsou vaše prst příliš utažené a jestli budou rukavice pohodlné během teplého i chladného počasí?

2. Velikost

Nechcete, aby byly rukavice příliš omezující nebo příliš volné, proto je klíčové rukavice pečlivě vyzkoušet, abyste si byli jisti vaší velikostí.

3. Funkce a ochrana

Funkcí a ochranných prvků může být celá řada, všechno od rukavic s karbonovými klouby, které chrání vaše ruce, až po větrací otvory, které z vašich delších jízd pohodlnější zážitek. Další důležitou věcí je délka rukavic. Končí pod zápěstí nebo jdou výš po předloktí?

4. Konstrukce

Z jakého materiálu jsou rukavice vyrobeny? Je to kůže nebo textil? Pokud je to kůže, tak z jakého zvířete? Výběr materiálu a konstrukce ovlivní to kvalitu, pohodlí a životnost rukavic.

Z čeho jsou rukavice pro motocykly vyrobeny? (Nejlepší materiály pro motocyklové rukavice).

Za starých dobrých časů se motocyklové rukavice v podstatě vyráběly z kůže.

Zatímco v současnosti sice na trhu stále najdete řadu kožených rukavic, tak během posledního desetiletí došlo k velkému nárůstu v používání textilních materiálů. Osobně preferuji kožené rukavice hlavně proto, že nevyžadují dodatečnou ochranu nebo vyztužení, zatímco textilní rukavice budou potřebovat ochranné prvky vyrobené z kevlaru, tvrdých plastů nebo uhlíkových vláken na nejzranitelnějších místech. Textilních materiály mohou mít navrch, když uvažujete o počasí, protože mají často mnohem lepší větrání, to ovšem nepřeváží výhody kožených rukavic.

Asi za posledních pět let jsme viděli výrobce rukavic integrovat do kožených a textilních rukavic ještě pokročilejší materiály, aby se zvýšila ochrana a ozdobné funkce. Například Gore-Tex je ideální pro rukavice přizpůsobené k jízdě v nepříznivém počasí, a ještě k tomu zvyšuje pohodlí. Materiál je navíc vodotěsný a je také prodyšný, takže je skvělým pro vyvážení těchto dvou faktorů tím, že zabraňuje vniknutí vody a vypouštění vzduchu, takže vaše ruce jsou udržovány v chladu a suchu

Pro ochranu v nejzranitelnějších místech se, jak jsem již zmínil výše, nejčastěji používají materiály jako kevlar, titan, uhlíkové vlákno nebo velmi tvrdé plasty. Přidáním těchto materiálů lze chránit oblasti jako klouby, dlaně a prsty.

Tak to by byl náš průvodce nákupem motocyklových rukavic. Pokud se tímto průvodcem bude řídit při nákupu vašich příštích motocyklových rukavic, nemám sebemenší pochybnosti, že si vyberete správně!

Další články k tématu motorky

Podobné příspěvky