Průvodce pro začátečníky k typům přileb na motorku

Průvodce pro začátečníky k typům přileb na motorku

Lze tvrdit, že jediným nejdůležitějším bezpečnostním prvkem při jízdě na motocyklu je helma. Pouze v roce 2015 zachránily motocyklové přilby odhadem 1 772 životů motocyklistů a dalších 740 životů by mohlo být zachráněno, kdyby měl motocyklista na sobě helmu, když měl nehodu.

Jak by měla přilba správně sedět na vaší hlavě? Jaké funkce byste měli hledat, abyste byli při jízdě v bezpečí? Na tyto otázky jsme dostali odpovědi, abyste si mohli s jistotou vyhledat vaši další helmu!

Typy přileb pro motocykly

Existuje šest hlavních typů přileb pro motocykly: integrální, modulární, otevřené, poloviční, terénní a duální sport.

Průvodce pro začátečníky k typům přileb na motorku

Integrální přilba

Integrální přilba nabízí maximální pokrytí vaší hlavy a krku a je považována za nejbezpečnější typ motocyklové přilby, která vás chrání před možným nárazem.

Charakteristickým rysem integrální přilby je brada, která je klíčovým bezpečnostním prvkem, který spoustě typům přileb chybí. Podle studie o poškození přilby a zranění hlavy motocyklu se brada během nehody setkává s padesáti procenty vážných nárazů a ochranu vaší brady a čelisti vám může poskytnout pouze integrální přilba.

Integrální přilba je všestrannou volbou pro všechny jezdce, bez ohledu na typ motocyklu, na kterém jezdíte. Sportovní jezdci mají přikrčenou jízdní polohu a potřebují helmu, která jí brání ve zvedání při vysokých rychlostech, proto obvykle volí helmu s vyšší bradou a otvorem hledí mírně nakloněným směrem k vrcholu helmy. Nicméně, turisté a dobrodružní jezdci mají sklon jezdit ve vzpřímené jízdní poloze, takže by helma musela být vybavena spodní bradou a přímým a přímočarým otvorem na hledí.

TIP
Většina integrálních přileb má ventilaci, která umožňuje odpařování potu, snižuje zamlžení zorníku a udržuje vás v chladu při jízdě. V chladnějších měsících lze ventilaci uzavřít, aby se snížil průtok vzduchu. V posledních letech byly do integrálních přileb přidány nové funkce, včetně reproduktorů podporujících bluetooth.

Modulární přilba

Modulární přilby mají tendenci vážit o něco více než tradiční integrální přilby díky zvláštním konstrukčním prvkům závěsu začleněným do vyklápěcí přední oblasti.

Modulární přilby, také známé jako převrácené přilby, jsou kombinací mezi ¾ přilbou a integrální přilbou, důvodem je to, že brada a hledí se mohou vyklopit a otevřít přední část přilby. Materiály a vybavení jsou podobné jako u integrálních přileb. Zahrnují hledí pro ochranu očí a příležitostně obsahují sekundární vnitřní hledí pro další ochranu očí před slunečním zářením.

Bezpečnost jezdce je mírně snížena díky struktuře závěsů, protože existuje slabá trhlina oproti jednotné entitě integrální helmy, ale poskytuje vyšší ochranu ve srovnání s helmou ¾ nebo ½ díky přidané ochraně brady. Modulární helma je často používána turisty a dobrodružnými jezdci, protože je navržena s ohledem na vzpřímenou polohu na motorce. Oční otvory jsou přímější a brada je navržena tak, aby seděla níže na obličeji. Reproduktory bluetooth jsou vítaným doplňkem, stejně jako duální systém clony a vrstva proti zamlžení na primárním zorníku.

Přilba s otevřenou tváří (¾)

Otevřené obličejové přilby, známé také jako ¾ přilba, zakrývají horní část a boky hlavy, ale nechávají obličej odkrytý.

Jsou oblíbené u skútrů a turistů, protože oblast obličeje je otevřená, aby byl na kůži cítěn vítr. Charakteristickým rysem ¾ helmy je nedostatek ochrany brady, což výrazně snižuje bezpečnost motocyklové helmy, protože nechává obličej vystavený potenciálnímu nárazu.

Hmotnost je o něco menší než u integrálních přilby kvůli absenci ochrany brady, ale nejedná se o významné snížení. Kromě toho vás z důvodu otevřenosti přilby nechrání před povětrnostními podmínkami a úlomky, které vás mohou zasáhnout do obličeje. Jsou buď vybaveny částečnými nebo celoobličejovými hledími, které slouží k ochraně očí a obličeje před slunečním zářením, nebo může vyžadovat, abyste si hledí zakoupili samostatně.

Průvodce pro začátečníky k typům přileb na motorku

Chopper přilby

Chopper přilby pokrývají pouze horní část hlavy a oblast od čela po obočí a poskytují minimální ochranu. Některé mohou nabídnout trochu větší pokrytí na zadní straně krku a uší, ale zbytek tváře nechají odkryté. Ačkoli přilba poskytuje velké proudění vzduchu, zřejmě nabízí výrazně menší ochranu než integrální nebo ¾ přilba.

Většina chopper přileb není vybavena hledím nebo obličejovým štítem, takže si musíte zakoupit ochranu očí ve formě jezdeckých brýlí nebo brýlí. Na přilbách se nacházejí minimální technologické funkce, jako jsou reproduktory bluetooth, protože zde není žádný prostor pro přidání funkcí.

TIP
Proto je pro helmu minimální možnost upgradu.

Motokrosové přilby

Motokrosové přilby jsou navrženy tak, jak napovídá jejich název, aby vyhovovaly jízdě po polních cestách a v terénu.

Nejsou nejlepší volbou pro použití ve městě a na dálnici, ale jsou ideální pro místa, kde není asfaltová cesta. Má jiný design než integrální a ¾ přilby, vybavené větším štítem a zvýrazněnou bradou pro lepší proudění vzduchu. Obvykle jsou navrženy pro maximální ochranu, minimální hmotnost a plynulé větrání pro jízdu v teplejších měsících, takže neočekávejte vychytávky jako bluetooth reproduktory.

Motokrosové přilby obvykle nenabízejí ochranu zraku, takže jezdec by měl být připraven jezdit s brýlemi. K dispozici je mnoho kompozitních možností, včetně skleněných vláken, Kevlaru a uhlíkových vláken. Tyto materiály nabízejí velkou sílu a jsou lehké, aby zabránily únavě hlavy a krku po dlouhém dni jízdy.

Pokud máte v úmyslu nosit vestu nebo krční límec, nezapomeňte před zakoupením helmy vyzkoušet helmu s přídavným zařízením, abyste se ujistili, že všechno sedí pohodlně. Nezapomeňte si také brýle vyzkoušet zároveň s přilbou. Některé helmy jsou kolem očí tvarovány odlišně a nezapadají dokonale do všech stylů brýlí. Pokud jeden výrobce nabízí brýle a přilby, zkontrolujte, zda je k dispozici odpovídající sada.

Duální přilby (enduro přilby)

Duální přilby jsou kombinací mezi terénní helmou a integrální přilbou. Mají vnější styl podobný terénní helmě s velkým štítem a spodní bradou, ale nabízí více vnitřní polstrování a pohodlí podobné integrální helmě.

Duální přilby nabízejí větší ochranný zorník, ale při použití brýlí se mohou také zaklapnout do vzpřímené polohy. Chránič je aerodynamický, proto se nezvedá ve větru jako skutečná helma v terénu. Brada není vyčnívající jako přilba v terénu, takže je lepší zvuková izolace. To je skvělá volba, když kombinujete jízdu v terénu s jízdou po silnici. Použijte hledí ve spodní poloze na silnici, poté nasaďte brýle a užijte si jízdu v terénu.

Anatomie nejbezpečnější motocyklové přilby

Motocyklové helmy se neustále vyvíjí, aby udržovaly krok s technologickým pokrokem, včetně použití lehčích materiálů pro snížené namáhání krku, dodatečného polstrování pro větší pohodlí, reproduktorů bluetooth, které vám umožní využít možností vašeho smartphonu, jako je navigace, hudba nebo hands-free volání a mnoho dalšího. Přestože motocyklové helmy stále vyvíjejí tyto inovativní prvky, základní anatomie motocyklové helmy zůstává po celá desetiletí stejná. Na motocyklové helmě jsou čtyři hlavní součásti: vnější skořepina, vložka absorbující nárazy, polstrovaná komfortní vrstva a retenční systém / popruh na bradu.

TIP
Komponenty přilby slouží k určitému účelu a přispívají k udržení bezpečnosti hlavy.
  • Vnější plášť – Tuhá vnější skořepina je nejvzdálenější, barevná část helmy, kterou si prohlížíte zvnějšku. Jeho hlavní funkcí, obvykle vyrobeného z kevlaru, uhlíkových vláken, polykarbonátu, lisovaných plastů nebo kombinace těchto materiálů, je chránit hlavu v případě nárazu nebo otěru a zabránit pronikání z vnějších předmětů, jako jsou kameny, hmyz atd. .
  • Vložka absorbující náraz – Na vnitřní straně vnějšího pláště je vložka absorbující náraz, obvykle vyrobená z EPS (expandovaného polystyrenu) pěny. Primární funkcí vložky je absorbovat nárazy a redukovat energii během nárazu. Vnější skořepina zabraňuje pronikání cizích předmětů do helmy, zatímco vnitřní vrstva zabraňuje přenosu energie nárazu do vaší hlavy. Některé vrstvy mohou být vyrobeny z jedné vrstvy pěny, zatímco jiné modely obsahují vrstvu s dvojitou hustotou (dvě vrstvy dohromady) pro větší redukci energie během nárazu.
  • Polstrovaná vrstva – Polstrovaná vrstva je oblast, na které vaše hlava spočívá, když máte helmu. Obvykle se skládá z pěny s otevřenými buňkami, která je pokryta druhým látkovým materiálem a je navržena tak, aby odváděla pot a udržovala chlad během jízdy. Obvykle je odnímatelná pro účely čištění a je zaměnitelná, aby vyhovoval různým tvarům hlav. Informujte se u výrobce helmy, zda nabízí různé tvary komfortní vložky, které nejlépe odpovídají tvaru hlavy.
  • Zadržovací systém / řemínek na bradě – Zadržovací systém helmy, označovaný také jako brada, je připevněn pod bradou, aby helma zůstala na hlavě při jízdě. Je vyrobena z tkaného materiálu a upevněna dvěma d-kroužky, aby zůstala zajištěna. Při správném zajištění by měl bradový popruh umožnit prostrčení pouze dvou prstů mezi popruhem a bradou. Popruh je obvykle částečně potažen podobným hadříkem jako komfortní vložka, která odvádí pot a pro pohodlí, protože spočívá na vaší kůži.
  • Větrací otvory – Ventilační systém na přilbě má chladit hlavu jezdce. Větrání je častější u integrálních a ¾ přileb, ale může se lišit podle typu v závislosti na výrobci. Většina větracích otvorů je zavíratelná za různých povětrnostních podmínek. Možná budete chtít, aby byla úplně otevřená během teplejších měsíců, úplně uzavřená během chladnějších měsíců a někde mezi nimi během jiných částí jízdní sezóny. Jsou nastavitelné, což z nich dělá dobrou volbu pro pohodlí každého jezdce.
  • Tvářový štít / hledí – Tvářový štít nebo hledí jsou bezpečnostní prvky určené k tomu, aby vám během jízdy nevletělo něco do tváře. Obvykle jsou navrženy tak, aby byly odnímatelné pro účely čištění nebo zaměnění za jiný štít / hledí. Přicházejí v přizpůsobitelných barvách a odstínech pro různá jízdní prostředí. Nezapomeňte jezdit s průzračným zorníkem při nízkých úrovních osvětlení, abyste mohli jasně vidět silnici a okolí.
  • Lícní podložky – Integrální a ¾ přilby mají uvnitř přilby lícní podložky, které spočívají na tvářích. Jsou vyjímatelné pro čištění a lze je přizpůsobit různým tvarům hlav. Jedná se o přidanou komfortní funkci podobnou vycpávkové komfortní podšívce, jejímž účelem je poskytnout další ochranu vaší tváři a pomoci udržet helmu pevně na hlavě.

Jak zjistit velikost přilby na motocykl

Přizpůsobení přilby na hlavě je rozhodující pro nalezení nejlepší přilby pro vás.

Když začnete hledat helmu, měli byste provést měření kolem hlavy těsně nad obočím. To vám dá představu o tom, jakou velikost přilby potřebujete, od extra malé po extra velkou. Přilba každého výrobce se značí trochu jinak, takže malá v jedné značce se může hodit jako médium v ​​jiné.

Před zakoupením byste měli vždy vyzkoušet helmu a zkontrolovat její vhodnost. Při vyzkoušení by měl být bradový popruh dostatečně těsný, aby mezi popruh a spodní část brady zapadly pouze dva prsty. Neměli byste cítit žádné mezery kolem hlavy a helma by neměla být tak těsná, aby byla nepohodlná.

Měli byste nosit helmu několik minut, abyste se na ni cítili, a při nošení byste se ji měli snažit pohnout rukama. Při pohybu helmy by se vaše tváře měly pohybovat, ale helma by se neměla otáčet ani pohybovat v žádném směru.

Závěr

Pokryli jsme šest hlavních typů motocyklových přileb, které můžete zvážit při nákupu první nebo náhradní motocyklové přilby. Mezi věci, které byste měli mít na paměti při hledání, patří například období, kdy plánujete jezdit (teplé měsíce, chladné počasí atd.), kde plánujete jezdit (na ulicích nebo v terénu) a jaké funkce chcete v přilbě. Integrální, modulární, ¾ a chopper přilby jsou více zaměřeny na jízdu na ulici, zatímco motokrosové a dual-sport jsou lepší volbou, pokud plánujete přidat do svého zážitku z jízdy nějaké nečistoty a bláto. Nezapomeňte si helmu vyzkoušet před zakoupením, abyste se ujistili, že vám dobře pasuje, vyhovuje jakékoli další ochraně očí, kterou plánujete nosit, a že pracuje s jakýmkoli dalším bezpečnostním zařízením. Přilby jsou nejdůležitějším kusem jezdeckého bezpečnostního vybavení. Vyberte si moudře a bezpečně!

Podobné příspěvky