Jak si postavit domácí posilovnu
Máte dost přeplněných fitek, zvědavých pohledů, které po vás pokukují, a každoroční výdaje za permanentku už vás také přestávají bavit? Postavte si svojí vlastní posilovnu doma. Budete mít svůj vlastní prostor, nikam nebudete muset docházet, a počáteční investice se vám vrátí v podobě ušetřených permanentek.
Obsah článku
Co potřebujete na domácí posilovnu
Vyberte si stroje a náčiní, které vám sice nezruinují peněženku, ale zároveň kvalitně procvičí každou část vašeho těla. Jestli si nevíte rady, rádi vám s osobním výběrem poradíme.
Jak vybrat místnost na posilovnu
Na posilování je ideální samostatná místnost, která snadno odvětrává. Když si dáte do těla, pořádně se u toho zapotíte, a vlhko by pak mohlo nalézt do stěn. Důležitá je také velikost místnosti. Hned na začátku si udělejte plánek, jak by vaše ideální domácí posilovna měla vypadat, a stroje si do plánku poskládejte tak, abyste ušetřili co nejvíce místa.
Podlaha musí něco vydržet, a také by měla dobře tlumit nárazy. Pokud nebydlíte v rodinném domku, a máte pod sebou sousedy, nemuseli by mít z vašeho každodenního skákání a cvičení radost. Tlumit nárazy zvládne třeba i obyčejný koberec.
Proč si vytvořit domácí posilovnu
Důvod, proč si doma vytvořit domácí posilovnu, je jednoduchý – je to pohodlnější:
-
ušetříte čas za cestu do a z fitness centra
-
počáteční investice se vám vrátí za ušetřené vstupenky
-
budete mít soukromí – nikdo vás nebude při cvičení rušit ani okukovat
-
zacvičíte si, kdykoliv na to budete mít chuť a náladu
-
posilujete doma, v prostředí, které znáte, je to příjemnější
Když si navíc sestavíte posilovnu doma, nemůžete se před ostatními ani sami před sebou vymlouvat. Poděkuje vám vaše tělo i peněženka.
Jak si vybavit domácí posilovnu
Pro sportovce zaměřené na kardio se hodí jiné vybavení než pro sportovce, kteří chtějí udržovat svalovou hmotu. Pokud chcete na svém těle zapracovat celkově, pořiďte si do vybavení stroje a náčiní na oba typy cvičení.
Vybavení do domácí posilovny na cvičení svalové hmoty
Už dávno neplatí, že stroje a nářadí na posilování svalů používají jen chlapi. I holky makají na tom, aby díky větší svalové hmotě zvládly vyměnit kolo od auta, přenést těžší kus nábytku nebo otevřít bez problémů natlakovanou sklenici i bez muže.
Činky
Klasický nástroj na posilování nevyjde nikdy z módy. Profíci i fitness nadšenci nedají na činky dopustit. Cvičení s činkami je jednoduché a vítr v peněžence vám taky neudělají. Vybrat si můžete z různých zátěží, které pak můžete střídat. Ty, které zrovna nepoužíváte, odložíte do stojanu na činky.
Pokud využijete více než jedny nebo dvoje činky, sáhněte po činkových setech. Najdete v nich jednoruční činky, obouruční činky, a navíc ulevíte své peněžence víc, než kdybyste si kupovali každou činku zvlášť.
Hrazdy a bradla
Posilování vlastní vahou je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zapracovat na své svalové hmotě. Hrazdy a bradla nezaberou ve vaší domácí posilovně tolik místa, a instalace navíc není nijak složitá. Vybírat můžete z několika typů hrazd podle toho, kam se vám nejlépe hodí – hrazdy na stěnu, hrazdy do dveří nebo stropní hrazdy.
Na začátek vám úplně postačí obyčejná hrazda do dveří inSPORTline. Vyjde vás jen na pár stovek, a procvičíte s ní břišní, hrudní a zádové svaly stejně jako na dražších hrazdách.
Posilovací lavice
Na vytvarování pořádných břišáků si pořiďte posilovací lavici. Na benchpressu kromě břicha posílíte díky činkám také tricepsy, bicáky a celé ruce. Na dražších modelech pak narazíte také na možnost posilování nohou.
Na šikmých lavicích nejlépe procvičíte břišní svaly stylem leh-sedů. Pozadu však nezůstanou ani ruce. V kombinaci s jednoručními činkami nebo bradly na rozpažení zapracujete na svalech na rukou.
V domácí posilovně se neztratí ani rovné lavice na posilování. Stejně, jako u šikmých lavic, i tady najdete využití pro jednoruční nebo vzpěrací činky.
Multifunkční posilovací věž
Opřete se pořádně do posilování celého těla. Výborný pomocník v domácí posilovně je posilovací věž. Propracovaný systém kladek vám umožní posilovat desítkami různých cviků, kterými procvičíte všechny svaly. Zátěž si sami nastavíte podle toho, co zvládáte a na co si troufáte.
Posilovací věže obecně zaberou víc místa, než posilovací lavice, takže určitě počítejte s tím, že potřebujete větší místnost. V malé domácí posilovně by vám pak už nemuselo zbýt místo na ostatní posilovací vybavení.
Vybavení do domácí posilovny na kardio a kondici
Vybavení na cvičení kardia nezlepšuje jen vaši fyzičku. Spolu s kondicí pořád pracujete i na posilování svalů. Sice ne v takové míře, jako u posilovacích strojů na posilování svalové hmoty, ale nemusíte se bát, že by vám při cvičení na rotopedu nebo airbiku svaly zakrněly.
Rotoped nebo běžecký pás
Cvičení na rotopedu má hned několik výhod:
-
zlepšíte si kondičku
-
zapracujete na svojí postavě (hlavně na nohou)
-
zhubnete
Milionkrát prověřovaný stroj přináší očekávané výsledky, proto ho najdete snad v každé profesionální i domácí posilovně. Technika cvičení navíc není vůbec složitá. Prostě nasednete, a jedete.
Dalším oblíbeným strojem na cvičení kondičky a svalů na nohou je běžecký pás. Stejně, jako rotoped, vám pohlídá tepovou frekvenci, spočítá spálené kalorie, zdolanou vzdálenost i čas, za který jste nastavenou trasu uběhli.
U bezmotorových běžeckých pásů si nastavíte stupeň zátěže na který poběžíte, a můžete začít s tréninkem. Lepší motorové běžecké pásy pak nabízí možnost nastavení tratě ještě před tím, než vyběhnete. Pás pak sám bude měnit rychlost a zátěž podle nastavení.
Airbike
Zamakejte pořádně na své kondičce a posilování svalů. Vzduchový rotoped AirBike dá zabrat celému vašemu tělu, a zároveň výborně cvičí kardio. Čím více se do toho opřete, tím většímu odporu budete čelit. AirBike tak představuje nejvyšší možný level posilování svalů a trénování fyzičky.
Tím, že pracuje na principu vzduchového odporu, vás při cvičení bude provětrávat příjemný vánek. Na AirBiku se sice pořádně zapotíte, zároveň na vás ale čeká příjemné osvěžení.
Schody
Nemusíte už chodit běhat na stadion nebo do schodiště na náměstí. Na jezdících fitness schodech si kromě zlepšení kondičky pěkně posílíte a vytvarujete stehna, lýtka i zadek. Intenzivní trénink má navíc dobrý vliv na nastartování metabolismu a hubnutí. Dobře také působí na srdce, krevní tlak a cholesterol.
Do domácí posilovny budete chodit ještě raději než do fitka. V domácím prostředí – navíc bez zvědavých pohledů – se lépe cvičí, žádný stud vás nedostane, a peníze investované do vybavení se vám díky ušetřeným penězům za permanentky vrátí. Nezapomeňte si místnost na cvičení předem naplánovat, ať se vám dovnitř vejdou všechny posilovací stroje, které budete chtít.