Appleton Estate Recenze 12 Year Old Rare Casks

Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks recenze

Nabídka špičkových rumů a dalších kvalitních alkoholických nápojů se nejenom v ČR stále rozšiřuje. Může být tedy těžké vyznat se v tom, co je aktuálně k mání. A právě proto jsme se rozhodli na našem magazínu začít s testováním těch nejlepších značek, které jsou u nás k dostání.

Na začátek jsme si objednali něco z warehouse1.cz  a  prozradíme vám, jak vypadá, voní a chutná rum Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks. A proč právě e-shop Warehouse1.cz? Zaujala nás bohatá nabídka produktů, spolupráce s degustačními odborníky a magazín, plný užitečných tipů a triků.

Vstupte do světa kvalitního alkoholu

Za značkou stojí dva kamarádi – Jiří Rabel a Jakub Janeček. Můžete je znát jako spolumajitele společnosti Ultra Premium Brands, která na našem trhu působí už od roku 1993.

Jak již název napovídá, hlavním posláním této dvojice je vyhledávání a dovoz skutečně kvalitních výrobků všeho druhu, k nimž by se jinak český zákazník neměl šanci dostat. Jde o jedinečné a inovativní kousky, ale také o ty, jež jsou v zemi svého původu z jakéhokoliv důvodu populární.

Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks

Bylo by však chybou si myslet, že jsou všechny tyto evropské či exotické poklady k mání jen v e-shopu. Naopak. Navštívit můžete i kamennou prodejnu v pražském Karlíně. Ne vždy je sortiment těchto míst zcela shodný, jamajský rum Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks je však v e-shopu k dostání zcela bez problémů. A právě proto jsme se rozhodli naši sérii recenzí začít s ním.

TIP
Hodí se pro pomalé upíjení a ocení ho zkušení degustátoři i ti, kteří chtějí do světa rumů teprve proniknout.

Představení Appleton Estate

Jamajská palírna Appleton Estate je tu s námi už dlouhá léta.

Jamajská palírna Appleton Estate je tu s námi už dlouhá léta. Přesněji byla založena už v roce 1749, jak hrdě uvádí na své láhvi. Jde tedy o jednoho z nejstarších a nekvalitnějších výrobců rumů v této oblasti vůbec. A právě proto jsme si jeden z jejích produktů vybrali i k recenzi.

Seznamte se s Appleton Estate 12 year old Rare Casks

Destilace neprobíhá ve velké továrně, ale vždy v malých kotlích.

Pro začátek uveďme, že jde o rum míchaný. Nebo-li jinými slovy – získáte směs kvalitních rumů, z nichž i ten nejmladší se může pyšnit stářím 12 let. Rumy od Appleton Estate jsou známé tím, že se vždy vyrábí malosériově. Destilace tak neprobíhá ve velké továrně, ale vždy v malých kotlích. Následně jsou přelévány do sudů za amerického bílého dumu, které se mohou pyšnit opravdu jedinečným aroma, protože v nich předtím zrál vynikající bourbon.

Další rumy  Appleton Estate

Appleton Estate 30y 0,75l 45%
Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45%
Appleton Estate 30y 0,75l 45%

A ještě něco byste měli vědět: za výslednou chuť je zodpovědná žena – odbornice Joy Spence, první žena na světě, jíž se jako první na světě povedlo získat titul master blender. Zalíbí se vám také design lahve.

TIP
Dýchá z něj nostalgie a odkaz na starou známou Jamajku, ale přesto vnáší do světa rumů i něco nového a výjimečného.

Jak Appleton Estate 12 voní?

Tím prvním, co vás na rumu vždy zaujme, je jeho vůně. Vanilka, kůže a kouř, jako z ohňů o svatojánské noci. Nejsem si jistý, odkud ta kouřovost pochází, ale rozhodně tam je. V žádném případě není silná, naopak. Přitom však dodává sladké plné vůni tohoto rumu krásný hřejivý prvek. Appleton Estate zkrátka a dobře voní jako rum, který jste si představovali jako děti, když jste rodičům potají ujídali rumové kuličky s rozinkami.

Jaký je Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks chuťově?

Ovoce, dřevo, kakao, mandle a pomeranče – to je silná pětice tohoto rumu. To, co cítíte, tedy najdete i v chuti.

Ovoce, dřevo, kakao, mandle a pomeranče – to je silná pětice tohoto rumu, která se prozradí i méně zkušenému degustátorovi. A má Appleton Estate také dlouhý chuťový dozvuk? To rozhodně ano. Ten lehký kouřový nádech, o kterém jsem psal už v souvislosti s vůní, se projeví a zanechá krásný dlouhotrvající závěr. To, co cítíte, tedy najdete i v chuti. Je to rum, který si prostě musíte vychutnat. Sám o sobě je tak krémový a sladký, že nebudete věřit, že při jeho výrobě nebyl použít žádný dodatečně přidávaný cukr. Hodí se pro pomalé upíjení a ocení ho zkušení degustátoři i ti, kteří chtějí do světa rumů teprve proniknout.

TIP
Jeho kouřová sladkost je totiž poměrně jemná a zdrženlivá, nikdy tedy nepřebije výsledný dojem.

Je Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks stejný jako Rare Blend?

Ano, je stejný jako stará směs, přičemž nejmladší rum v ní je 12 let starý. Jsou v něm však i některé ještě starší rumy. Appleton Estate právě představil malou obnovu značky, s novým designem lahví a podobně. Nové láhve vypadají skvěle a dodávají prémiový dojem. Pokud vím, jediným „novým“ nápojem, který nabízejí, je osmiletý rum v revidované řadě.

Kolik stojí Appleton Estate 12 year old Rare Casks?

Aktuálně se Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks prodává v e-shopu Warehouse1.cz v akci za 750 Kč. Jde o velmi dobrou cenu v porovnání s ostatními e-shopy. Máte tak možnost pořídit si kvalitní zboží skutečně výhodně.

Appleton Estate 12 Year Old Rare Casks verdikt

A jak tedy tento rum hodnotím? Je skvělý pro všechny, kdo si libují ve výrazných vůních a chutích, ovšem nemají rádi jen jednu jedinou, která dominuje. Vychutnají si ho začátečníci i pokročilí milovníci světa rumů. A navíc je k dostání za výhodnou cenu, takže ho do domácího baru můžu jen a jen doporučit.

Podobné příspěvky