Kampotský pepř recenze skvělý dárek pro skutečného muže
Pokud vás Vánoce také spíše „otravují“, protože pod stromeček vždycky dostanete spoustu zbytečností a ne to, co byste aktuálně chtěli, zvolněte. Ono totiž na trhu existuje opravdu velké množství skvělých dárků pro muže – pokud ovšem víte, kde je hledat.
A ještě lepší je, když vás s nimi někdo překvapí. Právě jako mě. Slyšeli jste někdy o kampotském pepři? Pak jste na tom stejně jako já. Tedy do doby, než jsem rozbalil svůj dárek který mi k narozeninám přichystala přítelkyně. Hmm, no, pepř – řeknete si. Ale pak ho dáte na steak a… Ale vezměme to pěkně od začátku.
Obsah článku
Kampotský pepř má vynikající kvalitu
Dost možná jste se už někdy zarazili nad vzhledem běžného pepře, který si můžete pořídit v obchodech. Je to takové tvrdé, vrásčité, vyschlé cosi… Ano, když ho rozemeleme, dostaví se ona kýžená štiplavost a charakteristika aroma, ale to je také vše. Ovšem čerstvě utržený pepř toho nabízí mnohem víc – třeba esenciální oleje. Také nejtypičtější alkaloid piperin jež se právě o chuť i vůni stará, je mnohem výraznější. A nezáleží na tom, jaký druh pepře si pořídíte.
Mimochodem – věděli jste, že černý, bílý i zelený pepř pochází z jedné rostliny? Jde o pepřovník černý (Piper nigrum), sklízený v různém stadiu zralosti. A jak vypadá rozdělení?
- černý pepř (fermentované a ještě nedozrálé zelené bobule)
- bílý pepř (získává se oddělením červené slupky ze zcela zralých bobulí)
- zelený pepř (nedozrálé bobule po sklizni rychle usušené )
- červený pepř (dozrálé bobule rostliny, jež byly sklizeny ručně)
Ale zpět ke kampotskému pepři. Když si ho vysypete na ruku (a právě to mě na něm opravdu zaujalo) je lesklý a rozhodně ne tak scvrklý jako klasický pepř. A už to samo o sobě je předzvěstí skutečně báječného zážitku.
Mohlo by vás zajímat:
- Kotvičník zemní
- Drahý alkohol aneb alkohol jako investice
- Rumový adventní kalendář
- KetoFit pro muže
- Limitované edice alkoholu – co byste o nich měli vědět
Jaká je chuť kampotského pepře
I kampotský pepř je plodem pepřovníku černého (Piper nigrum), podle barvy sklízeného v různých stadiích zralosti. Například ten zelený se ručně sbírá z větviček leckdy tak, že se větvičky přímo olámou, aby mohly být bobule sklízeny v té nejlepší jakosti (nebojte se – pepřovník je liána, která roste opravdu rychle, takže mu to vůbec nevadí).
Ovšem po sklizni teprve začíná ta správná „legrace“. Také vám někdy přišlo, že je pepř z obchodu zatuchlý a vůbec prapodivný? Není divu – běžně se totiž nasuší a pak se posílá přes nejrůznější překupníky v obyčejných krabicích nebo pytlích. Žádná vakuace nebo jiná ochrana u něj nebývá. K vám domů tedy připutuje jen vyschlé cosi téměř bez chuti.
Kampotský pepř však na to jde zcela jinak. Ihned po sklizni je vakuován a odesílán do země, kde se balí. A ze svého „vakuového domečku“ vyjde až těsně před prodejem. Nedochází tedy k žádné oxidaci nebo jiné degradaci. Aby to však takto vyšlo, musíte vsadit na kampotský pepř od skutečných specialistů. K nám ho už několik let dováží tým .pepper..field® (Pepperfield.cz), který patří k největším producentům tohoto pepře na světě. Působí přímo v Kambodži a rozhodně nespolupracuje s žádnými překupníky. K vám se tak dostává koření jen a jen v té nejvyšší kvalitě.
Kampotský pepř – sada zkumavek s mlýnkem v dárkové krabičce
A proč o nich píšu? Protože právě od nich mi moje přítelkyně pořídila ten zmiňovaný dárek. Šlo o Kampotský pepř – sada zkumavek s mlýnkem v dárkové krabičce. Na první pohled už to vypadalo celkem fajn, ale to byl jenom vizuál, to pravé překvápko přišlo až s prvním připraveným steakem k romantické večeři.
Ze všeho nejdříve mě zaujaly tři zkumavky s kořením. Obsahovaly v sobě:
- černý pepř alias černé zlato Kampotu
- bílý pepř alias šampaňské mezi pepři,
- červený pepř, jež nabízí směs těch nejexotičtějších pepřových chutí
Nejdříve se podívejme na černý pepř, též přezdívaný vznosně a vzletně jako černé zlato Kampotu. Jde o nádherná, sluncem sušená tmavá zrna. Skvěle se hodí především k přípravě tmavého masa (ano, právě ty moje steaky), ale uplatníte ho i přípravě omáček, polévek či těstovin. Tedy pokud chcete, aby měly opravdu výraznou chuť.
Další „starým známým“ bílý pepř. Věděli jste, že se mu říká také šampaňské mezi pepři? A to rozhodně ne náhodou. Jde o jemný, a přesto opravdu velmi intenzivní chuťový zážitek. Skvěle doplní zejména světlé maso, ale uplatníte ho i u pokrmů se smetanovým základem.
A nakonec tu máme červený pepř. Pro mě to byla absolutní novinka a můžu zodpovědně říct, že se zcela vymyká všemu, co jsem si dodneška myslel, že o pepři vím. Jde přesně o ten druh pepře, kterému to nejvíce sluší v dezertech nebo míchaných drincích. Ano, právě s ním vaří všichni ti slavní televizní kuchaři, a já už teď docela dobře chápu proč.
Mlýnek, který to s pepřem opravdu umí
Zkumavky s pepřem jsou ovšem jen částí celého dárkového balení. Nechybí proto ani mlýnek, v němž si můžete pepř, který jste obdrželi, bez potíží namlít. Jde o ruční práci, navrženou tak, aby dokonale padla do ruky. Můžete si zvolit barevnou variantu, přidat gravírovaní apod. Mně však nejvíce fascinuje to, že nenajdete dva stejné mlýnky. A to, co máte v rukou, tak bude vždy originál.
Skvělý je i mlecí mechanismus. Lze ho jednoduše nastavovat, takže není problém pepř mlít opravdu najemno (což dovolí vyniknout především jeho ostrosti) nebo vsadíte na jeho podrcení na větší fragmenty, což podpoří spíše jeho exotické chutě a vůně. A abych nezapomněl – každý mlýnek má v sobě zabudován kvalitní německý mlecí mechanismus CeraCut® s 2letou zárukou. Opravdu tedy vydrží i časté vaření, a to bez úhony.
Za mě je chybou pouze to, že v balení není mlýnků více. Přece jen – asi není moc dobré míchat různé druhy pepře, leda byste si chtěli udělat svou vlastní směs. Ale to jsem pro začátek nechtěl, takže do mlýnku od .pepper..field® (Pepperfield.cz) šel pepř černý a ten červený a bílý jsem přesypal do mlýnků, které jsem měl doma už od jiného koření.
Jaká je chuť kampotského pepře
Ale vás nejspíš zajímá, jak tenhle můj dárek chutná. Pokud bych měl někde začít, tak tím, že u kampotského pepře to není jen o pálivosti. Opravdu je v něm mnohem více chutí. Je to takový rozdíl, jako když si dáte kuřecí maso ze supermarketu a hned po něm sáhnete po kuřeti z volného chovu na domácí farmě. Nebo z jiného soudku. Poznáte rozdíl mezi pomazánkovým máslem a mascarpone? Tak přesně takový je rozdíl mezi obyčejným a kampotským pepřem. Je prostě perfektní. A určitě by neměl v kuchyni chybět nikomu, kdo se zajímá o vaření ze skutečně autentických a chutných surovin.