Limitované edice alkoholu

Limitované edice alkoholu – co byste o nich měli vědět

Vydělávat se dnes dá mnoha způsoby. Třeba i tím, že ve vhodný čas nakoupíte, a jindy zase prodáte. A nemáme na mysli akcie ani jiné „abstraktní“ položky. Dnes se podíváme na to, jak vybrat ten správný investiční alkohol v limitovaných edicích a jak postupovat při jeho uchování i následném prodeji.

A co to vlastně limitované edice jsou? Obvykle vznikají tak, že výrobce alkoholu, což může být lihovar, palírna nebo třeba vinařství, připraví speciální sadu svých produktů k nějakému výročí. Čím významnější a univerzálnější je, tím lepší.

Není výročí jako výročí

A jak to myslíme? Jde-li o výročí samotné značky, pak ho ocení víceméně jen ti, kteří konkrétní značku obdivují nebo k ní mají jiný vztah. Oproti tomu výročí spojená s různými osobnostmi nebo světovými událostmi mohou zaujmout nepoměrně širší paletu potenciálních zájemců. Jde tedy o první věc, kterou je nutné při výběru vašeho investičního alkoholu brát v potaz.

 

TIP
Nejvíce žádané a jedním dechem také ceněné jsou pak samozřejmě edice velmi známých světových značek. Jejich vydání je navíc avizováno velmi dlouho dopředu, takže máte čas se připravit, případně si některý z kusů i zarezervovat. Limitované edice je totiž vždy vydávány v přesném počtu kusů. Nebude jich ani víc ani míň, to nám věřte.

Velké množství kapitálu potřebovat nebudete

A jak se pohybují ceny? Zatímco zájemci o investování do nemovitostí, obligací nebo třeba akcií si k ruce musí připravit opravdu nemalou sumu, investiční alkohol (byť v limitovaných edicích) je k jejich peněženkách mnohem vstřícnější. Už za několik tisíc (v případě jednotlivých lahví menšího objemu i méně) si tak lze opatřit kousky, u nichž se už vyplatí popřemýšlet o tom, zda si jejich jedinečnou chuť dopřát ihned nebo zda je uložit do poličky a nechat pár let zhodnotit.

Limitované edice alkoholu

Za jak dlouho se vám investice vrátí?

Další faktor, s nímž je dobré rozhodně počítat. Všeobecně platí, že pokud chcete na lahvích opravdu vydělat, měli byste je mít doma alespoň pět let – samozřejmě čím více, tím lépe. Dovolíte tak alkoholu, aby skutečně získal na vyšší hodnotě. Výjimky se samozřejmě mohou najít i dříve. Pokud se vám například povede pořídit edici, po níž bude vzápětí obrovská sháňka, pak určitě neváhejte a zbavte se jí. Nikdy totiž nevíte, zda poptávka za pár měsíců opět neklesne. Anebo jděte do rizika a počkejte, zda nepoporoste ještě více. Univerzální návod neexistuje, vždycky je dobré řídit se vlastním instinktem, případně se pořádně rozhlížet po vývoji trhu.

TIP
Vždy kupujte alkohol, kterému delší pobyt ve vašem sklípku nevadí. Může jít o whisky, rum, ale třeba i víno. Záleží na tom, jaký druh je vám nejsympatičtější. Nelze univerzálně doporučit ten nejvýdělečnější investiční alkohol v limitovaný edicích. V současnosti totiž žádný takový neexistuje.

Podle čeho se při výběru investičního alkoholu řídit

Drobností, na které je nutné si dát pozor, je celá řada. Samozřejmě – čeho bývá málo, to bývá nejvíce ceněné. Ovšem leckdy mohou o výši výsledné hodnoty rozhodnout i nepodstatné detaily. Tedy zdánlivě nepodstatné. A co sem tedy patří?

Vsaďte na známé značky – alespoň pro začátek

Pokud se zatím snažíte ve složitých vodách alkoholového investování zorientovat, nepouštějte se do žádných přehnaných experimentů. Vína a destiláty totiž podléhají škodícímu zubu času jen opravdu pomalu, takže není problém vybrat si známou značku jako synonymu kvality a nikdy nekončící poptávky. Chtějte takové, s nimiž se pojí známka luxusu a jisté výjimečnosti. Může jít o legendy mezi zahraničními nápoji (například skotská whisky Ardberg), nebo naopak o sázky na známé české koně. Jak jsme už psali výše, doporučuje se soustředit na druh alkoholu, který už nějaký způsobem znáte a ke kterému máte vztah. Snadněji si tak pojistíte, že nešlápnete vedle.

 

Appleton Estate 30y 0,75l 45% L.E. – investiční lahev, investiční alkohol

Appleton Estate 30y 0,75l 45% L.E. Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Appleton Estate 30y 0,75l 45% L.E. Appleton Estate 30y 0,75l 45% L.E. Investice do značky Appleton Estate se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou edice alkoholu značky Appleton Estate. Čemuž…

Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45% – investiční lahev, investiční alkohol

Investujte do značky alkoholu Appleton Estate. Na našem trhu je tato lahev pouze v limitované edici. Něco málo informací o lahvi Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45% : Appleton Estate Joy 25y 0,75l 45%  Pozor jedná se o velmi  limitované edice alkoholu značky Appleton Estate Čemuž odpovída cena 10999 Kč této investiční lahve od světoznáme…

Ardbeg 22y 0,7l 46,4% GB – investiční lahev, investiční alkohol

Ardbeg 22y 0,7l 46,4% GB Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Ardbeg 22y 0,7l 46,4% GB Whisky, která málem nebyla. Ardbeg 22y přežila zlé časy, aby se po 22 let zrání vrátila jako poděkování příznivcům palírny. Láhev z limitované edice teď může být i vaše. Investice…

Ardbeg 23y 0,7l 46,3% GB – investiční lahev, investiční alkohol

Ardbeg 23y 0,7l 46,3% GB Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Ardbeg 23y 0,7l 46,3% GB Víte, jak chutná nejopravdovější whisky? Jako Ardbeg 23y 0,7l 46,3%, která stála u zrodu znovuzrození palírny Ardbeg. Ochutnejte tenhle poklad. Investice do značky Ardbeg se vyplatí. 👉 Další informace zde…

Armagnac Delord 60y 0,7l 40% – investiční lahev, investiční alkohol

Armagnac Delord 60y 0,7l 40% Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Armagnac Delord 60y 0,7l 40% Armagnac Delord 60y 0,7l 40% Investice do značky Delord se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou edice alkoholu značky Delord. Čemuž odpovídá cena 22444 Kč této…

 

Pozor na to, v jakém stavu si investiční lahve kupujete

Pořizujete-li alkohol v kamenném obchodě, pak tyto detaily ohlídáte snadno. A co máme na mysli? 100% neporušenost. Ve hře je zejména etiketa a nezbytné kolky (díky nim se také ujistíte, že máte v ruce originál a nikoli povedený padělek). I malé zatržení v rohu se může počítat. Vyhněte se také obchodům, které mají ve zvyku lepit na etiketu cenovky. I když vám budou tvrdit, že lepidlo později snadno sundáte, vůbec to nemusí být pravda. A etikety jsou navíc obvykle papírové, takže k jejich poškození je jenom malý krůček.

A jak je to při nákupu v e-shopu? Nakupujte nejlépe v prověřených velkých obchodech s dobrými referencemi. Ti už mají balení podobných lahví v malíčku a zajistí je během přepravy jak proti rozbití, tak i proti obyčejnému poškození.

 

TIP
Neuškodí napsat do poznámky k objednávce, že alkohol plánujete jako investici a že by si tedy měl prodejce dát při výběru lahve pro vás opravdu pozor. Jde o pár řádků textu, které neuškodí a vám by mohly výrazně pomoci. Je to rozhodně jednodušší, než později poškozenou lahev reklamovat. A nemusíte se bát, že se prodejce nějak urazí. Na podobné požadavky je zvyklý.

Limitované edice alkoholu

Dobře se podívejte na to, z jakého roku investiční alkohol pochází

Všeobecně platí, že čím starší produkt si pořídíte, tím rychleji se zhodnotí. Ovšem nevyhnete se samozřejmě trochu vyšší ceně, takže na to buďte při otevírání své peněženky připraveni.

Není limitovaná edice jako limitovaná edice

Velký rozdíl je také v tom, jaký alkohol k vám domů dorazí. Existují totiž dvě varianty limitovaných edic.

  • Běžný druh alkoholu, který je k dostání i ve standardní nabídce, který byl pro potřeby edice „pouze“ přelit do originálních lahví.
  • Speciální edice alkoholu např. s odlišným způsobem nebo délkou dozrávání, jež je jako bonus nalita do originálních lahví.
Druhá varianta má samozřejmě co do gurmánského i sběratelského hlediska mnohem vyšší hodnotu. Takže pokud se budete rozhodovat mezi nákupem pouhé originální lahve a originální lahve s originálním obsahem, volte vždy to druhé. Z investičního hlediska se vám to jednoznačně vyplatí. Ve hře je totiž nejenom jedinečný obal, ale také neopakovatelný chuťový zážitek.

 

Dbejte na to, aby u vás vždy hrála prim kvalita

Jinými slovy – vždy je lepší koupit jednu dražší lahev než více levnějších. A to i v případě, že s nákupem investičního alkoholu teprve začínáte. Pokud kvalita převažuje nad kvantitou, máte jistotu rychlejšího a lepšího zhodnocení. Je dokonce možné koupit více lahví ze stejné edice, pokud budete mít dojem, že by se vám právě tohle mohlo vyplatit. Některé investice bývají v tomto ohledu absolutní jedničkou.

Chateau Montifaud 150th Anniversary 0,5l 44% Dřevěný box – investiční lahev, investiční alkohol

Chateau Montifaud 150th Anniversary 0,5l 44% Dřevěný box Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Chateau Montifaud 150th Anniversary 0,5l 44% Dřevěný box Chateau Montifaud 150th Anniversary 0,5l 44% Dřevěný box Investice do značky Chateau Montifaud se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou…

Rémy Martin Louis XIII. Mini Prestige 0,05l 40% – investiční lahev, investiční alkohol

Rémy Martin Louis XIII. Mini Prestige 0,05l 40% Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Rémy Martin Louis XIII. Mini Prestige 0,05l 40% Rémy Martin Louis XIII. Mini Prestige 0,05l 40% Investice do značky Rémy Martin se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou…

Courvoisier L'essence 0,7l 42% – investiční lahev, investiční alkohol

Courvoisier L'essence 0,7l 42% Množství lahví této investiční značky alkoholu je našem trhu omezeno. Něco málo informací o lahvi Courvoisier L'essence 0,7l 42% Courvoisier L'essence 0,7l 42% Investice do značky Courvoisier se vyplatí. 👉 Další informace zde Pozor jedná se o limitovanou edice alkoholu značky Courvoisier. Čemuž odpovídá cena 52222 Kč této investiční lahve od…

TIP
Máte-li více stejných lahví, nikdy je nevystavujte na prodejních místech zároveň. Snažte se uchovat dojem exkluzivity, protože čím více lahví je v oběhu, tím menší cenu za ně získáte. Další láhev vystavte teprve ve chvíli, kdy se ta vaše původní prodá. A to ještě nejlépe s nějakým odstupem. Z hlediska získané hodnoty se to jednoznačně vyplatí.

Limitované edice alkoholu

Potřebujete poradit? Inspirujte se dvěma šikovnými tipy

Nyní konečně přichází čas na praktickou ukázku limitovaných edic investičního alkoholu. Máme pro vás hned dva tipy:

  • Ron Zacapa Reserva Limitada 2014 0,7l 45%
  • Diplomatico Single Vintage 12y 2004 0,7l 43% GB L.E.
Oba splňují všechny výše zmíněné body. Pojďme se tedy na ně podívat podrobněji.

Ron Zacapa Reserva Limitada 2014 0,7l 45%

Milujete jedinečné guatemalské rumy? Pak vám rozhodně značka Zacapa nemůže být neznámou. Konkrétně Ron Zacapa Reserva Limitada 2014 0,7l 45% se pyšní těmito parametry:

Použitý působ destilace: Column still

Obsah alkoholu %: 45

Styl zrání: Tropické

Typ: Melasa, Španělský

Barva: Tmavě mahagonová

Styl: Dark, Blend

Doba zrání: 6 – 24 let

Rok výroby: 2014

Zrání / typ sudu: Bourbon, Pedro Ximenez Sherry Finish

Chuť: Mandle, Meruňka, Čokoláda, Vanilka

Aroma: Čokoláda, Meruňka, Vanilka, Bylinky

Jak vidíte, jde o typ rumu, který spatřil světlo světa již před více lety. Rok 2014 je zárukou už poměrně slušného stáří a tedy i rychlé návratnosti investice. Navíc jde o směs rumů s různou délkou stáří, z nich ty nejstarší atakují 24 let, během nichž zrály sudech typu Bourbon, Pedro Ximenez Sherry Finish, což jim zajišťuje jedinečné aroma.

Jde o blend, což znamená, že ve hře jsou rumy míchané. A to navíc nejenom tak. O vše se postarala zkušená Master Blenderka Lorena Vasquez. Jde tedy o záruku skutečně kompatibilně vybraných druhů rumů, jež se spolu budou snoubit jak co do chuti, tak i co do vůně. Perfektní gurmánský požitek je tedy zaručen.

 

TIP
Tato limitovaná edice alkoholu je inspirována tradičními rituály guatemalských Mayů. Právě proto najdete v jejím aroma bylinky. Mayové je totiž při vaření i pro náboženské obřady velmi hojně používali. A dali si záležet na tom, aby šlo o druhy maximálně aromatické a výsledný nápoj či produkt tak potěšil opravdu všechny smysly.

Ještě něco navíc

Při zrání byla použita tradiční a velmi oblíbená metoda solera. Navíc byly všechny sudy uloženy v bylinkové zahrádce, nacházející se opravdu vysoko v horách. Nadmořská výška 2 300 metrů se postará o značnou část jedinečných vlastností edice Ron Zacapa Reserva Limitada 2014 0,7l 45% a za zbytek jsou zodpovědné právě bylinky. Vždyť přímo v místě, kde byly sudy uloženy, roste víc než dvacet druhů. Najdete mezi nimi například štiplavě aromatický estragon, omamně vonící anýz i výjimečně vábivý koriandr. A jak bylinky zrají a vystavují své lístky slunci, proniká jejich vůně právě až do sudů.

Celkově vzato jde o pomalu zrající a opravdu řemeslný rum, čerpající jak z odkazu dávných Mayů, tak i současné Guatemaly. Spojuje tedy v sobě to nejlepší, co je vůbec možné odměnou i za nákup tohoto produktu vám bude elegantní a přitom plná chuť, vyznačující se výjimečnou jemností, a to i přes to, že se obsah alkoholu pohybuje na hodnotě 45 %. Jde o rum s příběhem, což se pro zhodnocení investice také počítá.

Diplomatico Single Vintage 12y 2004 0,7l 43% GB L.E.

U druhého tipu zabrousíme pro změnu do Venezuely. Diplomatico Single Vintage 12y 2004 0,7l 43% GB L.E. má sice jen 43 % alkoholu, ovšem pyšní se už rokem výroby 2004. A co dalšího byste o něm měli vědět?

Způsob destilace: Pot Still, Column Still

Styl zrání: Tropické

Typ: Melasa, Španělský

Styl: Single Cask, Golden

Barva: Jantarová

Druh: Single Vintage

Doba zrání: 12 let

Rok výroby: 2004

Zrání / typ sudu: Bourbon, Sherry Cask, Single Malt whisky

Aroma: Vanilka, Koření, Dřevo, Sušené ovoce

Chuť: Vanilka, Dřevo, Koření, Sušené ovoce

Cukrová třtina v něm hraje zásadní roli. Rumy zrály v sudech po Bourbonu a také po sudech po sladové whisky, pak si ovšem ještě rok pobyly v unikátních sudech po Oloroso sherry. Domů si tedy pořídíte perfektně suchý a dřevitý rum a kořeněným aroma, doprovázeným sušeným ovocem.

Kde a jak nejvýhodněji nakupovat investiční alkohol

Nejlepším tipem je nákup ve specializovaných obchodech, kde máte jistotu nákupu originálního zboží. Ovšem jakmile získáte v tomto oboru trochu zkušeností, můžete se poohlédnout i po nejrůznějších burzách nebo internetových bazarech, kde bývají někdy k mání levné kousky.

Podobné příspěvky