Co koupit fanouškovi esportu

Co koupit fanouškovi esportu

V posledním roce stoupla popularita esportu neuvěřitelným způsobem. A není se čemu divit. Můžeme si užít adrenalinových zážitků i ve chvíli, kdy je většina aktivit mimo domov značně omezena. Ale co koupit fanouškovi esportu?

Co je esport? Obvykle se dočkáme tvrzení, že esport je vlastně elektronický sport. Ale není to tak úplně pravda. Ano, můžete si užít virtuální lyžování, běh, jízdu na kole nebo třeba horolezení… Ovšem do stejné kategorie lze zařadit i hry typu League of Legends, Counter-Strike, Quake, Warcraft II: Tides of Darkness, StarCraft apod. Omezovat se tedy jen na NHL, FIFA či NBA by byla opravdu škoda.

Co všechno k esportu potřebujete? Seznam je poměrně krátký

Dejme tomu, že si chcete vyrazit na běžky… Obvykle musí našněrovat právě ty běžky, přidat nějaké zimní oblečení, chrániče, pití a svačinu na cestu… Ovšem pokud se rozhodnete vyrazit „do terénu“ právě s esportem, pak na většinu výše zmíněného můžete v klidu zapomenout. Stačí vám jen počítač (nebo třeba herní konzole) a přístup k síti. Nic jiného opravdu není třeba.

 

TIP
Jde rozhodně o nejdostupnější sport vůbec. A pokud vsadíte i na jeho rozšířenou verzi, tzn. na nejrůznější ovladače, které k plné funkčnosti potřebují váš fyzický pohyb, zlepšíte si nejenom psychickou, ale také fyzickou kondici.

Získané dovednosti lze převést na zkušenosti i na peníze

Čím déle se esporty hrají, tím lepších výsledků v hodnocení dosahujete. To je samozřejmé. Ovšem nemusí jít jen o stále vyšší a vyšší level ve hře, své nadšení a snažení můžete přetavit i v mnohem hodnotnější odměny. Na celé řadě her se totiž dá vydělat jednoduše tím, že se účastníte nejrůznějších soutěží a turnajů.

Co koupit fanouškovi esportu

Nejvýdělečnější hry po esport v roce 2021

A o jaké tituly jde? Výčet titulů vás asi příliš nepřekvapí. My je však jako bonus seřadili podle skutečné výdělečnosti. Na prvním místě tedy najdete tu, na níž lze při opravdu dobré strategii a umu vydělat nejvíce.

  • Dota2: 229 321 216,55 USD
  • Counter-Strike: Global Offensive 107 286 075,60 USD
  • Fortnite: 99 362 917,41 USD
  • League of Legends: 81 669 988,72 USD
  • StarCraft II: $ 34,388,574.78
Ano, to jsou skutečné částky, které si vydělali reální hráči. Jde o souhrn za rok 2020. Pro úplnost přidáme ještě tabulku, která vám ukáže, kolik profesionálních akcí se za rok pořádá a kolik profesionálních hráčů tento esport hraje.

Hra Počet událostí esports Počet profesionálních sportovců
Dota2 1471 3894
Counter-Strike: Global Offensive 5418 13342
Fortnite 673 4456
League of Legends 2482 7161
StarCraft II 6061 2087

 

Čím obdarovat fanouška esportu? Zvažte herní nábytek

V první řadě se podívejte, zda má novopečený milovník virtuálního sportování kde hrát.
Když jsme si teď ujasnili, co to vlastně ten esport je, dost možná jste zjistili, že někoho takového máte ve svém okolí i vy. Takže pokud právě hledáte zajímavý tip na dárek, můžete se inspirovat právě tímto nevšedním odvětvím. A co vlastně takový hráč pro ještě lepší výkony v esportu potřebuje? No přece herní nábytek.

V první řadě se podívejte, zda má novopečený milovník virtuálního sportování kde hrát. Ve chvíli, kdy si musí svého koníčka rozkládat například na rodinném jídelním stole, nebude určitě se získaným komfortem právě spokojen. Nebojte se mu tedy pořídit třeba stůl nebo židli, určenou pro hráče (pokud nepatři k vyznavačům virtuálních ovladačů).

Jak na výběr herního stolu

Rozhodně nejde o žádnou maličkost, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. Tento kus nábytku je opravdovým základem herního kutlochu nebo také doupěte, chcete-li. Na každém milimetru záleží. Deska stolu se musí přizpůsobit jakémukoliv hráči – bez ohledu na to, jak je vysoký nebo jak dlouhé má ruce. Nastavitelné nožky by tedy měly být standardem. Právě díky nim bude nabízená herní plocha dostatečně vysoká a také pevná, což ve výsledku může rozhodnout o vynikajícím výkonu fanouška esportu.

Samozřejmě musí poskytovat také dostatek prostoru na monitor (i ten opravdu velký), myš, klávesnici, reproduktory atd. Lepší modely se pak pyšní i šikovnými opěrkami na ruce nebo přímo žlábkem, do nich vaše paže zapadnou jako do pokojíčku. A samozřejmě je možné zvolit také modely s podsvícením, tvořící další přídavný zdroj světla, které uleví očím hráče, namáhaným neustálým pozorováním monitoru (koneckonců z téhož důvodu se doporučuje i umístnění menší lampičky nebo LED světla za televizní obrazovku).

A jak herní stoly vybírat? Zamyslete se nad tím, kolik věcí váš fanoušek esportu potřebuje a podle toho zvolte velikost horní desky. A pamatujte si, že je vždycky lepší mít nějakou tu rezervu. A totéž platí i o nosnosti. Skvělou volbou jsou moderní tvrzené ABS plasty, které si poradí i s těmi největšími herními „děly“ – od monitorů až po repro soustavu.

 

TIP
A chybět by neměl ani šikovný systém pro správu kabelů.

Nezbytným doplňkem stolu je hráčská židle

Taková židle má vytvarovaný podsedák a speciálně uzpůsobenou bederní část, díky níž jejího uživatele nebudou bolest záda. Nutná je samozřejmě možnost přizpůsobení – výška i sklon sedáku musí být plně nastavitelná.

Také se může pyšnit vysokým opěradlem (ideálně takovým, které poskytne podporu i krku) a nastavitelnými područkami, jež zabrání bolestem zápěstí během hraní. I tady je důležité dbát na anatomické tvarování. Všeobecně by měla být nastavitelnost hlavním kritériem, podle kterého židli vybíráte. Jen maximálně přizpůsobitelný produkt totiž dokáže hráči udělat opravdovou radost. A důležitá je také nosnost. 120 – 150 kilogramů by mělo být v dnešní době standardem. Židle pak vydrží i okamžiky, v nichž hráč nadšeně nadskočí po výborném výsledku apod.

Zaměřeno na pohodlí

Esporty vyžadují vysokou míru koordinace (zejména ty týmové) a také energie. Musíme se tedy během nich cítit komfortně. Vždy tedy přijde vhod kvalitní klávesnice, dobrá podložka pod myš a samozřejmě také sluchátka s dobrým zvukem, která ani po delší době netlačí na uších ani na hlavě.

A nesmíme zapomenout ani na efektivní a rychlý počítač. Nikdo totiž nechce trávit svůj čas nad zasekávající se hrou – nebo ano?

 

TIP
Zařízení pro hráče obvykle poznáte snadno. Většině kolekcí, určených pro lepší amatérské hraní i to profi, totiž vévodí fialová nebo červená barva. Jde o sázku na jistotu. Obě barvy představují progresivitu. A týkají se prakticky veškerého hardware – i toho, který nebývá příliš vidět (třeba procesorů, výkonných větráků apod.).

Co koupit fanouškovi esportu

Esport zacíleno na monitor

Pokud se podíváme na situaci okolo sebe pořádně, pak zjistíme, že se během posledních let výrazně změnila. Na jedné straně stojí oblíbené širokoúhlé monitory s poměrem stran ne 16: 9, ale 21: 9, a dokonce i 32: 9. Výrobci s nás samozřejmě vždy snaží přesvědčit, že větší je lepší.

To je však jen jedna strana mince. Nesmíme zapomínat na to, že hráči samotní také prošli proměnou. Za nedostatečné mají totiž nejenom standardních 30 snímků určených pro plynulé hraní (leckdy jim ani 60 snímků už nestačí), ale chtějí se o všem také přesvědčit. Jinými slovy, tuto plynulost touží vidět přímo na vlastní oči. A tady se dostáváme k dalšímu problému.

 

Monitor určený pro kvalitní hraní by proto měl mít obnovovací frekvenci vždy vyšší než standardně uváděných 60 Hz.

A po čem se tedy dívat? Chtějte modely 120 a 144 H, jež se naštěstí na našem trhu objevují stále více a za nižší ceny. Vybírat tedy monitor pro hráče esportu jen podle jednoho kritéria by byla fatální chyba. To nám věřte.

 

TIP
Sečteno a podrženo – v úvahu je nutné brát jak poměr stran, tak i snímkování a obnovovací frekvenci. Jedině tak máte jistotu, že monitor na esport vyberete správně.

K ruce si vezměte i výsledky průzkumů

Například jeden zajímavý zveřejnila v loňském roce společnost NVIDIA, kterou můžete znát jako výrobce špičkových PC komponentů. A co její průzkum ukázal? V pozorované hře Battle Royale se projevil trojnásobný nárůst počtu zobrazených snímků skutečně velkolepě. Téměř jednoznačně se totiž promítne téměř do dvojnásobku výsledků ve hře. Jinými slovy – perfektní výsledky ve hře nejsou závislém jen na samotném hráči, dobře zvolené vybavení mu se vším může výrazně pomoci.

Je to vlastně jednoduché. Čím více snímků hráč vidí, tím rychlejší je jeho reakční doba. Vidí totiž změny na obrazovce „v reálném čase“ a může na ně patřičně reagovat. Možná si řeknete, že to nic není – mnohdy jde totiž o pouhé zlomky sekundy. Ovšem ve světě esportu se i tato zdánlivá maličkost jednoznačně počítá. Koneckonců – ze stejného důvodu se reakční i dojezdové časy ve Formuli 1 měří hned na tři desetinná místa. Tolik k těm zlomkům sekundy…

Esport zaměřeno na grafickou kartu

Ale ani ten nejlepší monitor milovníkům esportu nepomůže, pokud do něj nedokáže hardware dodat ty správné snímky.
Ale ani ten nejlepší monitor milovníkům esportu nepomůže, pokud do něj nedokáže hardware dodat ty správné snímky. Konkrétně teď máme na mysli grafické karty. Ty jsou totiž jako výbava stěžejní. Důležité je hledat dobrý poměr kvality a výkonu. Všeobecně totiž platí, že modely s nejvyšším výkonem jsou určeny skutečně pro profesionální hráče esportu (nebo pro těžaře kryptoměn, ale to už je jiná kapitola) a ne pro běžné hráče. Sahat tedy z dobré vůle po nejdražším možném řešení není dobrý nápad. Výsledek totiž nikdy nebude odpovídat vynaloženým financím, to je zkrátka fakt.

Zaměřte se také na to, jaké hry váš milovník esportu hraje. Některé grafické karty mají totiž speciální funkce, určené pro hraní remasterovaných her, jež se v poslední době těší stále větší oblibě. I staré tituly se totiž vyplatí vidět v novém designu, dokáží na vás totiž udělat opravdu dojem

Notebooky jako nerentabilní pomůcka pro hraní? To už naštěstí dávno neplatí

Když se ještě nedávno řeklo esporty, vybavili si všichni klasické počítače s nádherně zdobenými keysy a podmanivě svítí klávesnicí. Ovšem dnes už u řady nejenom profesionálních hráčů převládají notebooky. Vlastně se není čemu divit. Potřeba miniaturizace totiž zrodila mnohem efektivnější komponenty, které však zároveň nejsou tak náročné na elektrickou energii.

 

A chceme-li argumentovat tím, že klasický stolní PC lze po čase upgradovat, pak také neobstojíme. Moderní notebooky jsou totiž navrženy tak, že nám poskytnou dlouhodobě perfektní herní zážitek i bez nutného upgradu. Kvalitně vybrané kousky také poskytují odpovídající výkon pro všechny aktuálně oblíbené a často hrané esportové hry.

Ano, je docela dobře možné, že nám nedovolí zahrát si zamilované pecky s vysoce kvalitní grafikou, ale to nijak nevadí. Žádným způsobem nebudou díky této vlastnosti bránit samotné konkurenci. Takže i notebook se může stát vítaným a dozajista hojně využívaným vybavením pro hráče esportu.

Co koupit fanouškovi esportu

Hodit se může i mobilní telefon

Řadu titulů si dnes lze zahrát kdykoli a kdekoli. Například populární Minecraft (který lze do esportu také zařadit) má i svou mobilní verzi, a to vcelku dobře ovladatelnou a hráčsky přívětivou. A totéž lze říci i o dalších nejenom esportových herních titulech Takže pokud chcete umožnit svému hráči trochu té mobility, vsaďte právě na kvalitní mobil.

A protože dnes nejsou výjimkou ani pokusy o krádeže účtů, myslete na správné zabezpečení. Líbilo by se vám, kdybyste se na svůj telefon jen podívali, a on se automaticky odemkl? Tak přesně tohle je dnes možné díky inovativnímu softwaru Face ID. Garantuje bezchybný provoz bez ohledu na denní dobu, změnu účesu nebo třeba vousy. Systém je velmi bezpečný s velmi nízkým rizikem odemknutí telefonu neznámému uživateli. V reálném testování je rovněž celý postup velmi rychlý, takže není nutné žádným způsobem ztrácet čas.

Esport reproduktory, osvětlení a další nezbytní pomocníci

A jak ještě herní zážitek vylepšit? Možností je celá řada. Velmi žádaný je třeba bezdrátový mikrofon. Ale není mikrofon jako mikrofon. Pokud si pořídíte tohoto malého pomocníka s těmi správnými parametry, získáte benefity v podobě diverzity a jednoduchého ladění v UHF pásmu. Právě diverzita zaručuje velký dosah mikrofonu a lepší spolehlivější zvuk. Takové produkty využijí zejména týmoví hráči, kteří často komunikují se svým okolím.

A jak si vybrat? Chtějte takový model, který zajišťuje kvalitní přenos díky využití diverzitního (dvoutunerového) přijímače, kompanderu a modulaci FM (F3E). Samotná elektronika přijímače by pak měla být oceňována pro svou dokonalou symetričnost a využití tzv. šumové brány.

 

TIP
Samostatnou kapitolou je pak osvětlení. Chtějte vždy to nepřímé, složené z více zdrojů. Jen jedna malá lampička nestačí, mnohem lepší je například ledkový pás, kterým lze podlepit například poličku nebo zeď za monitorem. Ty nejlepší mají zabudován i ovladač barev, není tedy problém vykouzlit při hraní vždy tu správnou atmosféru.

Další tipy na dárek pro Esport

Stále ještě nevíte, co pořídit? V technice se nevyznáte? Pak se podívejte na hry, které budoucí obdarovaný hraje nejčastěji, a nakupte s jejich motivem například trička, hrnky, flash disky nebo jiné geekovské vybavení. Ale pozor – vždy dbejte na oficiální licenci. Na padělky bývají totiž hráči esportů obzvláště citliví, tak s tím počítejte.