Stolní fotbal
Obsah článku
Stolní fotbal
Zamilovali jste se do téhle hry svého dětství a rádi byste ji pořídili i svým dětem? Hledáte vhodný kousek do klubovny pro kamarády? Nebo vás jednoduše zajímá, co je dnes na trhu dostupné a svého favorita zatím ještě vybíráte? Ukážeme vám stolní fotbal ve všech variantách – od miniaturních sad určených na cesty až po velké profi stoly pro více hráčů.
Ne, není příliš starý. Byla patentován teprve v roce 1901 a kde jinde než v USA. Odtud se však rychle šířia, až pevně zakotvil v Evropě – ponejprv v Německu a Belgii, později i v jiných státech. Dnes se můžete stát například členy Evropské unie stolního fotbalu (ETSU) nebo České foosballové organizace, založené v roce 1998 (pro srovnání ETSU byla vznikla v roce 1976).
Jak vypadá stolní fotbal? Provedení je různé
Obvykle je o hru pro čtyři hráče – dva útočníky a dva obránce, kteří ovládají osm průchodných nebo teleskopických tyčích, na nichž jsou upevněny postavičky malých fotbalistů. Obránce mívá na starosti brankáře a první řadu obránců (tzv. dvojku) zbylé tyče ovládá jeho spoluhráč.
A cíl hry? Samozřejmě gól. A čím víc, tím líp (tedy pokud nejsou vlastní). Ne nadarmo mají profi stolní fotbaly na sobě umístěno i počítadlo.
Jaká jsou pravidla stolního fotbalu?
Hráči mají k dispozici obvykle devět míčků, ovšem počet míčků může být i neomezený – tehdy se hraje na deset vítězených míčků s minimálně dvougólovým rozdílem.
- Pokud hra s deseti míčky skončí 5:5, jedná se o tzv. plichtu a tedy nerozhodně.
- Skončí-li hra 10:0, pak musí jít pokoření hráči „pod stůl.“Jinými slovy, musí herní stůl podlézt.
Pořídit si ho domů může opravdu každý. Standardní rozměry stolu se totiž vejdou do obdélníku 120×70. A i když k tomu započítáme nutný manipulační prostor, vejde se stolní fotbal bez problémů do každého většího obýváku – nebo dětského pokoje. Právě tam totiž tyto hračky stále častěji míří. Samozřejmě jsou k vidění i mnohem větší kousky, s těmi se však setkáte spíše v barech, hospodách, dětských koutcích nebo profi foosballových klubech.
Dětský stolní fotbal pro nejmenší děti
Nejdříve se podívejme na fotbálky, které bývají k vidění nejčastěji. Jde víceméně o stolky, určené pro občasné hraní, přizpůsobené svou výškou a rozměry dětem do 10 let. Jsou celkově nižší a s menším průměrem tyčí okolo 13 mm (tyče pro dospělé mají okolo 16 mm). Důležitá je především skladnost a odolnost. Plastové stolní fotbálky spíše nedoporučujeme, velmi rychle se zničí.
Mnohem lepší službu vám udělají ty dřevěné, například od značky Glasgow Wood, která u nás patří k absolutní špičce. Rodinám s malými dětmi, u nichž hrozí poranění klasickými fotbalovými tyčemi, zase vychází vstříc výrobce Garlando, který nabízí u vybraných modelů tyče teleskopické. Nikdy se tedy nemohou na druhé straně nečekaně vysunout a malého hráče zranit. Tento dětský stolní fotbal si tak mohou užít už děti od dvou let věku, mají-li k tomu chuť. V takovou chvíli lze říct, že jde skutečně o zábavu pro celou rodinu.
Jak vypadá dětský stolní fotbal pro 12+?
Nepopiratelnou výhodou starších hráčů je to, že se dokáží ke svěřené hře chovat slušně. To znamená, že pokud si nemůžete dovolit větší investici, můžete se spokojit i s levnými modely z MDF desky. Jsou lehké, snadno přenosné, skladné a nabízejí opravdový herní zážitek. Ovšem zapomeňte na „lámání“ fotbálku v případě uvízlého míčku apod. Lehké naklonění s opatrným uložením na podlahu by mělo stačit.
Jestliže si s tou kvalitou vystačíte, pak vám můžeme směle doporučit značku Leeds, nabízející mnoho barevných variant této oblíbené hry. Můžete tak vsadit na klasický dětský stolní fotbal, zářící všemi barvami nebo sáhnout po kousku, za který by se nemusel stydět ani před leckterými profi hospodskými fotbálky. Stačí trocha péče a opatrného zacházení a takový model vám vydrží opravdu dlouho.
A co dělat v případě, že pokukujete po trochu lepších kouscích? Po stolcích opatřených mantinely (místo vyvýšených rohů), vyrobených z pevného dřeva? Pa je tu již známé Garlando (opět s možnosti teleskopických tyčí, minimalizujících riziko poranění) nebo značka TUNIRO BASIC. Stačí si vybrat model, který vám na první pohled padne do oka a užívat si všech jeho benefitů.
Fotbal profi stolní aneb pestrá paleta možností
Pořádáte pravidelně večírky pro spoustu přátel nebo se poohlížíte po vhodném modelu do své firmy či podniku? Pak je přesně pro vás určena kategorie profi stolních fotbalů. Už dopředu počítejte s tím, že půjde o prvek velmi využívaný – ať už ho umístíte kamkoliv, firmy, zabývající se jejich opravami a servisem by mohly vyprávět.
Tak především hledejte značky s náhradními díly. Určitě nechcete vyhodit desítky tisíc za něco, k čemu nepůjde koupit náhradní úchyt ani panáček. Dále chtějte:
- kovové nohy
- dřevěný nebo alespoň dřevotřískový korpus
- masivní konstrukci
- průchozí tyče (teleskopické se mnohem snáze zohýbají)
Hraní za peníze? Vlastně proč ne
Chtěli byste, aby se vám vložená investice alespoň trochu vrátila? Pak vám rádi představíme specializovanou skupinu stolních fotbalů, která umožní hráčům přístup k figurkám a míčku pouze za peníze. Zakrytá hrací plocha s podavačem míčků by měla být samozřejmostí (jinak se míčky rychle ztrácejí).
Dále se už jednotlivé modely liší spíše v detailech. Doporučujeme například spíše rozšířený mincovník, přijímající všechny mince (nikoli klasický omezovací na 5 nebo 10 Kč). Hodit se může také prostor pro odkládání nápojů apod. a plánujete-li fotbálek využívat venku, pak se pro jistotu poohlédněte po specializovaných kategoriích a to i tehdy, bude-li umístěný pod střechou. Vysoká vlhkost vzduchu na jaře a na podzim totiž klasické materiály velmi rychle znehodnotí.
Stolní fotbal neboli fotbálek
Na stolní fotbaly toho typu se specializuje mimo jiné značka FAS. Pátrejte po modelech Mundial (pro vnitřní použití) nebo Rainbow (použití venku včetně koupališť). Odměnou za vaše peníze vám bude odolný stolní fotbal, který hravě odolá i opileckým pokusům o demolici nebo vykradení.
Samozřejmě existují i další kategorie stolních fotbalů, ale jako základní rozdělení tento přehled bohatě stačí. Pokud si stále nejste jistí, můžete nakouknout ke specialistům. Ochotně poradí, pomohou vybrat ten nejlepší model a často přidají nádavkem i pár šikovných triků.