Nože Mikov

Nože Mikov

Nože Mikov

„Každý správný muž má po ruce nůž“. Tak zní jedno staré pořekadlo. A i když dnes již muži nejsou tak často v přírodě, jak tomu bylo dříve, existují chvíle, kdy se pořádný nůž hodí. A to nejen při pobytu v přírodě. Existují různé druhy nožů, takže je mohou bez problémů používat i ženy nebo starší (zodpovědné) děti. Nože jsou velmi důležitou součástí našeho života – například vaření si bez nože dokáže představit jen málokdo.

Značka nožů Mikov

Mikov je tradiční česká značka, která se specializuje na lovecké nože, vystřelovací nože, tzv. „rybičky“, zavírací nože, kapesní nože a speciální skupinu nožů, které označuje jako nože Mikov predátor. Ke každé jednotlivé skupině si povíme několik bližších informací níže. Značka Mikov působí na českém trhu již od roku 1794, takže za ni mohou hovořit jen její mnohaleté zkušenosti z oboru. Každý, kdo si koupil nůž této značky, ví, že je to skvělá investice. A skvělý dárek pro jakéhokoli muže.

Nože Mikov

Mikov: nejenom nože

Tato značka je známá také jako producent a exportér kancelářské techniky a také průmyslových spojovačů RON. Veškeré svoje výrobky exportuje nejen po Evropě, ale do celého světa. Nejvíce známá je tato značka ale právě v České republice a na Slovensku, kde je jedním z hlavních producentů průmyslových spojovačů. Značku RON jste již alespoň jednou museli držet v ruce – jen jste možná nevěděli, že se jedná o tradiční českou značku, která se opírá o tradiční řemeslo.

Ignaz Rösler: zakladatel značky

Historie společnosti začíná v roce 1794, kdy obchodník Ignaz Rösler otvírá svou první výrobnu v obci Mikulášovice (v oblasti České Švýcarsko). Tato výrobna se specializovala na výrobu nožů, pilníků, srpů a kos, ale také na výrobu hlaviček k dýmkám či váčkům na tabák. Na úspěchy této výrobny zareagovali i další obchodníci, kteří z oblasti vytvořili jakousi průmyslovou zónu. Jedním z nich byl i Johann Hille, který v roce 1863 založil v Lipově továrnu na výrobu slabých plechů (které dnes známe jako alobal) a výrobu válcovaného drátu.

Výroba navzdory válečnému období

Obě společnosti přežili i těžké období válek – i když ta Hillova se se svou výrobou přeorientovala na výrobu kovových sponek a jiných drobných kovových výrobků. Rösler se zaměřil zejména na výrobu nožů. Na konci druhé světové války se Röslerova společnost krátkodobě potýkala se sníženým počtem zaměstnanců – v rámci přesídlení německého obyvatelstva. Obě společnosti ale nesnáze spojené s válkou úspěšně přečkaly.

Koh-i-noor a Sandrik

Po druhé světové válce nastává období komunismu. V roce 1948 se komunisté dostali k moci a z továren na severu Čech vytvořily dva národní podniky: Koh-i-noor, která se zabývala výrobou kancelářského zboží (její součástí se stala i společnost v Lipové), a Sandrik, která se specializovala právě na nože. V roce 1955 došlo ke sloučení všech továren na jeden národní podnik, který dostal obchodní jméno Mikov.

Nože Mikov

Rok 1991: privatizace

Továrna na kancelářské potřeby v Lipové i společnost Mikov byly součástí jedné společnosti až do roku 1991, kdy proběhla privatizace. V tomto roce se společnost v Lipové osamostatnila. Avšak ne napořád. V roce 2003 zakoupila společnost v Lipové společnost Conmetron s.r.o. Díky velkému úspěchu kancelářských produktů značky RON pak mohla v roce 2017 zakoupit i společnost Mikov. Takto vzniklá společnost dostala jméno Mikov s.r.o. a jedná se o největšího českého výrobce kancelářské techniky i nožů.

Nůž Mikov

Nůž Mikov, ať už si vyberete kterýkoli typ, je zárukou kvality, která vás nezklame. Na srdci vás také může hřát, že se jedná o českou výrobu, která vychází z tradičního řemesla. Výběrem krásného nože můžete udělat radost nejen mužům, ale také ženám, které se rády pohybují v přírodě. Pokud chcete vybrat ten správný outdoorový nůž, pak byste se měli zaměřit na několik parametrů. Tak například: budete chtít jen jeden nůž, nebo si v budoucnu koupíte další? Už nějaký nůž máte? Potřebujete jej na speciální účely? Parametrů je spousta, ale nebojte se, pomůžeme vám zorientovat se v nabídce.

Typy nožů

Společnost Mikov se soustředí na výrobu těchto druhů outdoorových nožů:

  • lovecký nůž,
  • nůž rybička,
  • vystřelovací nůž,
  • nůž Predator, 
  • zavírací kapesní nůž.

Lovecký nůž Mikov

Lovecké nože se primárně používají na zpracování kůže středně velké a velké zvěře. Obvykle se vyznačují mírně zakřivenou nebo oříznutou čepelí a mnoho z nich má bod s háčky, což je dobré pro zbavování kůže a krájení. Lovecké nože mají často vroubkované okraje čepele. Lovecké nože můžete pořídit již od 215 Kč. Pokud ale víte, že lovecký nůž budete používat častěji nebo prostě toužíte po tom, mít to nejlepší, můžete si zakoupit i lovecký nůž za 9 860 Kč. Je jen na vás, o jaký nůž máte zájem. Lovecké nože mohou být zavírací nebo ne, mohou obsahovat více čepelí (nebo například otvírák), které skládáte do rukojeti, nebo jen jednu čepel. Mohou mít pilku na čepeli a jako bonus kožené pouzdro. Vybírejte pečlivě – v cenové relaci od 215 do 9 860 Kč si jistě vybere každý.

Nůž rybička Mikov

Kdo by neznal klasickou rybičku? Jedná se o nůž, jehož rukojeť vypadá jako rybička. Obvykle se čepel do této rukojeti dá složit. Tyto nože jsou naprosto typické a určitě již ho mnozí z vás drželi v ruce. I dnes si můžete tento legendární nůž pořídit, jeho základní cena je 85 Kč. Anebo můžete zainvestovat a pořídit si nůž rybičku s použitím damašku a pravého zlata – za který ale zaplatíte 211 000 Kč. Chcete-li o něco menší luxus, můžete si použít damaškový nůž rybičku se stříbrem, který stojí 13 400 Kč. Klasické nože rybičky můžete sehnat do sta korun, ale také za statisíce. Navíc v dnešní době můžete vybírat i rukojeť, která je nejen kovová. Může být i barevná – s designem květů, srdce, či jiným.

Nože Mikov

Vystřelovací nůž Mikov

Vystřelovací nůž Mikov je skvělý v případě, že potřebujete nůž, který chcete otevřít jednou rukou. To se například u zavíracích kapesních nožů nedá. Obvykle obsahují zajišťovací pojistku, aby se nůž neotevřel v případě, že to nepotřebujete. Tyto nože mají ergonomický tvar, aby skvěle padly do ruky a při otevření nedošlo k poranění. Obvykle je dobré se ptát po noži pro praváky či leváky – zde se totiž tvar střenky může trochu lišit.

Nůž Mikov Predator

Pod označením Predator můžete najít vystřelovací, vyhazovací a automatické nože. Jedná se o nože v různých cenových relacích – mohou to být standardní nože, které pořídíte v ceně okolo 1500 Kč a více. Pokud hledáte luxusnější nůž, pak vybírejte z řady exkluzivních nožů Predator. Tyto nože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jejich cena se pohybuje okolo 10 000 Kč.

Zavírací kapesní nůž Mikov

Tyto nože by měly být součástí výbavy každého muže, který se rozhodne strávit několik dní v přírodě. Nemusí jít o divokou přírodu, ale třeba jen o pobyt na chatě nebo pod stanem. V takovém případě oceníte praktičnost a multifunkční vybavení těchto nožů. Kromě samotné čepele na krájení může být součástí těchto nožů také pilka, otvírák na konzervy či lahve, případně další funkce. Aby se nůž otevřel jenom v případě, že to chcete, je vybaven bezpečnostní pojistkou. Vybírat můžete z mnoha různých designů a materiálů. Jejich cena se pohybuje od cca 80 Kč až do několika tisíců v závislosti na designu, materiálu a univerzálnosti.

Použité materiály u nožů Mikov

Nože Mikov jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které jsou navrženy tak, aby byly co nejodolnější. Jednotlivé materiály použité na čepele i střenky si probereme níže.

Materiály použité na čepele

  • BÖHLER N690 – 57-60 HRc: tento materiál najdete u nožů pod označením N690. Jedná se o nerezovou ocel, která má tvrdost 57-60 HRc. Tato ocel je odolná a dováží se ze Švýcarska. Obohacená je o kobalt, má excelentní řezné a brusné vlastnosti.
  • DIN 1.4116 -55 HRc: jedná se o martenzitickou korozivzdornou ocel s tvrdostí 55 HRc.
  • Nerezová ocel: navzdory svému názvu mohou i nerezové oceli občas podlehnout korozi. Nerezové oceli jsou ty, které mají příměs chromu 13 % a více (chrom je právě ten prvek, který odpovídá za korozi vzdornost). Ve srovnání s uhlíkovými ocelemi se ty nerezové snadněji otupí a také se hůře brousí. Navíc jsou dražší. Nože Mikov používají tyto typy nerezové oceli:
    • Nerezová ocel 420 – 52-55 HRc
    • Nerezová ocel 420 – 53-55 HRc
    • Nerezová ocel 420 – 55-58 HRc
    • Nerezová ocel 425 – 53-56 HRc
    • Nerezová ocel 440 A – 54-57 HRc
  • Damašková ocel – 57-60 HRc: čepel vyrobená z damaškové oceli je nejkvalitnější, kterou můžete získat. Damašková ocel je vyrobena z několika druhů kvalitní oceli – a z každého druhu oceli si čepel vezme jen to nejlepší. Není divu, že se jedná o poměrně drahý materiál.
  • RWL 34 – 58-61 HRc: jedná se o kvalitní nerezovou ocel s označením RWL 34 a tvrdostí 58-61 HRc. Tento materiál má vysokou torzní, ohybovou i rázovou odolnost a také jen tak nepodléhá opotřebení.
  • Uhlíková ocel 12 071 55-58 HRc: každá ocel obsahuje uhlík. Jak už název napovídá, uhlíkové ocele obsahují uhlíku více, díky čemuž mají čepele lepší řezné vlastnosti, lépe se opracovávají a brousí. Ocel může být kována diferencovaně, takže získáte pevné a trvalé ostří a současně zbytek čepele může být pružný. Jsou ale náchylnější ke korozi, takže vyžadují větší údržbu. Na druhou stranu se mnohem méně stává, že je výrobek vadný.

Materiály použité na střenky

Také střenky nožů mohou být vyrobeny z různých materiálů. Tento materiál může také určit exkluzivitu celkového produktu a značně zvýšit také jeho cenu. Nože Mikov mají střenky z těchto materiálů:

  • buvolí roh,
  • dřevo (může jít o různé druhy dřeva, například brazilský palisandr, buk, ořech, švestka či exotické dřevo; každý z těchto materiálů může mít různou odolnost a také zbarvení),
  • plast (používají se kvalitní a odolné plasty),
  • kůže a kožené kroužky,
  • kost,
  • mamutovina,
  • masivní stříbro,
  • masivní zlato,
  • micarta,
  • nerezová ocel.

Jak vybírat outdoorové nože?

Není nůž jako nůž. A pokud se pustíte do jeho výběru, můžete být zavaleni nekonečnými možnostmi. Vždyť jen výběr z materiálů může být poměrně náročný! Při výběru outdoorového nože je potřeba zodpovědět si několik otázek. Poté se vám podaří zúžit výběr a díky tomu se vám bude lépe vybírat. Tyto otázky, na které vám pomůžeme najít odpovědi, budou uvedeny níže.

Otázka č. 1: Na co chcete nůž používat?

Podle použití můžeme nože dělit do několika kategorií:

Lovecké nože

Mají pevnou čepel (obvykle nejsou zavírací) a rukojeť bývá z přírodních materiálů, jako je například dřevo (ovšem ani toto není podmínkou). Tyto nože jsou větší a těžší a často bývají v pouzdře (nejčastěji koženém). Vybírejte je pro muže, kteří mají zálibu v myslivectví nebo se rádi pohybují po lesích.

Myslivecké nože

Myslivecké nože jsou velmi podobné loveckým, liší se ale v tom, že nebývají používány ke stahování, vyvrhování ani dorážení ulovených zvířat. Užitečné jsou pro tradiční práce v lese.

Survival nože

V překladu se jedná o nože pro přežití. Jsou určeny do extrémních podmínek, kdy by vám mohly dokonce zachránit život. Používat je mohou například vojáci. Také tyto nože jsou robustní a mají pevnou čepel. Součástí bývá i pevné pouzdro. Často mívají v rukojeti místo pro uschování užitečných pomůcek pro přežití (háček, křesadlo, vlasec, sirky, pilku apod.). Dutá rukojeť je ale mnohem křehčí a navíc nůž může být nevyvážený.

Turistické nože

Jedná se o poměrně širokou škálu nožů – pevné i zavírací čepele, malé i velké. Jsou určeny pro kratší turistické výpravy.

Nože pro běžné použití

Menší nože, které můžete nosit v kabelce či batohu. Často mají očko na zavěšení, nosí se také jako přívěsek klíčů.

Multifunkční nože

Mají velké množství funkcí – jsou určeny pro řezání, ale i šroubování, pilování či stříhání. Mají otvírák, vývrtku a další funkce. Některé modely mohou mít i desítky funkcí.

Otázka č.2: Zavírací nebo ne?

Obecně lze říci, že pokud se svým nožem budete dělat náročnější a těžkou práci, zvolte nůž s pevnou čepelí. Zavírací nůž je vhodný pro lehčí práci, je menší a lépe skladovatelný – skvěle se hodí pro každodenní nošení v kapse, batohu, kabelce, atd. Nože se pevnou čepelí jsou mnohem pevnější a odolnější, nevýhodou je ale jejich neskladovatelnost – a to i přesto, že někdy bývají k dostání i s pouzdrem.

Otázka č. 3: Jak chcete svůj nůž otevírat?

Pokud jste si vybrali zavírací nůž, pak můžete volit mezi třemi způsoby jeho otevírání. Tím prvním je manuální mechanismus, při kterém obvykle budete potřebovat obě ruce, abyste nůž otevřeli. Na druhou stranu se vám sám neotevře například v batohu. Dalším je asistovaný způsob otevírání, při kterém je nůž vybaven pružinou i čepem – a právě pružina část pohybu vykoná za vás. I zde budete ale k otevření potřebovat obě ruce. To u automatického mechanismu otvírání si vystačíte pouze s jednou rukou (takovým nožům se říká vystřelovací – pozor, tyto jsou v některých zemích zakázány, například v Německu). Po stisknutí pojistky vystřelí čepel – někdy ale dochází k poškození a pak je problém čepel vytáhnout.

Otázka č. 4: Jaký typ pojistky bude váš zavírací nůž mít?

Opět se jedná problematiku zavíracích nožů. Ty se totiž mohou lišit typem pojistky. Existují nože (například typu rybička), které žádnou pojistku nemají. Pokud ale pojistku mají, může jít o jeden z těchto tří typů:

  1. Liner lock: kovový list v rukojeti se při otevření vzpříčí, čímž zajistí čepel proti zavření.
  2. Frame lock: napjatý kov je součástí rukojeti a blokuje čepel při otevření – je pevnější a spolehlivější než liner lock.
  3. Back lock: při otevření dojde k zapadnutí čepu do místa čepele, čímž se čepel zajistí.

Otázka č. 5: Z jakého materiálu chcete mít čepel?

Čím tvrdší je ocel čepele, tím je odolnější a vydrží déle ostrá. Počítejte ale s problematičtějším broušením. Kromě toho můžete vybírat z nerezové a uhlíkové oceli – oba dva typy jsme popsali již výše. Potom existuje ještě damašková ocel, kdy každá čepel bude jedinečná, protože bude mít svůj nenapodobitelný vzor. Dále můžete vybírat samozřejmě také délku a typ čepele. Čepel může být hladká, vroubkovaná či kombinovaná. Hladká čepel je nejuniverzálnější. Vroubkovaná čepel se hodí na řezání vláknitých materiálů, ale neporadí si například se štípáním dřeva. Kombinovaná čepel vyžaduje broušení u nožíře.

Otázka č. 6: Jakou potřebujete rukojeť?

Vybírat si můžete z různých materiálů, některé jsme popsali již výše. Dále pak můžete voli tvar rukojeti. Existují například takové rukojeti, které jsou vhodné do pravé nebo naopak levé ruky.

Otázka č. 7: Jakou zvolit velikost nože?

Opět si budete muset odpovědět na otázku, na co chcete nůž používat. Pokud ale přesný účel neznáte, pak vám postačí obecné pravidlo, které doporučuje takovou velikost nože, jako je 2,5 násobek velikosti vaší pěsti (případně pěsti osoby, která bude nůž využívat).

Podobné příspěvky