Trampolína pro děti
Obsah článku
Trampolína pro děti
Hledáte ideální doplněk pro aktivní pohyb, strávený s vašimi potomky na zahradě nebo v bytě? Pak pro vás bude trampolína pro děti určitě ideální. Aby však šlo o opravdu bezpečnou zábavu, poradíme vám, na co si dát při jejím výběru pozor.
V úvahu je třeba vzít vše – od velikosti skákací plochy až po návratnost investice. Vždy je totiž lepší investovat do trampolíny, která má víceré využití. A jak to vypadá v praxi? To se dozvíte v našem článku.
Trampolína pro děti – několik bodů pro správný výběr
Bezpečnost by měla být vždy ale opravdu vždy na prvním místě. Zapomeňte na akční zboží ze supermarketů a místo toho si ověřte, jak se výrobce k této otázce staví. Má nejnovější certifikáty? Může se pyšnit nějakým unikátním řešením? Má podchycený zákaznický a zejména reklamační servis? To vše by při vašem výběru mělo hrát roli.
Vybíráme ideální rozměr
Klasická trampolína pro malé děti je poměrně malá. Ovšem nesmí být malá příliš. Na druhou stranu se ujistěte, že nekoupíte takovou, kterou nebudete moci bezpečně umístit. Po všech stranách trampolíny by totiž měl být nejméně jeden metr volného prostoru – pro jistotu.
Řiďte se samozřejmě také věkem dětí, které budou trampolínu používat:
- Děti do tří let věku si vystačí s průměrem okolo 1,4 metru. Takové trampolíny jsou vhodné i do bytu. Velikost pak postupně přizpůsobujte jejich růstu.
Při výběru zvažte rovněž možnost stabilizačního madla, určeného právě pro nejmenší děti do tří let. Pomůže minimalizovat riziko úrazů. A jakmile si bude dítě na skákací ploše jistější, jednoduše ho odstraníte.
Hledáme trampolíny s ochrannou sítí
Vnější sítě jsou běžnější a zpravidla i o něco levnější. Má je každá lepší trampolína pro malé děti. Dopadový prostor opticky zvětšují, ale to je víceméně vše. Samozřejmě také zabrání malý dětem a domácím mazlíčkům v přístupu pod trampolínu a zaručí, že zpod ní nebudete muset každý den uklízet hračky nebo jiné zapadlé předměty.
Pokud však zároveň nejsou kombinovány s kvalitní ochranou pružin (do kterých by dítěti za žádných okolností neměla zapadnout noha), jsou prakticky k ničemu. Spíše je tedy nedoporučujeme – leda byste k nim přikoupili právě i kvalitní ochranný lem trampolíny. Pouhé přikrytí čímkoliv nestačí.
Naopak vnější ochranná síť je jednoznačně bezpečnější. Správné provedení zabrání dopadu na část s pružinami, takže nehrozí úraz. Zároveň dítě ochrání i proti přepadnutí přes okraj. Ideální jsou takové, které se uchycují zvenčí.
Vnější síť by měla nejlépe stát samostatně. To zvýší celkovou stabilitu trampolíny. A jak je to s optikou vnitřního skákacího prostoru? Nemusí utrpět, pokud vsadíte na chytré řešení. Tyče prohnuté směrem ven naopak dopadové ploše na efektu opticky přidají.
Kupujeme trampolíny pro děti, na nichž se nepopálí ani neodřou
Že to není možné a k trampolínám takové úrazy neodmyslitelně patří? Ale vůbec ne. Stačí vybrat modely s tzv. skákací plochou amerického typu. Jde o speciální postup, zahrnující použití hustě tkaného polypropylenu s vysokou odolností. Je neabrazivní tzv. dokonale hladký, takže opravdu žádné nebezpečí ani spálenin při nešikovném sklouznutí nehrozí.
Mezi další pozitivní vlastnosti patří také to, že je tvarově stálá. Neroztahuje se ani nemění svůj tvar. Není bez zajímavosti, že v USA je tento materiál používán v mnoha náročných podmínkách, například i při tvorbě zábran proti hurikánu.
Dopad „na Ameriku“ vám proto zajistí dlouhodobou životnost trampolíny a samozřejmě i vysokou bezpečnost. Protože ani drobné úrazy nemusí být pravidlem. Na trampolíně se dá užít spousta zábavy, aniž by hrozilo vysoké riziko úrazu.
Trampolína pro malé děti by měla mít také:
A co ještě do pomyslného nákupního košíku přihodit? Na prvním místě doporučujeme určitě praktickou kotvící sadu. Mívá podobu pásů a bodáků, díky nimž upevníte trampolínu na zahradě přímo do země (malé domácí trampolíny toto jištění nepotřebují, jsou-li dobře vyvážené). Hledejte bodáky s protihroty, které na místě drží lépe, než jen klasický kolík. Přispějete tím k větším stabilitě trampolíny a tím i k její bezpečnosti.
Nezapomeňte ani na krycí plachtu. Měla by ji mít každá trampolína pro děti od 3 let, u níž vám záleží na dlouho životnosti Důležitá je zejména ochrana před počasím – tedy pokud trampolínu pravidelně neschováváte třeba do zahradního přístřešku. Pokud však použijete doporučenou kotvící sadu, půjde to velmi těžko. Krycí plachta se tedy rozhodně vyplatí.
Mezi další šikovné vybavení patří i plachty, určené pro odložení obuvi nebo praktické kapsy, které se připevňují přímo ke konstrukci samotné trampolíny. Můžete do nich uložit vše, co by mohlo být potenciálně nebezpečné, tedy i mobilní telefony, klíče apod.
A nezapomeňte ani na kvalitně provedený protiskluzový žebřík. Děti ochrání i při ne úplně příznivém počasí. Vstup do trampolíny by pak měl chránit zip s pojistkou, kterou lze snadno zapnout i zevnitř. To pro případ, že už máte děti o něco větší a předáváte jim část zodpovědnosti o jejich bezpečnost. Naopak trampolíny pro nejmenší děti by měly mít toto jištění vždy pouze zvenčí. Díte se tak bez vašeho dohledu nemůže pokusit z trampolíny slézt a ublížit si.
Jak vybrat vhodné místo pro umístění trampolíny
Nejste si jistí, zda je zvolený kout na zahradě pro dětskou trampolínu tím pravým? Pojďte si projít jednotlivé body, které přispějí k maximální bezpečnosti vašich dětí.
- Vybírejte vždy zcela rovný povrch, ideálně travnatou plochu. Naopak se vyhněte vysoce zpevněnému podkladu, kupříkladu vydlážděnému dvorku nebo betonovému chodníku. Zatímco měkký podklad nárazy na trampolíně tlumí, pevný je naopak zesiluje a tím snižuje životnost trampolíny
- Pokud je to třeba, umístěte pod trampolínu gumovou podložku nebo alespoň koberec.
- Nikdy si k postavení trampolíny nevybírejte místo se sklonem. Neexistuje možnost, jak takové trampolíně zajistit stejnou stabilitu jako na rovince. A právě stabilita je pro bezpečnost klíčovým faktorem.
- Dbejte na to, aby se v okolí trampolíny nenacházely žádné předměty ani jiné překážky a to do vzdálenosti jednoho metru od jejího obvodu.
Obáváte se vysoké investice nebo pro svého potomka jednoduše hledáte co nejrůznorodější možnosti zábavy? Pořiďte si praktické trampolíny 4v1. Jdete vlastně o multifunkční sestavu, která se každý den může proměnit v něco jiného.
Základem je praktická plachta ve spodní části, která po otočení trampolíny poslouží jako praktické herní místo (ideální třeba pro nasypání herních balónků, případně i jako bazén – to po naplnění vodou.
A pro děti do tří let pak nabídne i šikovnou rukojeť, která poslouží jak stabilizátor při prvních skocích. Tato trampolína roste spolu s dítětem Už od deseti měsíců můžete svou ratolest umístit právě do praktické ohrádky a trampolínu využít až ve chvíli,kdy na ni budou psychomotorické schopnosti dítěte dostatečně připraveny.
Nehrozí vám tak, že pořídíte něco, co nevyužijete a jen po několika neúspěšných pokusech uložíte do sklepa. Multifunkčním trampolínovým dětským sestavám se tohle opravdu stát nemůže. Ty kvalitní navíc dbají i o bezpečnost svých malých uživatelů a mohou se pyšnit i dlouho životností.
Důležité je samozřejmě jejich umístění na vhodný podklad. I dopadová plocha tzv. amerického typu pod sebou ocení právě již zmíněnou gumovou podložku nebo kus starého koberce. Dobře udržovaná trampolína, chráněná před přílišnými otřesy i nepřízní počasí tak může poskytnout zábavu třeba i mladšímu sourozenci vašeho dítěte.
Aktuálně je navíc na nákup tohoto sortimentu ideální čas. Probíhají předsezónní slevy a trh se celkově na nadcházející boom teprve připravuje. Pořiďte tedy tuhle zábavu svým dítkům s předstihem. Určitě vám budou vděčná.