Pravidla pokeru

Pravidla pokeru

Poker patří mezi nejpopulárnější hazardní hry, i když o jeho zařazaní se stále ještě vedou spory. Zdaleka není nutné hrát hned o peníze, hraní on-line umožňuje si pravidla pokeru nejdříve nastudovat a vyzkoušet nanečisto, aniž byste přišli o jediný halíř.

Pravidla pokeru v kostce podle druhu

Texas Holdem poker

Jde momentálně o nejpopulárnější druh pokerové hry, který nahradil poker Omaha. Jeho pravidla jsou celkem jednoduchá a snadno se je naučí i hráči, které s obdobnými hrami nemají vůbec žádné zkušenosti. Pro názornost je rozdělíme do několika bodů.

  • Hraje se sedmi kartami, přičemž v ruce drží hráč pouze dvě a dalších pět je postupně vyloženo na stole. Rozdávající hráč je vždy označen žetonem a tato pozice se při každém kole posune po směru hodinových ručiček na dalšího hráče.
  • Dva hráči po levici rozdávajícího (Small blind a Big blind) nyní vsadí předem dohodnutou sázku ještě předtím, než je rozdávání karet ukončeno. To později pobídne ostatní hráče k sázce ve chvíli, kdy jim přijde pěkná karta.
  • Každý hráč dostane dvě karty otočené lícem dolů.
  • Poté se na stůl vyloží pět karet. Nejdříve je to flop (první tři karty), potom turn (čtvrtá karta) a nakonec River (pátá karta). Platí pro všechny hráče, kteří se rozhodli zůstat ve hře, tzn. dorovnali blindy popřípadně sázky.
  • V prvním kole nabízí jako první sázku hráč následující po hráči označeném jako Big blind, v dalších kolech je to vždy hráč sedící po levici od rozdávajícího hráče.
  • Pravidla pokeru texas Hold´em umožňují sázet čtyřikrát: při rozdání karet a pak po flopu, turnu a riveru.

 

Je hned několik možností, jak v pokeru vyhrát. Nejjednodušší je situace, při které ostatní hráči nedorovnali sázku prvního sázejícího, který pak automaticky vyhrává. Další způsoby pak závisí na použití pěti karet ze všech sedmi dostupných k vytvoření té nejlepší kombinace.

 

Pravidla pokeru


Jak vypadají výherní kombinace pro pravidla pokeru texas holdem?

 

Flush

Libovolná kombinace pěti karet stejné barvy, přičemž hodnotu flushe určuje hodnota nejvyšší použité karty.

 

Four of a Kind

To jsou čtyři karty stejné hodnoty. Pokud se takováto kombinace sejde u více hráčů, rozhoduje o vítězi bodová hodnota páté zvolené karty.

 

Full house

Libovolné tři karty stejné hodnoty plus libovolný pár. Hodnotu určuje vždy počet karet s vyšší hodnotou.

 

One Pair

Dvě stejné libovolné karty, hodnota je opět určena bodovou hodnotou páru.

 

Royal Flush

Jednoduchý Straight řazený od desítky po eso, vyvedený ve stejné barvě.

 

Straight

Pět po sobě jdoucích karet různých barev.

 

Straight Flush

Jakýchkoli pět karet stejné barvy jdoucích přesně za sebou.

 

Three of a Kind

Zde postačí libovolné tři karty stejné hodnoty, doplněné co nejvyšší dvěma kartami.

 

Two Pair

jak už název napovídá, jde o dva libovolné páry stejných karet různé barvy.

 

High Card

Pokud nikdo neutvoří žádnou z výherních kombinací, rozhoduje o vítězi pokeru nejvyšší karta.

 

Na konci hry si všichni hráči vzájemně porovnají své výherní kombinace a vyhrává ten, který vytvoří výherní kombinaci s nejvyšší hodnotou. V případě shody se bank dělí na stejné díly.


 

Omaha Hi poker pravidla

jakmile pochopíte jednoduché zákonitosti Texas Hold´em poker, můžete si své kombinační schopnosti vyzkoušet na poněkud těžší variantě. Omaha hi poker totiž hraje s více kartami – hráči mají v ruce hned čtyři.

 

Pro vytvoření výherní kombinace ale musí z ruky využít pouze dvě – ani víc, ani míň, na což začátečníci často zapomínají a vznikají pak nepříjemná nedorozumění. Mají s tím problém zejména hráči, kteří předtím hráli Hold´em poker, u kterého mohli ale nemuseli využít dvě karty, které drželi v ruce. V Omaze je toto pravidlo jasně dané a žádné výjimky nejsou možné.

 

Ještě donedávna byl Omaha hi poker nejoblíbenější variantou pokeru a dnes je hvězda oblíbenosti opět stoupá. Nabízí totiž více vzrušení a akce než jednodušší Texas Hold´em poker.

 

Hráči vždycky hrají postupně, nikoli najednou. V každém kole může hráč zahrát jeden z těchto postupů:

Fold – zahození karet. Hráč nemá v potu žádné peníze a raději si počká na další hru.

Call – dorovnání Big blindu a možnost zůstat ve hře.

Raise – zvýšení sázky na rovný dvojnásobek Big blindu. V některých variantách lze částku zvýšit i o více, ale obvykle je to dáno domluvou ukonkrétního stolu.

 

Pokud se stane, že po rozdání flopu všichni hráči hru jen pošlou dál a nevsadí si, nemusí nikdo z nich zahazovat karty, kolo je ukončeno bez sázek a hraje se dál. Na konci hry pak vyhrává hráč s nejvyšší kombinací případně se bank dělí mezi více výherců.

 

Naučit se pravidla pokeru trvá opravdu jen chvíli ,ale opravdoví profesionálové vám potvrdí, že vybrušování strategie vám přesto zabere celý život. Šanci na výhru má ale úplně každý.

 

Podobné příspěvky